Česko buduje s Ukrajinou satelitní síť. Družice z Brna už pracuje v kosmu

Autor: ,
  21:46aktualizováno  27. března 16:17
Ve vesmírném prostoru nyní kolem Země obíhá družice, kterou vyrobila společnost, která pracuje na vybudování satelitní sítě, na níž spolupracují Česko a Ukrajina. Družice TROLL o rozměrech 20 × 10 × 34 centimetrů vyrobená brněnskou firmou TRL Space byla vynesena letos v lednu.
Brněnskou družici TROLL s hyperspektrální kamerou vypustí do vesmíru takzvaný...

Brněnskou družici TROLL s hyperspektrální kamerou vypustí do vesmíru takzvaný deployer německé společnosti Exolaunch. | foto: Exolaunch

Nedávno vypuštěná družice TROLL ukazuje, že v Česku umíme vytvořit konkurenceschopný satelit. Firma TRL Space nyní pracuje na plánované česko-ukrajinské satelitní sítí, na jejímž vytvoření se dohodla Praha s Kyjevem nedlouho po začátku ruské invaze na Ukrajinu. Podle serveru Kyiv Post by ji měli tvořit malé vojenské satelity DRAK. Do roku 2031 by se mělo dostat na orbitu celkem pět DRAKů. Původní informace hovořila o tom, že součástí konstelace i zmíněný Troll, to však později firma vyvrátila.

„TROLL je družice s hyperspektrální kamerou a slouží pouze pro civilní účely. Nejedná se o vojenskou ani špionážní družici a data z ní nejsou poskytována Ukrajině. Pro obranné účely je pak vyvíjena družice v rámci mise Drak, která ponese kameru s velmi vysokým rozlišením,“ vysvětlují zástupci společnosti.

14. ledna 2025

Satelit TROLL vyvinula brněnská firma TRL Space. Jeho klíčovým prvkem je hyperspektrální kamera s rozlišením méně než 5 metrů na pixel. Jak jsme psali již dříve, tato kamera díky vysoce pokročilé technologii dokáže zachycovat světlo v desítkách spektrálních pásem najednou, kdy každý bod obrazu obsahuje detailní informace o odraženém světle v různých vlnových délkách. To umožňuje zjistit vlastnosti materiálů, které jsou pouhým okem nebo klasickými kamerami neviditelné, například chemické složení nebo vlhkost objektů.

„Cena mise, tedy včetně vypuštění a provozování satelitu, vyšla zhruba na 2,5 milionu eur (asi 63 milionů korun). Přičemž potenciál získaných dat je obrovský, mohou to být desítky milionů korun ročně. Už nějaké zákazníky máme a snažíme se najít další. Ta data budou někde uložená a čím víc zákazníků k nim bude přistupovat, tím lépe,“ uvedl pro iDNES již dříve šéf TRL Space Petr Kapoun. Ta postupem času hodlá prodávat nejen data, ale i samotné satelity.

Muskova raketa vynesla českou družici, speciální kamera odhalí skládky i kácení

Podle serveru Kyiv Post, který se odvolává na ukrajinský vojenský blog Militarnyj, systém umožní odhalovat například zamaskovaná vozidla či stopy použití chemických látek. Toto použití však nyní společnost TRL Space popřela.

Samotnou družici DRAK společně staví Česko a Ukrajina speciálně pro potřeby ukrajinských ozbrojených sil. Má to být satelit o hmotnosti nižší než 150 kilogramů, který bude mít konvenční kameru s rozlišením obrazu pod jeden metr na pixel, což umožní efektivní sběr strategických, operačních a taktických informací.

Klíčovou vlastností této satelitní sítě je, že na rozdíl od tradičních orbitálních družic, kde je nutné každý pořízený snímek nejprve stáhnout na řídicí stanici a teprve tam jej podrobit analýze, bude umělá inteligence třídit data a k odeslání vybere pouze relevantní snímky.

14. ledna 2025

Tento vesmírný program získal v poslední době na naléhavosti v souvislosti s obavami, zda bude Západ, a především Spojené státy, ochoten pokračovat se sdílením zpravodajských dat s Ukrajinou.

Výhodou nových družic je, že vznikají lokálně s využitím co největšího množství domácích komponent, čímž se omezuje jakýkoliv únik informací.

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa dříve tento měsíc na několik dní znemožnila Kyjevu přístup k vládním i komerčním satelitním snímkům. Cílem systému DRAK je tuto závislost Ukrajiny snížit.

Aktualizace: Do textu jsme doplnili vyjádření společnosti a opravili původní informaci, že je TROLL součástí budované vojenské satelitní sítě.

Vstoupit do diskuse (15 příspěvků)

Nejčtenější

Jak nahodit slavný německý tank Tiger. Chce to hlavně nechat dobře zahřát

Můžeme o tom vést spory a můžeme s tím i nesouhlasit, ale německý tank Tiger I je pravděpodobně nejslavnějším tankem druhé světové války. Bylo o něm napsáno hodně, ale v tomto textu se zaměříme na...

