Mezi Měsícem a Zemí ve středu prosvištěla planetka zvíci letadlové lodě

aktualizováno 
Mezi Zemí a Měsícem se ve středu na své dráze propletla planetka 2005 YU55. Kdyby nás zasáhla, způsobila by patrně dosti značné škody, takto její průlet představoval především příležitost k ojedinělým vědeckým pozorováním. Viditelná pro laiky či amatéry ovšem nebyla.

Po dvou stoletích samoty se Země ve středu 9. listopadu znovu zblízka setkala s alespoň trochu větší planetkou. Objekt s katalogovým číslem 2005 YU55 v noci pronikl až za oběžnou dráhu Měsíce. K naší planetě se několikasetmetrový objekt nejvíce přiblížil těsně po středeční půlnoci našeho času, přesně ve 0:28. V té chvíli byl od nás zhruba 325 tisíc kilometrů, což je 85 procent vzdálenosti k naší přirozené oběžnici.

Pohyb planetky 2005 YU55 po obloze dne 7. dubna 2010 (planetka je v kroužku),

Pohyb planetky 2005 YU55 po obloze dne 7. dubna 2010 (planetka je v kroužku), jak ho zachytil 57 centimetrový dalekohled na observatoři v jihočeské Kleti.

Pokud se v blízkosti Země náhodou nevyloupne v nejbližších letech nějaký zatím zcela neznámý přirozený objekt, další podobně velké těleso se tak blízko dostane až v roce 2028. I proto je průlet 2005 YU55 pečlivě sledovanou událostí, na kterou se zaměřila řada astronomů a jejich přístrojů.

Snímky ze Země umožní zabrat těleso s rozlišením pouhých dvou metrů. Prozradí o něm další podrobnosti. Zatím víme, že má téměř kulovitý tvar a okolo své osy se otočí zhruba za 18 hodin. Podle NASA má zhruba rozměr letadlových lodí, které mívají délku kolem 300 metrů. Její povrch je však tmavší než uhlí, což u těchto objektů podle astronomů není nic nezvyklého.

Těleso by při dopadu na Zemi mohlo způsobit vážné škody. Odborníci předem ubezpečovali, že dráha planetky je velmi dobře proměřená a těleso nás bezpečně mine.

"Kritický rok byl minulý, kdy nebylo zcela jasné, zda by se objekt přece jen nemohl srazit se Zemí," říká Miloš Tichý z observatoře v Kleti. I její dalekohled pomohl určit přesnější parametry dráhy planetky a tím riziko srážky vyloučit. "Letos už jsme všichni byli klidní, protože dráha se mohla změnit o nějaké desítky, možná stovky kilometrů proti výpočtům, ale to nic neznamená," říká Tichý.

Uvidíme ji?

Prolétajícího vesmírný projektil naneštěstí nebyl pozorovatelný bez skvělého vybavení. Za prvé byl velmi slabý. Planetka dosáhla v úterý večer, kdy byla teoreticky viditelná z České kotliny, zhruba 14. stupně světelné magnitudy, ve středu pak stupně 11. Přitom platí, že čím vyšší maginutuda, o tím slabší zdroj světla se jedná.

Rekonstrukce podoby planetky 2005 YU55 na základě údajů z radaru ze 7.

Rekonstrukce podoby planetky 2005 YU55 na základě údajů z radaru ze 7. listopadu. V té době byl objekt vzdálen od Země necelých 1 400 000 kilometrů.

Naše oko přitom zachytí objekty maximálně zhruba osmé magnitudy. Ale to je spíše teoretický údaj, kterého dosáhnete jen s dobrým zrakem a daleko od měst a dalších zdrojů světelného znečištění. Ve skutečnosti vidíme jen objekty do asi 6. magnitudy. Mezi 11. a 6. magnitudou je také větší rozdíl, než se může na pohled zdát. Jednotka není lineární. Rozdíl pěti magnitud znamená, že světlo vyzařované daným tělesem je stokrát slabší.

