V pátek můžeme sledovat zatmění slunce

  20:50aktualizováno  20:50
Česko bude moci znovu sledovat zatmění Slunce. Tentokrát bude v naší oblasti jen částečné, ale na internetu bude přímý přenos z oblasti s úplným zatměním.

Zatmění Slunce z 29. března 2006 | foto: NASA/JPL

Na severu Kanady a Grónska, v sibiřské části Ruska, v západním Mongolsku a v Číně bude možné v pátek sledovat jedinečný astronomický úkaz - úplné zatmění Slunce. České republice se sice takzvaný pás totality, kde je tento jev nejlépe pozorovatelný, vyhne, před polednem bude přesto sluneční kotouč nad jejím územím zakryt asi ze čtvrtiny.

K zatmění dochází v době, kdy se Země, Měsíc a Slunce dostanou do jedné přímky. Jelikož Měsíc je čtyřistakrát menší než Slunce, ale také čtyřistakrát blíž Zemi, zabírají tato tělesa při pohledu z naší planety stejnou plochu. Pokud se navíc odlišně nakloněné dráhy Země a jejího přirozeného satelitu protnou ve správnou chvíli, Měsíc zastíní Slunce, z něhož je v tento okamžik vidět jen část jeho atmosféry - koróna.

Moment, kdy se na Zemi za dne úplně setmí, však netrvá dlouho, maximálně 7,5 minuty. Pás totality má navíc šířku jen kolem 190 kilometrů. Mimo něj je možné sledovat částečné zatmění, které bude v pátek k vidění na severovýchodě severoamerického kontinentu a ve většině Evropy a Asie. V tomto případě platí, že čím blíže pásu totality místo leží, tím větší zatmění je možné sledovat.

Úplné zatmění začne v 11:11 SELČ nad arktickými oblastmi Kanady a skončí v 13:21 SELČ nad východní Čínou. Nejdéle Měsíc Slunce zakryje nad severním Ruskem, kde zatmění potrvá dvě minuty 27 sekund. Jeho sledování však podle meteorologů může na mnoha místech narušit velká oblačnost.

Tento úkaz pokaždé přitáhne zájem milionů lidí, jež se snaží na vlastní oči pozorovat jev, který se v dané oblasti nemusí opakovat další stovky let.

Pro jeho sledování jsou však nutné speciální brýle nebo svářečské sklo, jinak hrozí poškození zraku.

V České republice bylo před devíti lety k vidění téměř úplné zatmění.

Měsíční disk 11. srpna 1999 překryl Slunce až z 99 procent. Na to opravdu úplné si Češi budou muset počkat do 7. října 2135. Alespoň malou náhražkou pro ty, kteří nevyrazí do oblastí v pásu totality či nebudou zatmění sledovat na internetu, tak může být pozorování částečného zatmění.

. ČÁSTEČNÉ ZATMĚNÍ SLUNCE SLEDUJTE ON-LINE ZDE

To v pátek začne v Praze deset minut před 11. hodinou a jeho maximální fáze nastane v 11:40, kdy Měsíc Slunce zakryje přibližně z 24 procent. Poté se začne ze sluneční kotouče odsouvat, až ho ve 12:31 opustí úplně.

Doba a velikost zatmění se budou lišit v závislosti na místě pozorování. V Česku budou nejlepší podmínky na severu a východě země, kde se Měsíc do Slunce "zakousne" až ze 26 procent, na jihu republiky bude zatmění naopak nejmenší, asi dvacetiprocentní.

Na zatmění Slunce se chystají také české, moravské a slezské hvězdárny a planetária a očekávají samozřejmě i návštěvníky. Největší astronomická observatoř v republice v Ondřejově na Benešovsku jim mezi 10:30 a 13:00 otevře své brány zdarma. Vědečtí pracovníci Astronomického ústavu Akademie věd, kterému astronomické městečko v Ondřejově patří, připravili také informační video, které je k dispozici na serveru www.astro.cz. Každý se na něm může o zatmění Slunce dovědět vše potřebné.

Mimořádný program pro návštěvníky připravilo planetárium v pražské Stromovce a otevřeno budou mít dopoledne i Štefánikova hvězdárna na Petříně a pozorovatelna v Ďáblicích. Planetárium nabízí projekci, na které bude možné pozorovat postupné zakrývání slunečního disku Měsícem. Dětem a dospělým nabídne mimořádné pořady o Slunci. Těm nejmenším navíc pohádku o Aničce a Nebešťánkovi.