Čína potvrdila plán na stavbu jaderné elektrárny na Měsíci spolu s Ruskem

V první polovině třicátých let má podle současných plánů na Měsíci vzniknout vesmírná základna, která bude využívat energii z jaderné elektrárny. Provozovat ji bude Čína a Rusko.

V noci můžete pozorovat padající částečky z komety Thatcher

Pokud v noci z pondělí na úterý zakloníte hlavu a budete pozorovat oblohu, možná se vám podaří zachytit některý z projevů meteorického roje Lyridy. Během jejich vrcholu by mělo být k vidění několik...

Před 20 lety poprvé vzlétl Airbus A380. Piloti mrzli, ale byli nadšeni

Když se 27. dubna 2005 poprvé odlepil od ranveje ve francouzském Toulouse, bylo na jeho palubě jen šest lidí. Největší dopravní letoun Airbus A380 okamžitě piloty nadchl lehkostí, s jakou reagoval na...

Praha před 100 lety přemisťovala Vltavu do dnešního koryta

Práce na přeložení koryta Vltavy mezi pražskými Holešovicemi, Karlínem a Libní pokračovaly před sto lety naplno. Stavěl se také Libeňský most.

Je to jako letět na židli. Ultralehké balony ovládnou nebe nad Berounkou

Vznést se a plout nad krajinou jen v jednoduché sedačce, s plynovou láhví na zádech a balonem nad hlavou, může na první pohled působit trochu děsivě. Piloti však tomuto způsobu vzduchoplavby lehce...

28. dubna 2025

Před 20 lety poprvé vzlétl Airbus A380. Piloti mrzli, ale byli nadšeni

Když se 27. dubna 2005 poprvé odlepil od ranveje ve francouzském Toulouse, bylo na jeho palubě jen šest lidí. Největší dopravní letoun Airbus A380 okamžitě piloty nadchl lehkostí, s jakou reagoval na...

27. dubna 2025

Praha před 100 lety přemisťovala Vltavu do dnešního koryta

Práce na přeložení koryta Vltavy mezi pražskými Holešovicemi, Karlínem a Libní pokračovaly před sto lety naplno. Stavěl se také Libeňský most.

27. dubna 2025

Maršál prezidentem. Před 100 lety si Němci zvolili Hindenburga do čela státu

Dne 26. dubna 1925 si Němci ve 2. kole první přímé volby prezidenta v dějinách zvolili hlavou státu polního maršála Paula von Hindenburga.

26. dubna 2025

KVÍZ: Poznejte, co ukrývají unikátní kolorované snímky z druhé světové války, a soutěžte o výhru

Soutěž

U příležitosti letošních kulatých výročí konců druhé světové války – za necelé dva týdny v Evropě a začátkem září v Pacifiku a na Dálném východě – se můžete pokusit probojovat kvízem v rozpoznávání...

vydáno 26. dubna 2025

Dno vyschlého Aralského jezera se zvedá. Za rok stoupne o sedm milimetrů

Snad nejhorší ekologická katastrofa v moderních dějinách má překvapivé následky. Podle geologů se projevila i na svrchní vrstvě zemského pláště. Podobně působí ústup ledovců.

25. dubna 2025  10:02,  aktualizováno  10:02

O víkendu bude novoluní. Přináší příležitosti pro noční fotografy

V neděli 27. dubna nastane nov – fáze Měsíce, při níž jeho strana přivrácená k Zemi zůstává zcela neosvětlená. Právě díky absenci měsíčního svitu je tato noc ideální pro pozorování a fotografování...

25. dubna 2025

Apple připravuje levnější VR soupravu, ale pošilhává po brýlích

Pře téměř dvěma roky společnost Apple představila svou náhlavní soupravu pro virtuální a rozšířenou realitu Vision Pro. Do prodeje se dostala v únoru 2024. I přes technickou vyspělost to však nebyl...

25. dubna 2025

Před 65 lety padl rekord. Americká ponorka obeplula svět pod vodou

Ponorka USS Triton byla ve své době největší svého typu na světě. Měla také primát nejdelší americké ponorky, až v 80. letech ji překonala raketonosná třída Ohio. Jako první americká ponorka měla tři...

25. dubna 2025

Před 100 lety Beneš urovnal spory s Polskem. Oživil je následně Mnichov

Československo-polské spory o hranice byly před 100 lety zažehnány: aspoň po dobu existence meziválečné republiky. Po Mnichovu ale Poláci znovu obsadili Těšínsko.

24. dubna 2025

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Nepoctivost je lidská. Mnoho z nás o sobě neví, jestli bychom vzali úplatek

Štěpán Bahník z Vysoké školy ekonomické zkoumá morální rozhodování. Vloni se podílel na studii, která napodobovala situaci při vyplňování daňového přiznání. Vědce zajímalo, jak naše chování ovlivňují...

24. dubna 2025

Úžasný vesmír pohledem Hubbleova kosmického teleskopu, který slaví 35 let

Hubbleův vesmírný dalekohled (HST) se za 35 let svého působení stal ikonou. A když ho v mnoha ohledech překonávají přístroje na modernějších systémech v čele s teleskopem Jamese Webba, stále má své...

24. dubna 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.