V blízkosti Země prolétá mnoho vesmírných objektů, které k nám doputovaly z velkých dálek. Některé proletí až nebezpečně blízko a pokračují dál, jiných si ani nevšimneme, ale jiné podlehnou přitažlivosti naší rodné hroudy a začnou kolem ní na nějakou dobu obíhat. V kratším či delším časovém horizontu se pak z gravitačního vlivu Země vymaní a pokračují na své cestě vesmírem dále.
A poslední případ je i příběhem objektu, který katalogy označují jako 2024 PT5. Ten byl pro nás neznámý až do 7. srpna letošního roku, kdy jej objevil systém ATLAS (Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System), což je automatický systém včasného varování financovaný NASA, který má za cíl detekci menších blízkozemních objektů několik týdnů až dní před jejich přiblížením k Zemi.
Objevený asteroid má podle astronomů velikost kolem 11 metrů a jeho domovinou je pás asteroidů Arjuna vzdálený asi 150 milionů kilometrů.
„Objekt, který nás navštíví, patří do pásu asteroidů Arjuna, sekundárního pásu asteroidů tvořeného vesmírnými kameny, které se pohybují po velmi podobných drahách jako Země v průměrné vzdálenosti od Slunce asi 150 milionů kilometrů,“ uvedl pro server Space.com profesor Universidad Complutense de Madrid Carlos de la Fuente Marcos.
Podle nejnovějších informací se začne 2024 PT5 pohybovat kolem Země 29. září, konkrétně to bude v 20:02, aby se o 56,6 dne později, 25. listopadu v 10:33, vrátil na heliocentrickou dráhu. Kvůli jeho vzdálenosti a velikosti nebude možné jej sledovat jinak než velkým dalekohledem.
Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda |
Země může pravidelně zachycovat asteroidy z populace blízkozemních objektů a přitahovat je na oběžnou dráhu, čímž se z nich stávají mini-měsíce. Někdy tyto dočasně zachycené planetky nedokončí ani jeden oběh, než z oběžné dráhy vypadnou a vrátí se na své pravidelné heliocentrické dráhy.
Není to tak poprvé, co se podobný dočasný souputník Země objeví. Naposledy jsme o jednom takovém psali v roce 2020. Tehdy se objekt s označením 2020 CD3 a rozměry do 3,5 metru nechal zachytit zemskou gravitací také na zhruba dva měsíce.
Tehdy to byl teprve druhý známý asteroid, který naše planeta zachytila jako miniměsíc. Prvním bylo těleso katalogizované jako 2006 RH120, jež kolem kroužilo od září 2006 do června 2007, než se mu podařilo vymanit se z objetí Země. Podle vědců je pravděpodobné, že takové objekty se na čas dostanou pod vliv zemské přitažlivosti „každou chvíli“, ale kvůli malé velikosti zůstanou nepoznány.