Kdo ho nestihne letos, bude mít další příležitost za tři roky. Příští částečné zatmění Slunce bude možné v Česku sledovat 4. ledna 2011 v dopoledních hodinách, kdy měsíční kotouč zakryje shora zhruba 79 procent slunečního disku.

Další úplné zatmění Slunce přijde příští rok 22. července a bude trvat nejdéle v současném století - šest minut a 39 sekund. K vidění bude v Indii, Nepálu, Bangladéši, Barmě, v Číně a nad Tichým oceánem.

Letos ale podobné "představení" nabídne i Měsíc, jehož částečné zatmění se odehraje v noci z 16. na 17. srpna. Při pozorování z Česka jeho maximální fáze nastane ve 23:10, kdy zemský stín zakryje svého věčného souputníka z 81 procent.

Autor:

50. výročí přistání na Měsící

Americký kosmický let Apollo 11 splnil svoji misi 20. července 1969. Na povrch Měsíce jako první člověk vstoupil velitel posádky Neil Armstrong. Doprovázel jej Edwin "Buzz" Aldrin, zatímco Michael Collins zůstal na palubě vesmírné lodi.

Téma Apollo 11 v článcích Technet.cz:
O čem si povídali kosmonauti Apolla 11. Poslechněte si tisíce hodin „ticha“
Co kdyby Apollo 11 zůstalo na Měsíci? Pohřbili by je přes rádio zaživa
Vlajky na Měsíci stále stojí. Podívejte se na důkaz ze sondy LRO

Nejčtenější

U Prochorovky to bylo jinak. Němci nám kradou tankovou bitvu, zuří Rusko

U Prochorovky se v červenci 1943 odehrála jedna z největších tankových bitev.

Nejslavnější tanková bitva u Prochorovky je ruská propaganda, napsal Die Welt s odkazem na zjištění německých a...

K síti se připojila největší solární elektrárna. Rekord dlouho nevydrží

Pohled na elektrárnu Nur Abú Zabí ze vzduchu

Ve Spojených arabských emirátech k začátku července spustili největší fotovoltaickou elektrárnu na světě. Má maximální...

Amatérský astronom vyfotografoval supertajný americký raketoplán X-37B

Americký raketoplán X-37B na orbitě

Nizozemský pozorovatel satelitů a vědecký novinář Ralf Vandebergh nejspíš udělal nejlepší fotku svého života. Podařilo...

Jeho formule chtěl každý. Autor slavných vystřihovánek slaví devadesátiny

Richard Vyškovský se svým modelem cisternové stříkačky CAS 32 na podvozku Tatra...

Richard Vyškovský je pro laickou veřejnost nepříliš známé jméno, v modelářské komunitě je však doslova celebritou. S...

Největší dobrodružství 20. století začalo o tři čtvrtě sekundy později

Tři Američané právě odstartovali na misi, kterou bedlivě sleduje celý svět.

Ani ostřílený hlasatel vesmírného střediska na Mysu Canaveral nedokáže zakrýt pohnutí. Je 16. července 1969, 9:32 ráno...

Další z rubriky

„Stanuli jsme na Měsíci jménem celého lidstva.“ Nové fotky z Apolla 11

Přistání člověka na Měsíci bylo nejsledovanější událostí v historii lidstva....

Přistání člověka na Měsíci bylo nejsledovanější událostí v historii lidstva. Přesto se najdou fotografie, které jste...

Amatérský astronom vyfotografoval supertajný americký raketoplán X-37B

Americký raketoplán X-37B na orbitě

Nizozemský pozorovatel satelitů a vědecký novinář Ralf Vandebergh nejspíš udělal nejlepší fotku svého života. Podařilo...

Na Mars letí jedenáct zvuků. Vyberte, který se vrátí zpět

Rover Rosalind, který by se na povrch Marsu měl dostat spolu s misí ExoMars v...

Mezinárodní porota projektu „Telefonát z Marsu“ vybrala jedenáct nahrávek, které na palubě sondy ExoMars odletí na...

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.

Najdete na iDNES.cz