

Plány využít rakety k rychlé dopravě užitečného nákladu z jednoho místa na Zemi na druhé nejsou nové. Nově do této soutěže vstupuje společnost Rocket Lab, která získala od U.S. Air Force kontrakt na test takové logistické zakázky.
Autor: Rocket Lab
Možná už příští rok poletí raketa Neutron společnosti Rocket Lab na misi, kterou si objednala výzkumná a vývojová část U.S. Air Force s názvem Research Laboratory (AFRL). Cílem je demonstrovat, že je možné dopravit náklad z jednoho místa na Zemi na druhé.
Autor: Rocket Lab
Rocket Lab má přitom zatím zkušenosti s o něco menším nosičem Elektron, který svůj prví let uskutečnil již v roce 2017. Od té doby má na svém kontě tato 17metrová dvoustupňová raketa více než šedesát letů.
Autor: Rocket Lab
Létá zpravidla na nízkou oběžnou dráhu. Ve svém těle s průměrem 1,2 metru dokáže pod aerodynamickou částí zakrývající nákladový prostor na vrcholu rakety vynést kolem 200 kg nákladu.
Autor: Rocket Lab
Hmotnost rakety s nádržemi naplněnými palivem je 11 650 kilogramů. Hodí se tak především na menší projekty, jako jsou například mini družice typu CubeSat (základní rozměr 10 × 10 × 11,35 cm).
Autor: Rocket Lab
Firma také zkoušela využít již jednou použitý první stupeň nosiče, který k tomu nebyl původně určen. K sestupu stroje využívala padáky a také si otestovala zachycení takto klesajícího stroje vrtulníkem, byť to nebylo stoprocentně úspěšné. Každopádně se už tehdy společnost více soustředila na vývoj svého nového 43metrového nosiče Neutron.
Autor: Rocket Lab
U vyvíjeného nosiče Neutron je znovupoužitelnost plánována už od základu. Stroj bude podobně jako u SpaceX přistávat minimálně zpočátku na plovoucí 120 metrů dlouhou plošinu na moři, která dostala jméno „Return On Investment (Návratnost investice)“.
Autor: Rocket Lab
Firma přitom plánuje dvě verze návratu. Při první má stupeň zamířit na místo startu na startovacím komplexu Rocket Lab 3 ve Virginii. Druhý způsob přistání je „určen k maximalizaci výkonu Neutronu“ a část nosiče při něm zamíří právě na zmíněnou plošinu.
Autor: Rocket Lab
Neutron je nosič střední třídy s průměrem sedm metrů vyrobený z uhlíkových kompozitů, který je schopen vynášet užitečné zatížení o hmotnosti kolem 13 000 kg na nízkou oběžnou dráhu. K pohonu hlavního stupně slouží devět motorů Archimedes, které si firma vyrábí sama.
Autor: Rocket Lab
Zajímavý je design nosiče, kdy je druhý stupeň schován pod „kapotou“ prvního a uvolňuje se poté, co Neutron otevře čelisti krytu. Trochu to připomíná scénu z bondovky „Žiješ jen dvakrát“, kde větší stroj „požírá“ menší loď, ale v opačném gardu.
Autor: Rocket Lab
První testovací let Neutronu je nyní naplánován na druhou polovinu tohoto roku, ale tento termín se může posunout, jak se to stalo již dříve. Počítá se při něm s přistáním do vody. Už v roce 2026 firma přitom plánuje tři komerční lety.
Autor: Rocket Lab
Právě přistání bude později jednou klíčovou rolí i pro kontrakt s AFRL, který má přenést pozemskou logistiku do kosmu. Je to součástí plánů označovaných jako Rocket Experimentation for Global Agile Logistics (REGAL), jejichž cílem je využít komerční poskytovatele raketových nosičů pro rychlé dodávky kolem Země.
Autor: Rocket Lab
Smlouva o startu umožní s Neutronem provést experiment, který ukáže, zda zůstane různý náklad v pořádku. V rámci tohoto testu po startu stroj znovu vstoupí do zemské atmosféry, což má být demonstrací návratových misí pro budoucí mise REGAL, známého také jako program Rocket Cargo. Program je součástí dlouhodobé strategie letectva, která má předefinovat způsob, jakým je logistika řešena pro vojenské operace. Klíčovým cílem tohoto programu je vytvořit rychlý, flexibilní systém nákladní dopravy schopný přesunout velké množství materiálů na vzdálená místa ve zlomku času, který v současné době trvá. Na snímku je pohled pod aerodynamický kryt Neutronu.
Autor: Rocket Lab
Program Rocket Cargo běží již několik let a jeho cílem není vybrat žádnou konkrétní společnosti, ale je určen pro širokou paletu firem. Umělecká představa nákladní rakety armádního programu Rocket Cargo.
Autor: USAF
V roce 2022 například SpaceX obdržela pětiletý kontrakt ve výši 102 milionů dolarů, v jehož rámci má SpaceX demonstrovat technologie pro účely nákladní raketové dopravy. Firma při tom může oprášit své plány z roku 2017 na rychlou přepravu lidí. Tady například vizualizace vesmírného nástupiště.
Autor: SpaceX, Technet.cz
Takto tehdy v představách výtvarníka měl vypadal start rakety z New Yorku do Šanghaje.
Autor: SpaceX, Technet.cz
Vesmírná loď přistává v Šanghaji po cestě z New Yorku za 39 minut. Aspoň tak to v roce 2017 plánoval Elon Musk.
Autor: SpaceX, Technet.cz