Prvními skutečnými uživateli sítě Starlink byli vybraní jedinci, kteří byli v říjnu roku 2020 pozvání firmou SpaceX k veřejnému betatestování. Právě tito testeři následně celému světu představili úplně první anténu sítě Starlink. Byla kulatá s průměrem 589 mm a vážila přibližně 7,3 kg a dnes ji nazýváme anténou první generace. Zpočátku ji SpaceX nabízelo za 500 dolarů. Cena to upřímně nebyla špatná, ale problém byl, že její výrobní náklady byly několikanásobně vyšší (3 tisíce dolarů). Tato okolnost byla pochopitelně pro SpaceX nepříjemná, takže firma usilovně pracovala na tom, aby náklady snížila.
První výraznější úspěch v tomto směru byl dosažen počátkem roku 2021, kdy jsme se dozvěděli, že výrobní cena spadla až někam k 1200 dolarům. Ani s tímto úspěchem se společnost nespokojila a rozhodla se radikálně změnit celý tvar antény. Výsledek nám byl představen na konci roku 2021, kdy původní kulatá anténa začala být nahrazována anténou obdélníkového tvaru o rozměrech 513 × 303 mm, se kterou se potkáváme prakticky dodnes.
Jak často selhávají družice Starlink od SpaceX a co to znamená |
Obdélníkový tvar se ukázal jako lepší a vycházelo se z něj i při konstrukci antény pro náročnější uživatele (tzv. High Performance) a pro dopravní prostředky (Flat High Performance), které mají přibližně dvojnásobnou plochu a prodávají se za 2500 dolarů. Samostatnou kapitolou je pak anténa pro letecký provoz (150 tisíc dolarů).
Pokud jde o další krok, který SpaceX v naší zkrácené historii antén podniklo, ten byl poměrně nečekaný a pro uživatele sítě Starlink dost nepříjemný. V březnu roku 2022 došlo totiž kvůli inflaci k 20% nárůstu pořizovací ceny antén, z 500 dolarů se cena zvedla na 599 dolarů a zároveň měsíční paušál narostl z 99 na 110 dolarů. I tak však SpaceX stále pracovalo na snížení výrobních nákladů a zdá se, že nakonec svého cíle dosáhlo.
V polovině září letošního roku totiž společnost oznámila, že přestala být při prodeji uživatelských terminálů ztrátová. Několik dní po tomto oznámení schválily regulační úřady dvě nové antény. Rád bych jen podotkl, že schválení se týkalo pouze domácího použití, v žádném případě zatím není povoleno tuto anténu používat v pohybujících se dopravních prostředcích.
Jak funguje Starlink v ČR?Přečtěte si naší podrobnou recenzi: Jak funguje satelitní internet Elona Muska v Česku? Vyzkoušeli jsme ho |
Schválené antény měly dva rozměry. A my začneme tou menší, o které je zatím jen velmi málo informací. Podle dostupných zdrojů by měla mít rozměry 290 × 250 mm a měla by být využívána uživateli bez stálé adresy, tedy pro digitální nomády či při kempování. Tato anténa nebyla do dnešních dnů veřejnosti vůbec oficiálně představena. Pokud jde o druhý typ antény, toho se veřejnost dočkala minulý měsíc. Je poněkud větší než obdélníková anténa druhé generace (594 × 383 mm), ale hlavní rozdíly mezi oběma generacemi je nutno hledat jinde.
To první, co vás na anténě zaujme, je výklopný podstavec. Pokud plánujete instalaci někde na střeše či na zahradě, je samozřejmě možno použít klasický stojánek, který je rovněž součástí krabice. Ihned po aktivaci antény pak uvidíte hlavní rozdíl. Zatímco předchozí antény byly vybaveny motorkem, který jimi natáčel tak, aby měly co nejlepší signál, nová anténa vyžaduje manuální naklápění. Nicméně v tomto vám pomůže firemní aplikace, která vás upozorní, jaká pozice antény je nejvýhodnější.
Ne všechny změny jsou ovšem natolik radikální, spíše se dá říct, že řadu z nich uživatel přivítá. Začněme však několika nevýhodami. Zatímco předchozí antény požadovaly příkon 50–75 W, nová anténa je náročnější, počítejte s 75–100 W. Na rozdíl od předchozí generace antén, kde napájecí zdroj byl součástí routeru, nově bude anténa také vyžadovat separátní zdroj.
Nyní již k výhodám. Je zajímavé, že se zdroje také shodují, že ač je nová anténa krapet větší než ta stará, je skladnější a lépe se balí. Pro připojení antény s routerem si také nyní vystačíte s kabelem osazeným starým dobrým konektorem RJ45, což patrně řada z vás ocení. U minulé generace jste si tento konektor museli přikoupit.
Zvýšila se i odolnost samotné antény, zatímco předchozí generace byla voděodolná (IP54), nová anténa má rating IP67, což v praxi značí, že by měla být zcela prachuodolná a měla by vydržet ponoření do vody v hloubce 1 m po dobu 30 minut, než dojde k jejímu poškození. Nová anténa má také širší zorné pole, zatímco ta stará si vystačila s úhlem 100 °, nově uživatel získá 110 °. Zde bych rád dodal, že anténa je přirozeně nakloněna o 20 °.
Řada zákazníků také rozhodně ocení zvýšení teplotní odolnosti antény, zatímco starší antény byly určeny pro použití mezi –30 °C a +50 °C, nové typy vydrží až +60 °C. Zvýšena je i odolnost proti větru, namísto dřívějších 80 km/h je nový limit 96 km/h.
Došlo i ke změně názvu, dřívější anténa druhé generace s motorkem pro naklápění se nyní jmenuje Standard Actuated, zatímco nová anténa převzala označení Standard.
Nový router
Tím však představení nového instalačního balíčku systému Starlink nekončí. Součástí balení je totiž i nový router 3. generace. Ten byl veřejnosti, opět v rámci testování, představen již v červenci. Je vybaven modulací 802.11ax, která je pro snadnější pochopení označována jako Wi-Fi 6. Ta se oproti předchozí generaci zaměřuje více na spolehlivost a propustnost sítě v prostředí s větším počtem zařízení, a to až čtyřnásobně proti Wi-Fi 5.
Nový router je pochopitelně stále kompatibilní s anténami 1. i 2. generace. Na rozdíl od předchozí routeru také umožňuje třípásmový provoz a je vybaven technologií 4 × 4 MU-MIMO, zatímco starý router nabízel uživatelům pouze 3 × 3 MU-MIMO. Pokud jde o odolnost, má rating IP54, stejně jako jeho předchůdce. Tady nebylo totiž co měnit, i tento nový router je konfigurován pro vnitřní použití, takže vystavit ho větru a dešti se zkrátka nedoporučuje.
Nová továrna na pozemní vybavení sítě Starlink
Se stavbou SpaceX započalo v říjnu či listopadu 2022, stát měla přibližně 43 milionů dolarů a dokončena měla být původně už letos v červenci. Budova se nachází v blízkosti městečka Bastrop ve státě Texas. Přímo přes ulici je sídlo další společnosti Elona Muska, The Boring Company, která se zabývá ražbou tunelů.
O tom, že stavba továrny pro Starlink úspěšně pokračuje, jsme se dozvěděli během přímého přenosu prvního startu rakety Starship v dubnu letošního roku. Při té příležitosti nám totiž moderátoři přenosu oznámili, že SpaceX zahájilo najímání nových pracovníků. Stavba byla dokončena počátkem listopadu a pravděpodobně ještě tentýž měsíc zde byla zahájena výroba.
Sortiment výroby pochopitelně oznámen nebyl, ale patrně nebudeme daleko od pravdy, když prohlásíme, že zde firma vyrábí právě představené antény. Nová továrna také dozajista napomůže tomu, aby byl antén dostatek. Kupříkladu v září si totiž noví zákazníci tarifu Business museli objednávat anténu Flat High Performance, protože běžná High Performance dočasně nebyla k dostání. Naštěstí mají obě stejnou cenu.
Text byl převzat z portálu ElonX. Před vydáním byl redakčně upraven. Originál najdete zde.