Diskuse k článku

Vesmír nemusel vzniknout kvůli bohu, tvrdí populární fyzik Stephen Hawking

Britský matematik a vesmírný badatel Stephen Hawking připravuje novou knihu o vesmíru. Na vznik a funkci vesmíru přinese zajímavé až kontroverzní názory. Vědec například tvrdí, že vznik vesmíru, stejně jako existence lidstva, je pouze důsledkem působení fyzikálních zákonů.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Jezdím na neutrál

No tak to je snad nad Slunce jasné!

0/0
26.11.2010 15:18

Host

Bůh není

Všichni křesťané jsou jenom hlupáci co věří tomu co káže církev ta nejzločinější organizace světa. Tolik lidí neprávem zabila atd. A navíc celé křesťantví si vymyslela. Evangelia které jim nezapadaly do kapsy prostě neuvedly jako např. Apokrifní evangelia a spisy kde se mluví o reinkarnaci. Lidé co v boha věří jsou většinou srabové a zoufalci. Bojí se totiž kruté pravdy že oni nejsou středem vesmíru a nejsou vrcholným dílem boha.

0/0
5.10.2010 17:33

Host

Re: Bůh není

  Taky si to myslím.Bůh žádnej není.Jedině tak zla.Nějakej despotickej dědek, kterej si z nudy hraje s nama divadýlko.Církve ( sekty ) jsou tu jen proto, aby okrádali a manipulovali slabší jedince.Jakmile jim člověk vpálí argumenty, hned jsou agresivní a zlí.Ale prznit děcka, na to jsou mistři, úchyláci.

0/0
26.11.2010 11:15

Host

At jde nekam chytrak

Už tam brzo bude tam mu to vysvetlí.

0/0
29.9.2010 19:40

Host

Re: At jde nekam chytrak

Však on to nikomu nevnucuje. Popularizuje vědu v rámci placeného zábavně-naučného pořadu.

0/0
30.9.2010 9:25

Host

haho

[>-]EU

0/0
28.9.2010 17:21

Host

Stephene, Stephene

Stephene, Stephene, je mi te lito. A kdo myslis, ze ten zakon zvany gravitace ma na svedomi? Cozpak nevis, ze kazdy zakon musel, uz z principu, nekdo "uzakonit" ? Znovu a znovu zustavam prkvapen, jak daleko se chytrost a moudrost od sebe mohou vzdalovat.

0/0
20.9.2010 23:24

Host

Re: Stephene, Stephene

Novináři všechno zjednodušujou. Ale je fakt, že fyzici začínají už od hotového. Gravitace byla od počátku, extrémně žhavá a hmotná "koule" zárodku vesmíru také.

Sice se nevyznám v těch Nrozměrných vesmírech a oddělování jednotlivých interakcí ihned od vzniku vesmíru.... Ale jedno je jasné. Fyzici nevědí, jak vznikl svět. Oni zkoumali jenom reliktní záření a z toho mají některé informace - ale to je jenom důsledek. Chybí příčina jevu... Je příčina v budoucnosti, tedy až za následkem? :-) Anebo je velký třesk extrémně nepravděpodobným důsledkem nějakých kvantových teorií?

0/0
21.9.2010 9:11

Host

Re: Stephene, Stephene

Udivující je spíš závislost mnohých na principu "uzákonění", který ale následně hned poruší věčností Boha, kterého přeci nikdo uzákonit nemusel.

0/0
25.9.2010 2:13

Host

Re: Stephene, Stephene

Gravitační zákon je jen naše pojmenování pro určitý jev ve vesmíru. Pokud se Vám nepodaří zpochybnit existenci gravitace, tak v ní asi budu i nadále věřit ;-D

0/0
25.9.2010 21:41

Host

Re: Stephene, Stephene

Světlo - relativistický důsledek zakřivení prostoru způsobený elektrickými silami :-).

Gravitace - relativistický důsledek zakřivení prostoročasu gravitačními silami....

