„Prezident Spojených států požádal SpaceX, abychom dostali dva astronauty uvázlé na kosmické stanici co nejdřív domů. A my to uděláme. Je strašné, že je tam Bidenova administrativa nechala tak dlouho,“ uvedl na síti X v úterý 28. ledna letošního roku Elon Musk.
Donald Trump to na své platformě Truth Social ve stejný den rozšířil, když napsal, že „dva stateční astronauti byli Bidenovou administrativou prakticky opuštěni ve vesmíru. Na kosmické stanici čekají mnoho měsíců. Elon bude brzy na cestě. Snad budou všichni v bezpečí. Hodně štěstí, Elone!“
Ironické přitom je, že to byl právě Elon Musk, respektive jeho firma SpaceX, kdo měl v tu chvíli máslo na hlavě a návrat „zapomenutých“ astronautů domů odkládal.
Ostuda jménem Starliner
Astronauti NASA Barry „Butch“ Wilmore a Sunita „Suni“ Williamsová se vydali na Mezinárodní kosmickou stanici 5. června 2024 v lodi Starliner. Šlo o testovací misi nové kosmické lodi; měli prověřit její systémy, provést zatěžkávací zkoušky a zase se vrátit na Zemi. Délka letu nebyla pevně stanovena, ale při bezproblémovém průběhu mohlo být vše hotové za osm dní.
5. června 2024 |
Jenže nová loď měla problémy už při příletu k ISS. Postupně vypovědělo poslušnost pět trysek (čtyři se později podařilo znovu zapnout). Překvapivé bylo, že to nikoho nepřekvapilo: s motory lodi byly problémy už při předchozí bezpilotní zkoušce v květnu 2022. Podotýkáme, že šlo o zkoušku opakovanou, protože první testovací Starliner v prosinci 2019 ani nedosáhl ISS a musel se předčasně vracet na Zemi. Do třetí lodi tak loni konečně usedli astronauti, ovšem problémy přetrvávaly.
Správná funkce motorického systému je klíčová pro návrat. Navíc kde jinde provést testy než na oběžné dráze, protože během přistání lodi je servisní modul s většinou raketových motorů odhozený a „důkazní materiál“ tak shoří v hustých vrstvách atmosféry. NASA proto návrat astronautů soustavně odkládala. Jenže během testů motorů se objevovaly nové a nové problémy. Kosmická agentura byla nakonec nekompromisní a prohlásila, že Starliner není bezpečný pro návrat astronautů.
Návratová kabina tak přistála 7. září 2024 bez posádky (a bez větších problémů). Na palubě měla jen dva prázdné skafandry, které byly oběma astronautům k nepotřebě. Mimo jiné proto, že nedovolují připojení k palubním systémům lodi Dragon. Dva kontraktoři, dvě rozhraní: je s podivem, že se historie opakuje. Vzpomínáte si na legendární film Apollo 13 (1995) s Tomem Hanksem v hlavní roli? „Musíme najít způsob, jak vložit čtvercový kolík do kulatého otvoru.“ Aneb systémy filtrace oxidu uhličitého ze vzduchu v mateřské lodi Apollo byly nekompatibilní se systémy v lunárním modulu. Prostě se nepočítalo s tím, že by je bylo třeba propojit. Nebo že by astronauti ve skafandrech ze Starlineru přistávali v Dragonu – či naopak.