Ještě horší je, že planetka se k Zemi přiblížila v době těsně před úplňkem Měsíce a pohybovala se v jeho těsné blízkosti. Ze Země ji tak lze zahlédnout jen se špičkovým vybavením. Jediná další možnost byla  dostat se mimo zemskou atmosféru. Pak by snad byla vidět i s horší optikou, říkají astronomové z Kleti. Pokud byste měli i tak zájem o přesné souřadnice objektu během průletu, jsou vám k dispozici na této stránce na serveru Planetky.cz.

50. výročí přistání na Měsící

Americký kosmický let Apollo 11 splnil svoji misi 20. července 1969. Na povrch Měsíce jako první člověk vstoupil velitel posádky Neil Armstrong. Doprovázel jej Edwin "Buzz" Aldrin, zatímco Michael Collins zůstal na palubě vesmírné lodi.

Téma Apollo 11 v článcích Technet.cz:
O čem si povídali kosmonauti Apolla 11. Poslechněte si tisíce hodin „ticha“
Co kdyby Apollo 11 zůstalo na Měsíci? Pohřbili by je přes rádio zaživa
Vlajky na Měsíci stále stojí. Podívejte se na důkaz ze sondy LRO

Nejčtenější

U Prochorovky to bylo jinak. Němci nám kradou tankovou bitvu, zuří Rusko

U Prochorovky se v červenci 1943 odehrála jedna z největších tankových bitev.

Nejslavnější tanková bitva u Prochorovky je ruská propaganda, napsal Die Welt s odkazem na zjištění německých a...

K síti se připojila největší solární elektrárna. Rekord dlouho nevydrží

Pohled na elektrárnu Nur Abú Zabí ze vzduchu

Ve Spojených arabských emirátech k začátku července spustili největší fotovoltaickou elektrárnu na světě. Má maximální...

Amatérský astronom vyfotografoval supertajný americký raketoplán X-37B

Americký raketoplán X-37B na orbitě

Nizozemský pozorovatel satelitů a vědecký novinář Ralf Vandebergh nejspíš udělal nejlepší fotku svého života. Podařilo...

Jeho formule chtěl každý. Autor slavných vystřihovánek slaví devadesátiny

Richard Vyškovský se svým modelem cisternové stříkačky CAS 32 na podvozku Tatra...

Richard Vyškovský je pro laickou veřejnost nepříliš známé jméno, v modelářské komunitě je však doslova celebritou. S...

Největší dobrodružství 20. století začalo o tři čtvrtě sekundy později

Tři Američané právě odstartovali na misi, kterou bedlivě sleduje celý svět.

Ani ostřílený hlasatel vesmírného střediska na Mysu Canaveral nedokáže zakrýt pohnutí. Je 16. července 1969, 9:32 ráno...

Další z rubriky

Co kdyby posádka Apolla 11 zemřela na Měsíci? Bílý dům s tím počítal

Pohled na veškeré vybavení, které astronauti na povrchu zanechali: vlajka,...

Pro případ neúspěchu mise Apollo 11 měl prezident Nixon připravený smuteční projev, který by přečetl světu. Těla...

Největší dobrodružství 20. století začalo o tři čtvrtě sekundy později

Tři Američané právě odstartovali na misi, kterou bedlivě sleduje celý svět.

Ani ostřílený hlasatel vesmírného střediska na Mysu Canaveral nedokáže zakrýt pohnutí. Je 16. července 1969, 9:32 ráno...

Když byli Američané na Měsíci, zřítila se tam ruská sonda Luna 15

Novinář a dlouholetý propagátor vědy a výzkumu vesmíru Karel Pacner v pořadu...

Před padesáti lety odstartovala k Měsíci loď Apollo 11. Jedním ze tří Čechů, kteří mohli být v ten den na mysu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz