Vesmír ukazuje hmotu rychlou téměř jako světlo

aktualizováno 
Vědcům se poprvé podařilo změřit rychlost kosmických explozí, které jsou doprovázeny záblesky gama. Ukázalo se, že materiál je při nich vyvrhován rychlostmi blížícími se rychlosti světla.

„Díky vývoji rychle se otáčejících pozemních dalekohledů, jako je teleskop REM Evropské jižní observatoře v La Silla, můžeme nyní tyto vesmírné katastrofy velmi podrobně studovat hned od samého začátku,“ prohlásil Emilio Molinari, vedoucí týmu, který měření provedl.

Záblesky dlouhé až několik minut

Gama záblesky (Gamma-ray bursts, GRBs) označujeme vesmírné jevy, při kterých vzniká intenzivní vysokoenergetické gama záření. Trvají od zlomků sekund až po několik minut. Ve velice krátkém čase se při nich uvolňuje nesmírné množství energie. Jde o nejenergetičtější události od Velkého třesku, které mohou dokonce na okamžik soupeřit v jasnosti s celým vesmírem.

Teleskop REM
Teleskop REM

Rozlišujeme záblesky krátké a dlouhé. Nedávné práce prokázaly, že dlouhé záblesky souvisejí se závěrečnými výbuchy masivních hvězd (tzv. hypernovy), zatímco ke krátkým zábleskům dochází s největší pravděpodobností při ničivých srážkách neutronových hvězd či černých děr.

Gama záblesky na vlastní oči nespatříme, zachytit je mohou pouze umělé satelity. Ale pomocí soustavy pozemních robotických teleskopů můžeme pozorovat jejich několik týdnů trvající pohasínání, které se projevuje ve viditelném a infračerveném spektru záření.

I záblesky mají jména

18. dubna a 7. června 2006 zachytila družice Swift ve vzdálenosti 9,3 a 11,5 miliard světelných let dva gama záblesky označované jako GRB 060418 a GRB 060607 A.

Informace o jejich pozici byly během několika vteřin přeneseny na Zem, kde poté teleskop REM (Rapid Eye Mount) zahájil jejich systematický průzkum. Astronomy především zajímal časový průběh těchto událostí.

Malý průměr (0,6 metru) dalekohledu REM je kompenzován jeho velkou rychlostí otáčení, což mu dovoluje rychle reagovat na nové požadavky, v našem případě začal REM pracovat už 39, resp. 41 sekund po nahlášení objevu.

99.9997 % rychlosti světla

Z naměřené světelné křivky vědci vypočítali rychlost, s jakou je materiál vyvrhován do okolí.

Světelná křivka záblesku Gana záření

Již dlouho měli tušení, že při tak obrovských energiích se hmota musí pohybovat rychlostí srovnatelnou s rychlostí světla, avšak až teď se jim naskytla příležitost teoretické předpoklady experimentálně ověřit. Vypočtěná rychlost jejich domněnky potvrdila, u obou záblesků činila 99.9997 % rychlosti světla, mezní rychlosti, kterou současná fyzika připouští!

Pro porovnání tak vysokých rychlostí používají vědci tzv. Lorentzův faktor (tento poměr se často objevuje v matematických rovnicích teorie relativity). U objektů pohybujících se rychlostí mnohem menší než rychlost světla bývá Lorentzův faktor kolem 1, zatímco u dvou zkoumaných záblesků se vyšplhal až na 400.

„Hmota se tak pohybuje rychlostí, která se od rychlosti světla liší jen o tři miliontiny,“ říká Stefano Covino, spoluautor studie. „Zatímco jednotlivé částice ve vesmíru mohou být urychleny na ještě vyšší rychlosti, a tedy dosáhnout ještě většího Lorentzova faktoru, musíme si uvědomit, že v obou našich případech této neuvěřitelné rychlosti dosáhla hmota ekvivalentní hmotě asi 200 Zeměkoulí.“

Užitečné odkazy: www.eso.org. www.newscientist.com

Autor:

Nejčtenější

Na Měsíci je život. Pochází ze Země, zanesla jej tam izraelská havárie

Na Měsíci je nyní tisíce želvušek (Milnesium tardigradum), které přežijí...

Člověk na Měsíc nevkročil od roku 1972. Přesto lze říci, že na něm je pozemský život. Izraelská sonda Berešit totiž na...

Družici se marně snažili dostat pod kontrolu. Jaderný reaktor zasáhl Kanadu

Druhý největší nalezený díl Kosmosu 954 na zamrzlém Velkém Otročím jezeře....

Co se stane, když satelit s jaderným reaktorem na palubě spadne na Zem? O tom se mohli nejlépe přesvědčit Kanaďané v...

Byl mocný a vlivný. Poprvé můžete vidět, jak se v Evropě zatýká diktátor

Zadržení Slobodana Miloševiče

Když přistáli v Bosně, Milošević si demonstrativně utřel kapesníkem boty, jakoby mu je tento stát zamazal něčím...

Na prahu objevu. Hledali středověký příkop, narazili na neznámé podzemí

Nejen na svatého Jiří vylézají hadi a štíři. Na snímku odhalený průhled do...

Mohla to být jen zavezená díra nebo bezcenné zbytky pobořeného zdiva. Na místě georadarem nalezené anomálie se však...

První test v ČR: Sennheiser Ambeo je soundbar z kategorie zázraků

Sennheiser Ambeo

Třináct reproduktorů, třináct zesilovačů, roky vývoje algoritmů a obvodů pro zpracování prostorového zvuku, reprodukce...

Další z rubriky

U Měsíce bude obytná stanice. NASA ji tam chce postavit v roce 2024

Ilustrace lodi Orion blížící se k měsíční vesmírné stanici Gateway.

Mezinárodní vesmírná stanice bude mít možná již za pět let svého menšího sourozence. Nebude však kroužit kolem Země,...

Na Měsíci je život. Pochází ze Země, zanesla jej tam izraelská havárie

Na Měsíci je nyní tisíce želvušek (Milnesium tardigradum), které přežijí...

Člověk na Měsíc nevkročil od roku 1972. Přesto lze říci, že na něm je pozemský život. Izraelská sonda Berešit totiž na...

Indie se pokusí přistát na Měsíci. Odložený start se povedl

Start indické mise k Měsíci

Indie chce být další zemí, která dostane svou sondu na povrch Měsíce. Byla by tak čtvrtým státem, kterému se to...

Najdete na iDNES.cz