No je to zajímavé. Asi to budu studovat.

0/0
29.9.2010 14:45

Host

doměnky - Stephen Hawking

zaíimalo by mne, jak se skutečně badatel Stephen Hawking vyjádřil, tj. "... svět nemusel vzniknout kvůli Bohu ..." nebo  "... svět nevznikl kvůli Bohu ...", tj. vyslovujeme doměnky vydávaná za fakta, nebo s faktickou citací manipulujeme? Děkuji za odezvu a korektní polemiku.

0/0
16.9.2010 22:22

Host

Re: doměnky - Stephen Hawking

A co ví Hawking víc než občan? Hawking umí matiku 19. století, tj. integrodiferenciální počet funkcí více proměných, kterou občan nedá. Zná Einsteinovu teorii, princip neurčitosti a nějaký ty strunové teorie. A má přístup k datům z urychlovačů a z teleskopů...

Ale nějak mi není jasné, jestli rozumí vzniku té singularity na začátku. Myslím, že tomu rozumět nemůže. Občan má matematický znalosti na úrovni středověku a představy o světě na úrovni roku 1900. Ale v poznání vzniku světa jsou daleko stejně :-P.

0/0
17.9.2010 10:04

Host

Re: doměnky - Stephen Hawking

V jakém smyslu stejně? ... Občan z roku 1900 chápe jaký byl vývoj vesmíru stejně jako teoretický fyzik?

0/0
17.9.2010 11:28

Host

Re: doměnky - Stephen Hawking

Ale blbost. Občan chápe Newtonovskou fyziku roku 1900. Nerozumí relativitě a strunám z minulého století. Já tomu taky skoro nerozumím. 

Prostě na ZŠ se nečiní, všechno končí u Bohrova kuličkového modelu atomu...

0/0
17.9.2010 12:07

Host

Re: doměnky - Stephen Hawking

...  víte, problém toho že normální lidi nedokáží pochopit strunovou teorie, Einstaina atd, není v tom, že by to bylo tak složité, oni prostě nechtějí, a proč taky, když to někdo umí za ně ?? Kdyby jste viděli co všechno ted učrí na VS a SS. Bavil jsem se s jedním SS učitelem fyziky, který skončil u 0.5*m*v^2, a už to mu dalo hodně zabrat ... fyzika není těžká, ale musíte chtít ji pochopit ....

0/0
2.10.2010 23:56

Host

Re: doměnky - Stephen Hawking

Celkem určitě napsal "nemusel" a faktem pak je, že Bůh nemusí být to jediné logické vysvětlení.

0/0
17.9.2010 11:24

Host

Re: doměnky - Stephen Hawking

Ale pořád nevysvětlil, jak svět vznikl bez Boha. Chybí mi odpověď jak vznikl Velký třesk? Oscilacemi vakua? Jak vznikl prostor? Co je za hranicemi prostoru co známe? Jaká je nejmenší možná částice ve vesmíru? Co bylo před Velkým třeskem? Co bude po zániku vesmírů? A relativita... Proč nejde cestovat rychleji než rychlostí světla ve vakuu?

A třeba světlo. Když letí ze Slunce rychlostí c, není to pak tak, že relativisticky je tu ihned a jenom nám se zdá, že to trvá 8 minut? Já si předsatvuju svět jednorozměrnej a ty tři velké rozměry jako důsledek gravitačních a elektromagnetických sil budou náš dojem pozorovatele.

A protože na idnes fyzici nechodí :-P, tak se tu ani nic moc nedozvím.

0/0
17.9.2010 12:18

Host

Re: doměnky - Stephen Hawking

V tomhle se moc nevyznám, ale pokusím se odpovědět na některé otázky...

Prostor (V teorii relativity se popisuje jako časoprostor, nebo prostoročas, protože dochází k sjednocení času a prostoru) vzniká/vnikal v důsledku rozpínání Vesmíru.

Co je za hranicemi prostoru co známe? - Tak o tom se dají vést dlouhé filosofické debaty, na které nemám čas ;).

