Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) rozhodne do konce srpna, jak se dva astronauti uvázlí na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) vrátí na Zemi. Napsala to ve středu agentura AFP s odkazem na tiskovou konferenci představitelů úřadu. Astronauti se buď vrátí na palubě lodi Starliner, která měla však při letu do vesmíru technické potíže, nebo za použití lodě Crew Dragon, která má naplánovaný let nazpět až v únoru.
Astronauti Barry Wilmore a Sunita Williamsová docestovali na ISS na začátku června. K tomuto účelu byla poprvé použita kosmická loď Starliner, kterou vyrobila společnost Boeing. Když se loď přibližovala k ISS, zaznamenala technické potíže kvůli úniku paliva a selhání několika naváděcích trysek. Posádka se měla vrátit na Zemi za použití této lodi 14. června.
5. června 2024 |
Část problémů s lodí Starliner se zřejmě podařilo vyřešit a NASA do konce měsíce musí rozhodnout, zda je loď dostatečně bezpečná pro zpáteční let s astronauty na palubě, uvedl šéf NASA pro operace ve vesmíru Kenneth Bowersox.
Představitelé NASA uvedli, že analyzují další údaje a teprve koncem příštího nebo začátkem dalšího týdne rozhodnou. Především je budou zajímat trysky, které jsou klíčové pro udržení modulu ve správné poloze, až přijde čas sestoupit z oběžné dráhy.
„Máme k dispozici čas, než dopravíme Starliner domů, a chceme ho využít moudře,“ řekl Bowersox.
Šéf bezpečnosti NASA Russ DeLoach dodal: „Nemáme dostatek poznatků a údajů, abychom mohli provést nějaký jednoduchý, černobílý výpočet.“
Pokud NASA rozhodne, že loď není dostatečně bezpečná, vrátí se Starliner z vesmíru bez posádky. V takovém případě by dvojice astronautů musela počkat na kosmickou loď Crew Dragon od konkurenční společnosti SpaceX. Ta na ISS odletí na konci září, na Zemi by se však měla vrátit až v únoru. Na vesmírné stanici jsou ale pouze dvě parkovací místa pro americké moduly. Kapsle Boeingu by musela odletět před příletem lodi Dragon společnosti SpaceX, aby se uvolnilo místo.
Podle šéfa astronautů NASA Joea Acaby snáší obyvatelé neočekávaně dlouhý pobyt na ISS dobře. „Věděli, že tato mise nebude možná perfektní,“ uvedl Acaba s tím, že dvojice astronautů si byla vědomá, že při prvním letu do vesmíru kosmické lodě existují „jistá rizika“. Většina pobytů na vesmírných stanicích trvá šest měsíců, některé však trvají celý rok.
Wilmore a Williams jsou kapitáni námořnictva ve výslužbě, kteří před lety strávili několik měsíců na palubě vesmírné stanice. Hned po příletu se zapojili do práce na vesmírné stanici a pomáhali při experimentech a opravách.
„Udělají, o co je požádáme. To je jejich práce jako astronautů,“ řekl podle agentury AP šéf astronautů NASA Joe Acaba.
Pokud by se astronauti vrátili na Zemi na palubě lodi konkurence, tak by to bylo pro Boeing velké selhání. NASA si před deseti lety v rámci programu spolupráce s komerčními subjekty objednala kosmická plavidla u společností SpaceX a Boeing. Zatímco první let Crew Dragon od SpaceX s posádkou se uskutečnil v roce 2020, Starliner od Boeingu kvůli četným průtahům při vývoji a kvůli následným odkladům nakonec s astronauty vzlétl až letos 5. června.