Ve středu 15. ledna ráno vyrazily na svou cestu moduly Blue Ghost 1 a Hakuto-R. Jejich cílem je povrch Měsíce, kam měly postupně dorazit během tohoto roku. Postupně proto, že jeden z nich letěl rychlejší trasou, druhý šetří palivo, a tak mu cesta bude trvat ještě několik měsíců.
Modul Blue Ghost 1 je od 13. února na oběžné dráze naší přirozené oběžnice a připravoval se na přistání. V neděli krátce po 9:30 SEČ pak dosedl na její povrch. Jde o první cestu této texaské společnosti k Měsíci. Samotné minuty před přistáním jsou označovány jako minuty hrůzy, protože jsou nejkritičtější a měly by prakticky probíhat bez zásahu řídícího centra.
Místo přistání je v severní části Měsíce v oblasti Moře nepokojů (Mare Crisium), kam se již dříve dostaly sovětské sondy Luna 15 a Luna 24. Nyní tam díky Blue Ghost 1 NASA dopravila na desítku vědeckých přístojů.
Stroj letí v rámci programu NASA CLPS (Commercial Lunar Payload Services). Při něm americká vesmírná agentura spolupracuje s několika americkými společnostmi na dodávkách vědeckých a technologických poznatků na povrch Měsíce. Iniciativa CLPS už v roce 2024 podpořila dvojici měsíčních landerů Peregrine od Astrobotic a IM-1 vyrobený v Intuitive Machine. Prvnímu se nepodařilo přistát, druhý však byl úspěšný.
NASA při tomto letu může pokročit ve výzkumu Měsíce a vyzkoušet několik technologií, které jsou první svého druhu a pomohou připravit lidské mise mířící na měsíční povrch.
Jedná se například o testování technologie odběru vzorků regolitu, zkoušku využití pozemských globálních družicových navigačních systémů (jako je GPS) při cestě na Měsíc a na Měsíci pomocí systému Lunar GNSS Receiver Experiment (LuGRE). S využitím rentgenového dalekohledu Lunar Environment Heliospheric X-ray Imager (LEXI) bude NASA sbírat snímky rentgenových paprsků vycházejících z okrajů magnetosféry naší planety. Tento komplexní pohled by mohl ilustrovat, jak tato ochranná hranice reaguje na kosmické počasí a další kosmické síly.
Aktualizace: Doplnili jsme informace o přistání