Pokud se nepletu, tak jsou dnes za nejmenší stavební částice považovány kvarky s velikostí 10 na −18 metru. Ještě je tu možnost tvz. preonů, které zatím nebyly (a asi nebudou) prokázány experimentem.

Vědci se domnívají, že zde byla tvz. počáteční singularita. Jsou tu 3 možné vývoje vesmíru: Bude se dál rozpínat. To by znamenalo, že se od sebe všechny stavební částice hmoty budou oddalovat. Nebo může grav. síla překoná tu sílu, která Vesmír "nutí" se rozpínat a dojde k Velkému Křachu. Pak je tu možnost, že se tyto síly vyrovnají a vesmír se nebude rozpínat, ani smršťovat. (Musím to rozdělit do více příspěvků)

0/0
19.9.2010 0:27

Host

Re: doměnky - Stephen Hawking

K rychlosti světla budu citovat úryvky z knihy: "Stručná historie času"...

Z ekvivalence mezi hmotou a energii můžeme odvodit, že pohybová energie (související s přemístěním tělesa) přidává tělesu na hmotnosti.

Například při 90% rychlosti světla se hmotnost více než zdvojnásobí. S dalším urychlováním narůstá hmotnost stále rychleji, takže zvyšování rychlosti stojí více a více energie. Světelné rychlosti nemůže dosáhnout žádný objekt, protoě v tom okamžiku by se jeho hmotnost stala nekonečně velikou a -podle zákona ekvivalence- museli bychom mu dodat nekonečné množství energie...

My- jako lidé- se pohybujeme pouze ve třech rozměrech (prostorových). Pak je tu ještě 4. rozměr- časový.

Avšak podle teorie superstrun je náš vesmír 10 rozměrný + čas. Avšak zbylých 7 rozměrů je svinuto do variety malé velikosti a proto unikají případnému pozorování. Nejsem žádný fyzik, ale snad jsou mé domněnky správné... ;)

0/0
19.9.2010 0:47

Host

Re: doměnky - Stephen Hawking

Jo to se říká. Ale všimněte si, že nikde se neříká proč. Vychází se  toho, že tu byla singularita, že tu byl prostor a že čas začal. Také nikdo neví, proč vznikl velký třesk a co se stane na konci vesmíru.  O těch strunách bych si přečetl i víc, jak se na ně přišlo.

A co hmotnost fotonu? Pohybuje se rychlostí světla, tak by měl mít nekonečnou relativistickou hmotnost a neměl by být možný...

Já si světlo představuju jako důsledek Einsteina, podobně jako zatím nedetekované gravitační vlny. Podle toho elektromagnetické záření i gravitační vlny budou dojem pozorovatele....

Takže by měly být ještě jaderné vlny :-). Silná a slabá interakce v jádrech atomů. Ty budou nejsilnější, ale budou mít útlum jako bejk...

0/0
20.9.2010 16:27

Host

Re: doměnky - Stephen Hawking

To je pravda, stejne jako se nevysvetluje proc mate zrovna tolik kosti kolik mate, coz nevyvracuje to ze nejake mate.

At tak ci tak, porad je to verohodnejsi teorie nez ze prisel nejaky "pan" a rekl "budiz vesmir" :-).

0/0
24.9.2010 12:09

Host

Re: doměnky - Stephen Hawking

Teorie o "konci" vesmíru jsem již popsal...

Wikipedia.org:

Foton existuje pouze v pohybu, přičemž se vždy (v souladu s postulátem speciální teorie relativity) pohybuje rychlostí světla ve vakuu. Má proto nulovou klidovou hmotnost. Důsledkem jeho neustálého pohybu je však nenulová energie.

