V pátek můžeme sledovat zatmění slunce

  20:50aktualizováno  20:50
Česko bude moci znovu sledovat zatmění Slunce. Tentokrát bude v naší oblasti jen částečné, ale na internetu bude přímý přenos z oblasti s úplným zatměním.

Zatmění Slunce z 29. března 2006 | foto: NASA/JPL

Na severu Kanady a Grónska, v sibiřské části Ruska, v západním Mongolsku a v Číně bude možné v pátek sledovat jedinečný astronomický úkaz - úplné zatmění Slunce. České republice se sice takzvaný pás totality, kde je tento jev nejlépe pozorovatelný, vyhne, před polednem bude přesto sluneční kotouč nad jejím územím zakryt asi ze čtvrtiny.

K zatmění dochází v době, kdy se Země, Měsíc a Slunce dostanou do jedné přímky. Jelikož Měsíc je čtyřistakrát menší než Slunce, ale také čtyřistakrát blíž Zemi, zabírají tato tělesa při pohledu z naší planety stejnou plochu. Pokud se navíc odlišně nakloněné dráhy Země a jejího přirozeného satelitu protnou ve správnou chvíli, Měsíc zastíní Slunce, z něhož je v tento okamžik vidět jen část jeho atmosféry - koróna.

Moment, kdy se na Zemi za dne úplně setmí, však netrvá dlouho, maximálně 7,5 minuty. Pás totality má navíc šířku jen kolem 190 kilometrů. Mimo něj je možné sledovat částečné zatmění, které bude v pátek k vidění na severovýchodě severoamerického kontinentu a ve většině Evropy a Asie. V tomto případě platí, že čím blíže pásu totality místo leží, tím větší zatmění je možné sledovat.

Úplné zatmění začne v 11:11 SELČ nad arktickými oblastmi Kanady a skončí v 13:21 SELČ nad východní Čínou. Nejdéle Měsíc Slunce zakryje nad severním Ruskem, kde zatmění potrvá dvě minuty 27 sekund. Jeho sledování však podle meteorologů může na mnoha místech narušit velká oblačnost.

Tento úkaz pokaždé přitáhne zájem milionů lidí, jež se snaží na vlastní oči pozorovat jev, který se v dané oblasti nemusí opakovat další stovky let.

Pro jeho sledování jsou však nutné speciální brýle nebo svářečské sklo, jinak hrozí poškození zraku.

V České republice bylo před devíti lety k vidění téměř úplné zatmění.

Měsíční disk 11. srpna 1999 překryl Slunce až z 99 procent. Na to opravdu úplné si Češi budou muset počkat do 7. října 2135. Alespoň malou náhražkou pro ty, kteří nevyrazí do oblastí v pásu totality či nebudou zatmění sledovat na internetu, tak může být pozorování částečného zatmění.

. ČÁSTEČNÉ ZATMĚNÍ SLUNCE SLEDUJTE ON-LINE ZDE

To v pátek začne v Praze deset minut před 11. hodinou a jeho maximální fáze nastane v 11:40, kdy Měsíc Slunce zakryje přibližně z 24 procent. Poté se začne ze sluneční kotouče odsouvat, až ho ve 12:31 opustí úplně.

Doba a velikost zatmění se budou lišit v závislosti na místě pozorování. V Česku budou nejlepší podmínky na severu a východě země, kde se Měsíc do Slunce "zakousne" až ze 26 procent, na jihu republiky bude zatmění naopak nejmenší, asi dvacetiprocentní.

Na zatmění Slunce se chystají také české, moravské a slezské hvězdárny a planetária a očekávají samozřejmě i návštěvníky. Největší astronomická observatoř v republice v Ondřejově na Benešovsku jim mezi 10:30 a 13:00 otevře své brány zdarma. Vědečtí pracovníci Astronomického ústavu Akademie věd, kterému astronomické městečko v Ondřejově patří, připravili také informační video, které je k dispozici na serveru www.astro.cz. Každý se na něm může o zatmění Slunce dovědět vše potřebné.

Mimořádný program pro návštěvníky připravilo planetárium v pražské Stromovce a otevřeno budou mít dopoledne i Štefánikova hvězdárna na Petříně a pozorovatelna v Ďáblicích. Planetárium nabízí projekci, na které bude možné pozorovat postupné zakrývání slunečního disku Měsícem. Dětem a dospělým nabídne mimořádné pořady o Slunci. Těm nejmenším navíc pohádku o Aničce a Nebešťánkovi.

Kdo ho nestihne letos, bude mít další příležitost za tři roky. Příští částečné zatmění Slunce bude možné v Česku sledovat 4. ledna 2011 v dopoledních hodinách, kdy měsíční kotouč zakryje shora zhruba 79 procent slunečního disku.

Další úplné zatmění Slunce přijde příští rok 22. července a bude trvat nejdéle v současném století - šest minut a 39 sekund. K vidění bude v Indii, Nepálu, Bangladéši, Barmě, v Číně a nad Tichým oceánem.

Letos ale podobné "představení" nabídne i Měsíc, jehož částečné zatmění se odehraje v noci z 16. na 17. srpna. Při pozorování z Česka jeho maximální fáze nastane ve 23:10, kdy zemský stín zakryje svého věčného souputníka z 81 procent.

Autor:
 

Nejčtenější

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Poslední Hitlerovy narozeniny nestály za nic. Supertanků se nedočkal

3D model stíhače tanků Jagdpanther, přezbrojeného na kanón ráže 128 mm tak, jak...

Na podzim 1944 se třetí říše hroutí a německé zbrojovky se snaží o nemožné. Hledají recept na zázračné zbraně,...

Kapitán nedosáhl na pedály. Začátek proudové éry přinesl zvláštní nehody

B-707 N7071  Braniff

Nová technika není vždy nutně bezpečnější. Dokládá to vývoj v letectví na přelomu 50. a 60. let. Piloti se s novými...

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

Další z rubriky

Zelené plameny a neskutečný hluk. SpaceX vyzkoušel motor pro let k Marsu

SpaceX otestoval motor kosmické lodi, která poletí k Marsu

Společnost Elona Muska provedla první zkoušku motoru, který by měl dopravit její stroje na Měsíc a poté i k Marsu.

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

První letošní „padání hvězd“ zařídily Kvadrantidy. V noci na pátek vrcholily

Simulační grafika k maximu roje Kvadrantidy 2019

V noci ze čtvrtka na pátek vrcholil meteorický roj Kvadrantidy. Mnohde podívanou zkazila zamračená obloha.

Najdete na iDNES.cz