Přesně podle plánů v pondělí v půl čtvrté odpoledne SELČ odstartovala suborbitální raketa New Shepard z Launch Site One v západním Texasu ke svému jedenáctému letu s lidskou posádkou. Tento start byl poněkud výjimečný, protože na palubě lodi byla posádka složená ze šesti žen. Let do vesmíru, kdy jsou na palubě kosmické lodi jen ženy, doposud proběhl jen jednou. Stalo se tak 16. června 1963, kdy se na třídenní misi vydala tehdy sovětská kosmonautka Valentina Těreškovová.
Nynější posádka tolik času ve vesmírném prostoru nestrávila. Společnost Blue Origin vysílá vesmírné turisty v podstatě jen na skok, když celý let netrvá ani čtvrt hodiny a lidé při něm v lodi Crew Capsule vystoupají nad 100 km, tedy nad tzv. Kármánovu hranici, což je obecně považováno za oblast, kde začíná vesmírný prostor. Cestující tak zažijí několik minut mikrogravitace, než se loď vrátí na Zemi na padácích a přistane v poušti na západě amerického Texasu.
Zakladatel Amazonu Jeff Bezos takto se svou firmou Blue Origin vyslal na krátký let za hranici Země již více než padesát lidí. Let si platí každý cestující sám, cena ovšem není veřejně známa. S Blue Origin se na tuto krátkou cestu do kosmu již vydal například třeba herec William Shatner, který v seriálu Star Trek ztvárnil postavu kapitána Kirka, ale třeba i devadesátiletý Ed Dwight, který se do vesmíru dostal po šedesáti letech od doby, kdy byl vybrán do týmu astronautů NASA. Letěl i sám majitel firmy Jeff Bezos.
Vynesla do kosmu i kapitána Kirka. Blue Origin však cílí až na Měsíc![]() |
Nyní na výlet do kosmu vyslal i svou přítelkyni Lauren Sánchezovou. Ta letěla spolu se zpěvačkou Katy Perry, raketovou inženýrkou Aishou Boweovou, vědkyní zabývající se bioastronautikou Amandou Nguyenovou, šéfredaktorkou a moderátorkou Gayle Kingovou a filmovou producentkou Kerianne Flynnovou.
Cestující mají pro pohled z lodi k dispozici šest oken s výškou 1,2 metru, které podle společnosti zabírají třetinu povrchu kabiny. Během letu stroj překoná trojnásobně rychlost zvuku, přičemž Crew Capsule se s posádkou od rakety oddělí tři minuty po startu a na další tři minuty je čeká stav beztíže. Samotný nosič se vrací a přistane, aby mohl být znovu použit.
Posádka se po zhruba čtyřech minutách od startu dostává do nejvyššího bodu své dráhy. Kapsle poté sestoupí a přistane na padáku poblíž místa startu. Vše funguje automaticky a není tak třeba pilota.
14. dubna 2025 |