Na základě relativistického vztahu ekvivalence energie a hmotnosti, tzn. E = mc2

lze fotonu přiřadit také určitou hmotnost (nejedná se však o klidovou hmotnost, která je nulová, ale o pohybovou hmotnost), projevující se setrvačnými i gravitačními vlastnostmi. Tato energie (a tedy i hmotnost) způsobuje, že na foton působí gravitace dle obecné teorie relativity a on sám gravitačně působí na okolí. Tyto jevy byly potvrzeny pozorováním (např. pozorovaným ohybem záření kolem kosmických těles). Stačilo by si o o tom něco najít na internete, že? ;-)

0/0
25.9.2010 21:37

Host

Re: doměnky - Stephen Hawking

Z coho vyplyva, ze v momente, ked clovek dokaze rozlozit akukolvek vec na fotony, dokaze vyvynut rychlost svetla. A pokial ju dokaze aj po prekroceni rychlosti svetla zlozit, moze sa pokusat o pripadne cestovanie casom, alebo osidlovanie hodne vzdialeneho vesmiru:-)

0/0
2.10.2010 12:30

Host

Re: doměnky - Stephen Hawking

   To těžko. Kdyby bylo možno jediný atom uranu rozložit na čistou energii, tedy na záření - fotony, tak by množství energie bylo vyšší než atomová elektrárna. Největší potíž by ovšem byla při přeměně záření zpět na atom, pochytat všechny rychlostí světla unikající fotony a přeměnit je zpět na atom.   

0/0
3.10.2010 18:50

Host

Re: doměnky - Stephen Hawking

Nic nemůžu cestovat rychleji, než světlo. Krom teoretický tachyonů, které vyplývají z teorie superstrun, ale jejich existence je silně nepravděpodobná.

Se zvyšující se rychlostí se pro těleso (např. člověka) čas zpomaluje. Takže je to vlastně takové "cestování do budoucnosti" (laicky řečeno).

Co se cestování po vesmíru týče, tak ani rychlost světla není dostatečně velká. Lepší by bylo cestování zkrze (zatím také hypotetickou) červí díru, což je vlastně taková "zkratka" přes časoprostor.

Tentokrát to tu nehodlám popisovat, protože si to každý může najít na internetu, nebo přečíst v nějaké knížce...!!

0/0
7.10.2010 20:06

Host

Re: doměnky - Stephen Hawking

já bych jenom poopravil, nejmenším stavebním prvkem hmoty je "kvantum energie" (nebo podle teorie superstrun, malé vibrující strunky - kvanta energie)

0/0
2.10.2010 23:58

Host

Re: doměnky - Stephen Hawking

Doporučoval bych ti přečíst si knihu od Hawkinga: Stručná historie času. Tam najdeš par odpovědí...

0/0
1.10.2010 15:53

Host

Re: doměnky - Stephen Hawking

Ani jedno z toho. Neumí totiž česky.

0/0
29.9.2010 16:24

Host

nedostatek poznání nás činí ovečkami

nedostatek poznání zajistí Bohu dlouhověkost. Pokud se lidstvo nezničí samo (a někteří to nesvedou na Boží prozřetelnost) tak jednou dojde takových znalostí o historii že Bůh zanikne.  Od dob kdy byl vymyšlen už se jeho projevy nevysvětlitelných úkazů a zázraků razantně scvrkli, vědci ač někteří věřící tak svou činností nevědomky podkopávají jeho existenci :-(((   A co bude až jednou lidstvo dobádá všeho a bude umět vysvětlit všechno?  (námitky že to není reálné jsou asi tak stejně pokrokové jako ve středověku kdy totéž obecně platilo o hromu, větru nebo povodních)   Pak asi nezbytně Bůh vymizí z vědomí těch chápavých a jednou zanikne úplně. V co pak bude lidstvo věřit když má jednoznačně neotřesitelné nutkání v něco věřit?  V moc peněz?  Tou dobou už asi tahle modla taky zanikne. Že by konečně začali věřit sami v sebe?  Snad... ale do té doby za to může On ;-)

