Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

V Moskvě přistála po pěti stech dnech expedice z Marsu

Ze simulátoru vesmírné lodi v Moskvě dnes po 520 dnech vykročilo šest kosmonautů, kteří za sebou mají simulovaný let k Marsu. Experiment proběhl bez potíží, potvrzuje i český sociolog, který na posádku dohlížel.

Členové posádky Mars-500 zkouší skafandry Orlan. | foto: ESA

V zemské gravitaci se jim kolena nepodlomila, přesto pro ně pohled na cizí tváře dalších lidí představovat exotický zážitek. Šest "kosmonautů" z experimentu Mars-500 se po 520 dnech v 11:00 našeho času vynořila z modulu v hale Ústavu pro lékařské a biologické otázky.

Pokus byl zatím poslední a asi nejlépe připravený experiment v historii, který pomůže odpovědět na otázku, jak nejlépe přežít v odloučení a v uzavřeném prostoru. Českým příspěvkem byl pokus Štola 88, na který si můžete na Technetu zavzpomínat v tomto článku.

Při simulovaném letu šlo hlavně o test psychické odolnosti. Posádka se potýkala s monotónní stravou, stísněnými prostory, jednou sprchou týdně či výměnou prádla po třech dnech. Odměnou pro ně jsou v přepočtu přibližně dva miliony korun. O poznatky a zážitky se "Marťané" s novináři podělí na tiskové konferenci 8. listopadu. Do té doby setrvají v karanténě.

Hlavně se nenudit

Mars-500 s rozpočtem přes čtvrt miliardy korun počítal s přibližně 250 dny na cestu k Marsu, s třicetidenním pobytem na planetě, včetně tří výstupů z "přistávacího modulu", a s 240 dny pro návrat. Posádku tvořilo šest mužů. Dny si dělili na tři směny věnované práci, spánku a osobnímu volnu.

Let proběhl klidně a bez incidentů. "Průběh byl v podstatě takový, jaký jsme předpokládali," říká Jaroslav Sýkory ze společnosti QED GROUP, která měla na starosti sledování vývoje vztahů mezi kosmonauty.

Podle něj posádka překonala všechny obtížné chvíle letu bez větších potíží. Mimochodem, okamžiků největšího vypětí bylo pět: start, přistání na Mars, návrat modulu k mateřské lodi, chvíle "anticipačního stresu" před přistáním v září a říjnu a pak samotné přistání.

Plánovači se přitom postarali o to, aby se posádka příliš nenudila. Podle odborníků právě nuda představuje velké nebezpečí. Pro kosmonauty byla připravena celá řada experimentů: od pochopitelných, jako je změna biorytmů v umělém osvětlení, až po opravdu nápadité, jako je zkoumání otázky, zda muži mají své dny. Vědci tak zjišťují, zda se v moči mužské posádky mění hladina některých hormonů podobně jako u žen.

Není lepší číst?

Podle některých názorů jsou pokusy typu Mars v podstatě zbytečné. Nikdy prý nebudou tak věrnou simulací krajních podmínek kosmického výzkumu, jak bychom potřebovali.

Například Peter Suedfeld z univerzity v kanadském Vancouveru zveřejnil studii, ve které tvrdí, že lepší přípravou pro cesty ke hvězdám by byla výprava do archivů. Podle něj bychom se nejvíce mohli poučit z deníků cestovatelů a objevitelů z minulých století, kteří se pohybovali, stejně jako případní kosmonauti na cestě na Mars, zcela osamoceni neznámým prostředím a v neustálém pocitu ohrožení.

Organizátoři Marsu 500 s ním samozřejmě nesouhlasí, protože experiment jim umožňuje sledovat spoustu parametrů v chování živých lidí, které z deníků při nejlepší vůli nenaměří.

Ne vždy se podařilo vymyslet dostatek zajímavých úkolů. Posádka si pak dokázala najít práci i sama. Prostory "kosmické lodi" byly úzkostlivě čisté, jak se posádka bavila úklidem. V nouzi také vymyslela nový recept na pizzu: bambusovo-sýrovou. (Jak chutnala, to z videoblogů už není tak jasné.)

Kosmonauty nejvíc bavilo přistání na Marsu a přípravy na něj. Při únorových procházkách po napodobenině Marsu například došlo i na malou hereckou etudu.

V rámci nácviku nenadálých situací jeden z účastníků plánovaně zakopl o kámen a upadl. Nechal si pak pomáhat na nohy od kolegy, kterému ovšem poskytování účinné pomoci ve skafandru zprvu příliš nešlo. Odborníci sbírali také vzorky půdy pro pozdější "pozemskou" analýzu. Na simulované rudě planetě zanechali i vlaječky a přednesli slavnostní projevy.

Dlouhé roky plánování

Myšlenka na let k Marsu začala klíčit už v 90. letech. Nakonec se pozemským Marsem stala Moskva, ovšem hlavní roli v sérii těchto experimentů hraje evropská kosmická agentura ESA.

První mezinárodní pokus na přelomu let 1999 a 2000 ukončil skandál, když si kanadská účastnice stěžovala na obtěžování od šéfa ruského týmu a na to, že další dva ruští účastníci se prý servali až do krve. Neúspěch poznamenal i experiment napodobující několikaměsíční pobyt na vesmírné stanici ISS. Tehdy odstoupil japonský účastník, který nesnesl posměšné poznámky ostatních na adresu omáčky, kterou si přidával do jídla.

