Nové signály. Neznámé místo ve vesmíru se ozývá častěji, než jsme mysleli

  11:30aktualizováno  11:30
Neurální síť objevila dalších 72 záblesků z neznámého místa ve vesmíru, které astronomové pojmenovali FRB 121102. Jde o poryvy s nesmírnou energií, která by lidstvu stačila na miliardy let. Zdroj těchto signálů zůstává stále neznámý.

Odkud pocházejí tajemné záblesky? (na snímku mlhovina Kočičí oko) | foto: NASA

Říkáme jim rychlé rádiové záblesky. Jde o dosud nevysvětlený fenomén, který trvá pouhý okamžik (milisekundy), ale má energii stovek milionů Sluncí. Prolétají kolem nás zřejmě z velmi vzdálených galaxií a většinou z různých míst. To by naznačovalo, že vznikají při nárazových událostech. Existuje ovšem jedna oblast, ze které se signály dostavují opakovaně - FRB 121102. Díky počítači nyní víme, že jich je mnohem víc, než jsme si mysleli.

Výzkumníci z největšího projektu zasvěceného hledání mimozemské inteligence Breakthrough Listen (BL) využili strojové učení a poskytli mu data, která měli k dispozici. Tzv. umělá inteligence došla k nečekanému závěru: neznámé místo či objekt je výrazně aktivnější.

Odkud „signály“ pocházejí?

Poprvé astronomové zachytili energetický záblesk z tohoto zdroje před šesti lety. Od té doby existují záznamy dalších „poryvů“ pocházející ze stejného místa. Loni 26 srpna namířili výzkumníci z BL teleskop právě na tuto oblast a sbírali data po dobu pěti hodin. Ve výsledných 400 terabytech objevili během první hodiny pozorování 21 radiových záblesků.

Intenzita čtyř zaznamenaných FBR (fast radio bursts), zaznamenaných teleskopy...

Intenzita čtyř dříve zaznamenaných záblesků.

Podobnou činnost nemůže vykonávat člověk (pokud tomu nechce obětovat celý život), a k závěru proto došel algoritmus. Jenže nyní použili výzkumníci na přelouskání dat výkonnější software - neurální síť, která přišla s dosud opomenutými 72 záblesky. Celkem tedy již víme o třech stech poryvů z této jediné oblasti.

Z takového počtu je již možné predikovat vzorce, např. v jakých periodách se záblesky opakují. Podle nich jde následně rozpoznat kupříkladu charakteristické cepheidy (typ pulzující hvězdy) nebo pulzary (rotující neutronové hvězdy). Jenže tady výzkumníci krčí rameny - žádné vzorce nevidí.

Záhadné rádiové signály z kosmu dráždí astronomy. Možné je vše, říkají

Navzdory velkému počtu nových dat je proto původ těchto energetických záblesků stále neznámý. Dřívější hypotézu, že poryvy přicházejí z naší galaxie, vystřídala nová: podle výsledků kanadské observatoře pocházejí z trpasličí galaxie vzdálené tři miliardy světelných let. Je možné, že záblesky emituje černá díra nebo aktivní nebula (mezihvězdné mračno).

Přestože s vysvětlením záblesků výzkumníci z BL nepřišli, doufají, že napomohli něčemu jinému, a to používání strojového učení v astronomii. „Jde jen o začátek využívání těchto účinných metod v detekci radiosignálů. Doufáme, že náš úspěch inspiruje další k využívání strojového učení v radiové astronomii,“ říká jeden z členů týmu Gerry Zhang.

 

Nejčtenější

Sexuálně nejvýkonnější vyzvědače přebrali československé rozvědce Sověti

Býval agent československé rozvědky v USA Karel Köcher

Československým komunistickým rozvědčíkům se ve špionáži proti Spojeným státům dlouho nedařilo. Nakonec ale zaznamenali...

Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

V Perském zálivu spustili největší baterii světa. Virtuální a bez lithia

Sodíko-sírové bateriové systémy japonské firmy NGK. Systém, který se vejde do...

Ve Spojených arabských emirátech byla připojena do sítě největší „virtuální“ baterie světa s obřím výkonem a úctyhodnou...

Severní magnetický pól se vydal na cesty. Co když doputuje až na jih?

Posun severního magnetického pólu

Naši planetu čeká přehození magnetických pólů. Nebude to zřejmě brzy, proč k tomu ovšem vůbec dojde a co může změna...

Další z rubriky

Konec volání Opportunity. NASA po 15 letech odepsala vozítko na Marsu

Vozítko Opportunity se prohání po povrchu Marsu od roku 2004. Za tu dobu stihlo...

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) ve středu oficiálně odepsal marsovské vozítko Opportunity. Sonda,...

Souboj o člověka na Měsíci. USA, Čína i Rusko rozjíždí závod o základnu

Astronaut Buzz Aldrin při misi Apollo 11 (20. července 1969)

Američané chtějí do deseti let vrátit člověka na Měsíc. I proto, aby se tam mohli astronauté připravit na let k Marsu....

Zelené plameny a neskutečný hluk. SpaceX vyzkoušel motor pro let k Marsu

SpaceX otestoval motor kosmické lodi, která poletí k Marsu

Společnost Elona Muska provedla první zkoušku motoru, který by měl dopravit její stroje na Měsíc a poté i k Marsu.

Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout
Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout

Valentýn je za dveřmi. Připravili jsme pro vás proto karty ke stažení, se kterými si můžete užít nejen na svátek zamilovaných. Stačí vytisknout, nastříhat a obdarovat partnera i sebe.

Najdete na iDNES.cz