0/0
15.9.2010 8:05

Host

Re: nedostatek poznání nás činí ovečkami

je třeba věřit v naší ekonomiku ne?  Ta nás teď žene "vpřed"   Nějaká historie nás nemusí zajímat, protože žádné postavičky z historie nám nikdy nepomůžou, na to můžeš vzít jed. Miliony příkladů dnes a denně z krutého života reálných lidí za to mluví snad jasně, netřeba si dokazovat že tomu tak není a někdo ten zmatek a utrpení vážně řídí... horšího správce našich životů bych si vskutku nedovedl představit. Tedy pokud se ti věřící nemají nějak o třídu lépe než ti bezvěrci (systém - nevěříš ve mě tak na tebe z vysoka ......) ,  ke všem je spravedlivý, všechny má rád, jen budhisty nemusí ;-D

0/0
15.9.2010 8:28

Host

Re: nedostatek poznání nás činí ovečkami

pokud, mily priteli, nebudeme vnimat historii a nebudeme za ni vdecni svemu poznani, budeme si vzdy sedat na rozpálená kamna. bylo by pro nas velmi neprijemne, abychom před tím, než-li si omylem nebo nevědomky a nebo z nedostatku poznaní předchozích zkušeností na kamna sedneme, neuznavaje historii, do kamen notně přiložili.

0/0
16.9.2010 22:38

Host

Re: nedostatek poznání nás činí ovečkami

No když křovák uvidí, jak střílíš s pistole, tak si pro něj Bůh. Pro tebe je to ale fyzika a chemie a umíš to už dlouho. Takže pokud se někdy dozvíme všechno, tak se staneme Bohy. To je logické.

No když víme že je skoro určitě Bůh a vesmír je tu skoro určitě nějakých 14 mld let, tak by mě zajímalo, zdali je možné zachytit reliktní záření z doby před 14 mld lety. Nevím. Kdyby to šlo, tak by se dokázalo, že čas plyne pořád dokola.

Jestli přežijeme není jisté. Ale podle Bible se někteří mohou s Bohem setkat a jít za ním do Ráje. Zdá se, že nás Bůh učí evolucí. Naučit se dobré věci a tak se posunout dál. Takže Karl Marx má pravdu. Samá evoluce a mezi nima revoluční procesy :-P.

0/0
15.9.2010 10:00

Host

Re: nedostatek poznání nás činí ovečkami

bible je moudrost, bible je podobenstvi (příměr), bible je příběh lidské epochy. bible má dvě časti - nový a starý zákon. i sama bible je v konečném důsledku zdrojem poznání a popisem evoluce. ve své druhé časti - nový zákon - se snaží nám všem ukázat (popsat/citovat) za jakých předpokladů je možné existovat

0/0
16.9.2010 22:53

Host

Re: nedostatek poznání nás činí ovečkami

Tím se myslí ta morální pravidla? Ale je vidět, že od dob Bible umíme akorát elektro a stavět stroje na přeměnu energie.

0/0
17.9.2010 9:55

Host

Re: nedostatek poznání nás činí ovečkami

... to je sice pravda, ale tyto stroje jsou nesmírně složité, např. vypočtové servery NASA jsou jedny z nejsložitějších zažízení na planetě, fungující částečně na pricncipu kvantového "počítače" ...

0/0
3.10.2010 0:00

Host

Bůh existuje - může být v každém z nás, stačí uvěřit

v mozku každého věřícího. Ať už je zlý, nebo dobrý. Trošku to omezuje - Bůh to tak chtěl, tak to nebudeme napravovat, Bůh mě zkouší, Bůh učinil zázrak tak nepátrejme po příčině která určitě neexistuje... ale zkuste udělat věřícímu lobotomii - a Bůh zmizí... udělejte ji všem a zmizí docela bez náhrady. Zvířata dokud nevyvinou myšlení a svůj strach s přírodních živlů nezhmotní do nějaké iracionální entity tak budou též žít spokojeně bez boha. Mozek je mocný, mozek je stvořitel toho všeho co vidíme, slyšíme a vnímáme. Bez něj není nic. Je tedy Mozek bůh? Mozek má neomezenou moc předkládat svému nositeli jakoukoli formu reality, třeba i pokroucenou... spojí-li se Mozky světa pak vždy stvoří nějaký zázraky (ale to může i jednotlivý Mozek, a nemusí to být zázrak pro všechny, ale jen pro náš vnitřní svět)... konají nadpřirozené divy o kterých se našim předkům ani nesnilo... odpověď je jasná, Mozek=Bůh, s mozkem mi zemře Bůh - ale nikdo mého Boha nebude oplakávat, protože má každý toho svého.

