Už dvakrát se o znovudobytí měsíčního povrchu letos pokusily americké sondy. První pokus, ze začátku ledna, skončil ještě dříve, než se vůbec lander k Měsíci dostal, ale druhý již úspěšný byl. Spojeným státům se tak podařilo 22. února 2024 vrátit na Měsíc po více než 51 letech. Zajímavá přitom byla skutečnost, že se přistání povedlo stroji vyrobeném soukromou firmou. Přistávací modul Nova-C pojmenovaný Odysseus firmy Intuitive Machines se tak zároveň stal prvním, který jako soukromý dorazil bezpečně na Měsíc.
Přistání nebylo jednoduché, ale to na Měsíci není nikdy, a tak úplně se nepovedlo podle plánů. Stroj po přistávacím manévru zůstal na boku a nemohl tak plně využít slunečního záření pro nabíjení svých baterií prostřednictvím solárních panelů. Tento 4,3 metru vysoký stroj připomínající telefonní budku tak měl zároveň i ztíženou komunikaci se Zemí, když některé antény byly zakryty převráceným modulem.
I půl století po Apollu je přistání na Měsíci husarským kouskem. Proč?![]() |
Přesto se po dlouhých chvílích napětí, kdy se stroj po přistání neozýval, nakonec podařilo spojení navázat, a navíc se na Zemi dostávaly vedle telemetrických údajů i první fotografie. Odysseus přezdívaný Odie se tak snažil pracovat celý týden, než nastala dlouhá měsíční noc.
Existovala jiskřička naděje, že by se po návratu slunečního svitu do oblasti v kráteru Malapert A poblíž jižního pólu, kde sonda přistála, mohl stroj znovu ozvat. I proto firma začala 20. března sledovat, zda se neobjeví signál z modulu Odysseus, v domnění, že by díky dostatku slunečního světla mohl modul začít cokoliv vysílat.
Tento týden však Intuitive Machines oznámila, že se tak již nastane.
„Jak jsme již dříve oznámili 29. února, naše mise IM-1 skončila sedm dní po přistání, protože mise Odyssea nebyla určena k přežití drsných teplot měsíční noci. Než se vyčerpaly jeho baterie, letoví dispečeři převedli Odieho do konfigurace, která mu umožní zavolat domů, pokud by různé systémy překonaly očekávání výrobce.“
Předchozí prognózy se však ukázaly správné a energetický systém tak již nebyl schopen dodat energii pro další komunikaci.
„To potvrzuje, že Odie trvale usnula poté, co zapsala svůj odkaz do historie jako první komerční lunární modul, který přistál na Měsíci,“ uzavřeli lidé z Intuitive Machines.
Japonci zkouší oživení
Americká sonda však nebyla první, která se dostala letos na povrch Měsíce, aniž by se rozbila. Tento primát si uzmulo Japonsko, které 19. ledna vůbec poprvé dokázalo jako teprve pátý stát na světě provést bezpečné přistání na povrchu Měsíce.
Přestože se však přistání zdařilo s přesností na 55 metrů od vytyčeného cíle, což podle expertů představuje bezprecedentní stupeň přesnosti, SLIM nefungoval tak, jak měl, protože jeho solární jednotka nebyla schopná generovat elektřinu. Důvodem bylo špatné natočení solárních panelů, když sonda přistála v jiném úhlu, než se předpokládalo. Později však začaly dopadat sluneční paprsky z jiného směru, a SLIM z nich mohl znovu získávat elektrickou energii.
Stroj, který přistál v kráteru Shioli v měsíčním moři Nectaris na přivrácené straně Měsíce, tak mohl pokračovat v průzkumu povrchu Měsíce. I tento modul však musel čelit lunární noci. Nebyl ovšem navržen tak, aby přestál období, při němž mimo jiné panují extrémně nízké teploty. Stroj se přesto poněkud překvapivě minulý měsíc probudil. Nyní po dalších dvou týdnech, kdy SLIM musel bojovat s mrazem a tmou, se však Japonská vesmírná agentura JAXA nevzdává a tento týden oznámila, že se pokusí svůj měsíční modul oživit.
Naděje tu je, protože po probuzení na začátku března byla sonda opět uspána před nynějším plánovaným pokusem o znovuoživení. Agentura v úterý uvedla, že doufá, že „na solární články dopadne dostatek slunečního světla, aby bylo možné SLIM spustit přibližně dnes (středa) večer“.
„Projektový tým zahájí operace k opětovnému spuštění SLIM po druhé lunární noci,“ uzavřela agentura v příspěvku na síti X.
A podle posledních zpráv se podařilo i tentokrát modul probudit. Následně poslal další snímky.
„Včera večer jsme obdrželi odpověď od #SLIM, která potvrzuje, že sonda podruhé přežila měsíční noc! Protože Slunce bylo stále vysoko a zařízení bylo ještě horké, pořídili jsme navigační kamerou pouze několik snímků obvyklé scenérie,“ píše JAXA ve zprávě na síti X.
Aktualizace: Doplnili jsme informaci o probuzení modulu SLIM