Nedávno vypuštěná družice TROLL ukazuje, že v Česku umíme vytvořit konkurenceschopný satelit. Firma TRL Space nyní pracuje na plánované česko-ukrajinské satelitní sítí, na jejímž vytvoření se dohodla Praha s Kyjevem nedlouho po začátku ruské invaze na Ukrajinu. Podle serveru Kyiv Post by ji měli tvořit malé vojenské satelity DRAK. Do roku 2031 by se mělo dostat na orbitu celkem pět DRAKů. Původní informace hovořila o tom, že součástí konstelace i zmíněný Troll, to však později firma vyvrátila.
„TROLL je družice s hyperspektrální kamerou a slouží pouze pro civilní účely. Nejedná se o vojenskou ani špionážní družici a data z ní nejsou poskytována Ukrajině. Pro obranné účely je pak vyvíjena družice v rámci mise Drak, která ponese kameru s velmi vysokým rozlišením,“ vysvětlují zástupci společnosti.
14. ledna 2025 |
Satelit TROLL vyvinula brněnská firma TRL Space. Jeho klíčovým prvkem je hyperspektrální kamera s rozlišením méně než 5 metrů na pixel. Jak jsme psali již dříve, tato kamera díky vysoce pokročilé technologii dokáže zachycovat světlo v desítkách spektrálních pásem najednou, kdy každý bod obrazu obsahuje detailní informace o odraženém světle v různých vlnových délkách. To umožňuje zjistit vlastnosti materiálů, které jsou pouhým okem nebo klasickými kamerami neviditelné, například chemické složení nebo vlhkost objektů.
„Cena mise, tedy včetně vypuštění a provozování satelitu, vyšla zhruba na 2,5 milionu eur (asi 63 milionů korun). Přičemž potenciál získaných dat je obrovský, mohou to být desítky milionů korun ročně. Už nějaké zákazníky máme a snažíme se najít další. Ta data budou někde uložená a čím víc zákazníků k nim bude přistupovat, tím lépe,“ uvedl pro iDNES již dříve šéf TRL Space Petr Kapoun. Ta postupem času hodlá prodávat nejen data, ale i samotné satelity.
Muskova raketa vynesla českou družici, speciální kamera odhalí skládky i kácení![]() |
Podle serveru Kyiv Post, který se odvolává na ukrajinský vojenský blog Militarnyj, systém umožní odhalovat například zamaskovaná vozidla či stopy použití chemických látek. Toto použití však nyní společnost TRL Space popřela.
Samotnou družici DRAK společně staví Česko a Ukrajina speciálně pro potřeby ukrajinských ozbrojených sil. Má to být satelit o hmotnosti nižší než 150 kilogramů, který bude mít konvenční kameru s rozlišením obrazu pod jeden metr na pixel, což umožní efektivní sběr strategických, operačních a taktických informací.
Klíčovou vlastností této satelitní sítě je, že na rozdíl od tradičních orbitálních družic, kde je nutné každý pořízený snímek nejprve stáhnout na řídicí stanici a teprve tam jej podrobit analýze, bude umělá inteligence třídit data a k odeslání vybere pouze relevantní snímky.
14. ledna 2025 |
Tento vesmírný program získal v poslední době na naléhavosti v souvislosti s obavami, zda bude Západ, a především Spojené státy, ochoten pokračovat se sdílením zpravodajských dat s Ukrajinou.
Výhodou nových družic je, že vznikají lokálně s využitím co největšího množství domácích komponent, čímž se omezuje jakýkoliv únik informací.
Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa dříve tento měsíc na několik dní znemožnila Kyjevu přístup k vládním i komerčním satelitním snímkům. Cílem systému DRAK je tuto závislost Ukrajiny snížit.
Aktualizace: Do textu jsme doplnili vyjádření společnosti a opravili původní informaci, že je TROLL součástí budované vojenské satelitní sítě.