0/0
14.9.2010 9:40

Host

Re: Bůh existuje - může být v každém z nás, stačí uvěřit

Na počátku bylo slovo... Slovo, Bůh dal vzniknout světu. Proč? Chtěl ho mít k obrazu svému. Takže už něco existovalo. No moment,  jak je to možné, že už na počátku existuje onen "obraz"?

Jediné božské vysvětlení je to, že Bůh přišel z konce světa zpátky, kdy už věděl co bude na počátek, aby ho založil. A proč by to dělal? Protože pochopil, že to vždycky tak bylo.

Klasická fyzika - příčina jevu a následek. Božská fyzika - nejdřív je následek a vlivem časového paradoxu se musí později vytvořit příčina. Mozek nemá s bohem moc společného, je to řídící centrum vyšších organismů. Bůh umřít nemůže protože je věčný. Otázka posmrtného života je nejasná... Ale je možné, že bude. Mozek je možné zkopírovat, protože data jsou založená na síti neuronů a potenciálech. Čili jená se o biochemické PC ;-).

Doplním druhou možnost a to je náhodný vznik vesmíru. Pro pořádek.

0/0
14.9.2010 10:34

Host

Re: Bůh existuje - může být v každém z nás, stačí uvěřit

no slátal jsi tu kde co, ale ten před tebou má pravdu - bez mozku bys tohle nevyplodil ani neuvěřil v nějakého boha...  natož v jeho nesmrtelnost kterou ti cizí mozek vnukl, ale v kterou jen ten tvůj mozek naprosto nepodloženě věří... taky tě nechal poznal co se píše v Bibli, a nebýt tohohle poznání tak bys o svém Bohu ani netušil a možná si věřil v Alláha... musím mu dát za pravdu, za vším je mozek, nebo přesněji jeho činnost - vědomí... a to je ta pravá nadpřirozená záležitost, protože kupit buňky, neurony a kdoví co můžeš, ale vědomí stejně nevypěstuješ ;-)Rv

0/0
14.9.2010 11:04

Host

Re: Bůh existuje - může být v každém z nás, stačí uvěřit

O voze a o koze. Nikdo tu že lidi maj mozek nezpochybňoval. To se řekl bych ví už od středověku ;-D.

Leda by to tedy bylo takhle. Žádný svět neexistuje, ani Země, ani hvězdy ani lidi. Existuju pouze já jako jekási entita "mozek" ve vesmíru a svět se mi zdá. Pak by bylo mnohem snažší vzniknout náhodou.

Tak máme tyto teorie: evoluce + bůh + svět, evoluce + svět, evoluce + bůh + mozek, evoluce + mozek. A je v tom galimatiáš :-P

0/0
14.9.2010 12:48

Host

Re: Bůh existuje - může být v každém z nás, stačí uvěřit

ne ty... ale já existuju - respektive můj mozek... a ten mi vsugeroval že sem přispíváš abys srrrrrral všechny osvícené a hájil nějakou nepodloženou minoritní teorii  ;-D;-D;-D   či spíš několik různě přeskakujících teorií se stejným základem a nerozhodným myšlením...  ten můj mozek=bůh mi tedy dává ;-)... ale díkymozku za něj :-)

0/0
15.9.2010 7:56

Host

Re: Bůh existuje - může být v každém z nás, stačí uvěřit

hrubostí polemika končí a moudří odcházejí od jednacího stolu

0/0
16.9.2010 23:20

Host

Re: Bůh existuje - může být v každém z nás, stačí uvěřit

mílý příteli, Bibli, ze které cituješ její příběh, nenapsal Bůh. není tedy možné Boha autorem Bible jakoukoliv citací určovat.