Odborníci se zřejmě poučili (například tím, že vyloučili z experimentů ženy), a dále příprava na simulovaný let k Marsu probíhala celkem hladce. V listopadu 2007 "marťanská mise" strávila v izolaci od světa dva týdny, v roce 2009 pak 105 dnů. Během pobytů se nic zvláštního nestalo.

A co dál?

Úspěchem Marsu-500 experimenty nekončí. Připravují se další podobné, které by měly dále zlepšit zvládání psychické zátěže při dlouhém pobytu ve vesmíru. Pokud se někdy let k Marsu uskuteční, nikdo nechce riskovat, že by misi potopila "ponorková nemoc".

Podle sociologa Jaroslava Sýkory půjde v dalších kolech výzkumu především o změnu metod. "I při Marsu-500 se ukázalo, že to, čím nás věda zatím vybavila, funguje. Ale v dalších experimentech bychom chtěli například ve větší míře využívat místo dnešních metody tužka-papír strojové analýzy lidského chování, třeba počítačové analýzy emocí z obrazu kamer ," říká český odborník. "Musíme využívat nejnovější možnosti, jinak to nejde," dodává.

  • Nejčtenější

Světová vědecká elita varuje před vytvořením „zrcadlových bakterií“

Vědci usilovně pracují na vytvoření umělých buněk. Před jedním druhem však varují a chtějí ho vyškrtnout ze svých plánů. Rizika spojená s vytvořením „zrcadlových buněk“ považují za příliš vysoká.

Podívejte se na letadlo, které bude řídit konec světa. Dovolá se ponorkám

Firma Northop Grumman zveřejnila obrázky plánovaného letounu E-130J pro americké námořnictvo. V případě třetí světové války má za úkol obstarat spojení s raketonosnými ponorkami. Používá k tomu...

USAF zvažuje, že přikoupí nové strategické bombardéry. Svět je nebezpečný

Nejnovější americký strategický bombardér B-21 Raider se poprvé odlepil od země před necelými čtrnácti měsíci. Letectvo Spojených států má zatím v úmyslu nakoupit sto kusů těchto strojů. Vynořují se...

Neuvěříte, co Acer namlel do šasi nového notebooku Vero

Las Vegas (Od zpravodaje Technet.cz) Po plážích se jich válejí miliardy, hromady jich denně vyhodí z luxusních restaurací. Průmyslově je lze využít pro úpravu pH vody nebo z nich vyrábět materiál podobný betonu. A nově je tchajwanský...

Majitel Amazonu vyzývá Muskovu SpaceX. První let rakety ale odložil

Zakladatel Amazonu Jeff Bezos chce dobývat vesmír podobně jako Elon Musk. Jeho firma Blue Origin provozuje nosiče New Shepard a chystá se stavět na oběžné dráze soustavu komunikačních družic Kupier,...

Majitel Amazonu vyzývá Muskovu SpaceX. První let rakety ale odložil

Zakladatel Amazonu Jeff Bezos chce dobývat vesmír podobně jako Elon Musk. Jeho firma Blue Origin provozuje nosiče New Shepard a chystá se stavět na oběžné dráze soustavu komunikačních družic Kupier,...

12. ledna 2025,  aktualizováno  13.1 9:09

Podívejte se na letadlo, které bude řídit konec světa. Dovolá se ponorkám

Firma Northop Grumman zveřejnila obrázky plánovaného letounu E-130J pro americké námořnictvo. V případě třetí světové války má za úkol obstarat spojení s raketonosnými ponorkami. Používá k tomu...

13. ledna 2025

Před 100 lety Praha hromadně přejmenovávala ulice

Před 100 lety pražské zastupitelstvo jednalo o přejmenování některých ulic. Po vzniku Velké Prahy totiž přibylo ulic, které se jmenovaly v různých částech města stejně.

13. ledna 2025

Vesmír může skončit během toho, co čtete tento článek. Fakt, říkají to seriózní vědci

Premium

Chystáte se příští týden na úřad, nebo dokonce k zubaři? V tom případě by se vám mohlo hodit, kdyby vesmír přes noc zanikl. Pozor, z pohledu fyziky to vůbec není nemožné! Jenom je to velmi...

12. ledna 2025

Miluna ze Slunce, seno nestárne. Schmalzová oslavila 30 let po boku milionáře

Petra Schmalzová (57), za svobodna Pyšová, se proslavila jako nezapomenutelná hostinská Miluna v trilogii Zdeňka Trošky...

Pro své děti jsem zrádce. Vysoká cena za lásku k jiné ženě, říká režisér Adamec

Premium Jeho život je jako horská dráha. Nahoru, dolů, nahoru, dolů. Režisér jiří Adamec točil kdysi seriály a pohádky, jež se...

Jako znásilnění, říká Shieldsová o intimní operaci, kterou si nepřála

Herečka, spisovatelka a modelka Brooke Shieldsová (59) se ve svém právě vycházejícím životopise svěřila mimo jiné se...

Sporťák Jan Smetana už má po odchodu z České televize novou práci

Na konci prosince oznámil, že po 23 letech končí v České televizi. Moderátor Jan Smetana (42) se stane novou posilou...

Harmonický vztah? Prázdný pytlík a plné břicho, radí žena trenéra Růžičky

Manželka hokejové legendy Vladimíra Růžičky (61), Marie Růžičková (37), promluvila o psychických problémech. Poté, co...