0/0
16.9.2010 23:03

Host

Re: Bůh existuje - může být v každém z nás, stačí uvěřit

můj milý příteli, zvířata bez Boha žijí, entita, neentita.

0/0
16.9.2010 23:06

Host

Re: Bůh existuje - může být v každém z nás, stačí uvěřit

... buh ?? co to je ??? starý chlapík na mráčku ?? to asi těžko. Já bych řekl že to je spíše princip existence, který se může měnit. Protože všechno se vyvíjí, i buh, dokonce i fyz zákony se časem mění, dokonce v našem vesmíru ... já jenom doufám že buh vydá nějaký upgrade bible pro 21. století, a da nam konečně rozum :) ...

0/0
2.10.2010 23:46

P.spk

člověk je omezený

Člověk má několik let na to, aby těmi pár smysly, kterými byl obdařen dal informace mozku o světě kolem něho............proč si hodně lidí myslí, že člověk je tak dokonalý, že všechno ví?

0/0
13.9.2010 16:46

Host

Re: člověk je omezený

kdyby člověk měl všechny informace a všechno věděl, pak nepotřebuje být zvídavý, nepotřebuje bádat a hlavně už by dávno nepotřeboval obezličku - boha (neurčitého), případně bohy - dle své víry, kterým vykládal vše co se událo a neuměl vysvětlit. Jeho teritorium se ale s rostoucím poznáním čím dál více zmenšuje, ale naštěstí je absolutní většina lidstva natolik líná a nebažící po poznání, že bude mít v myslích stále místo.  Možná se přetvoří v nějakého jiného boha/y s postupem času, spousta náboženství vznikla a zanikla, jde jen o to jak dlouho ho udrží lidstvo při životě. Ale nebojím se že by ta současná náboženství nenahradila zase jiná, lidé potřebují něčemu věřit, lidé potřebují nějakého byť virtuálního důvěrníka, potřebují nějakou berličku na cestě svým upachtěným životem, někoho na koho svedou to špatné či dobré. Neříkám že je to ku škodě, naopak. Jen se nesmí povyšovat nad světský život a v dobré víře si usurpovat další nedotčené mozky, což bylo historicky většinou hrubou silou.

0/0
14.9.2010 9:28

P.spk

Re: člověk je omezený

člověk by řekl, moudrý to muž a moudrý názor, jenže pod slupkou je  pýcha, arogance, silná sebedůvěra  ve vlastní ego...........kdyby, kdyby, kdyby...............

0/0
15.9.2010 23:28

Host

Re: člověk je omezený

žádná ideologie se nesmí stát mocenským nástrojem. pokud se tak stane, propadne zatímní lidské nedokonalosti - včetně středověku/včetně nedávného novověku - pokud polemizujeme o poznání a víře spojené s Biblí. není však možné za lidskou nedokonalost a její společenský projev odsuzovat, znevažovat a vinit biblické příběhy. 

0/0
16.9.2010 23:39

Host

Re: člověk je omezený

byl (obrazně řečeno) stvořen k "Jeho" obrazu. byla mu však dána naprostá svobodná vůle, bez jakéhokoliv omezení. vlastně pouze jednoho (obrazně řečeno) - nebudeš jíst ze stromu zapovězeného. svobodná vůle lidská (opět však připomínám, že se jedná o příměr/podobenství) je však tak naprostá, že člověk (obrazně) okusil a byl vyhnán. je to příběh - téměř počáteční - z Bible. je to moudrost, která nás varuje a upozorňuje - budeš-li se schtít podobat Bohu - plně okusit a porozumět stromu poznání - nezapomeň, že nejsi Bůh, ale omylný člověk.

0/0
16.9.2010 23:16

Najdete na iDNES.cz