Čínská firma plánuje umělý Měsíc. Má být osmkrát jasnější než skutečný

  0:11aktualizováno  0:11
Čínská společnost Tian Fu New Area Science Society by ráda kolem roku 2020 vyslala na oběžnou dráhu satelit, který bude schopen v noci odrážet sluneční svit podobně jako Měsíc.

Ilustrační snímek | foto: AP

Místo pouličního osvětlení odrazové plochy na oběžné dráze. To není první nápad takového typu, ale čínská firma jej chce dotáhnout do konce. Podobný systém zkoušela i ruská kosmická agentura v 90. letech, ale poté, co jeden ze satelitů s obřím zrcadlem selhal, byl projekt zrušen.

Ruské vesmírné zrcadlo Znamja

Loď Progress M-40 na začátku roku 1999 měla rozvinout a uvolnit velké fóliové zrcadlo (sluneční plachetnici) v rámci experimentu Znamja 2.5. Šlo o experiment s osvětlováním povrchu Země slunečním světlem odraženým od zrcadla na oběžné dráze, ale samotné zařízení bylo možno brát také jako zkoušku konstrukce sluneční plachetnice pro pohon v meziplanetárním prostoru. Projekt se však nezdařil.

Experiment pod označením Znamja 2.5 je přímým následovníkem podobného pokusu z roku 1993. Tehdy bylo z Progressu M-15 rozvinuto zrcadlo o průměru dvacet metrů (Znamja 2).

Zdroj a další podrobnosti na Kosmo.cz

Nyní čínská společnost Tian Fu New Area Science Society plánuje vypustit družici, která bude mít jediný účel: odrážet v noci sluneční svit z vesmíru do určeného prostoru na Zemi.

Firma podle deníku China Daily plánuje tímto způsobem osvětlit v noci ulice čtrnáctimilionového hlavního města čínské západní provincie Sečuán, které se jmenuje Čcheng-tu. První „umělý Měsíc“ by přitom měl odraženým svitem obsáhnout na Zemi oblast asi 130 čtverečných kilometrů. Pro srovnání, Praha má rozlohu necelých 500 kilometrů čtverečních.

Mezi výhody takového řešení je možnost ovládat umístění i jas a v případě potřeby je možné osvětlení vypnout. Vzhledem k tomu, že satelit je mobilní, může pomoci při odstraňování katastrof tím, že osvětluje oblasti, které ztratily energii.

Pokud  by byl první pokus v roce 2020 úspěšný, mohly by za další dva roky do vesmíru letět další tři satelity. Tento družicový systém by pak měl podle výpočtů obsáhnout asi 3 600 až 6 400 km², podle toho, v jaké pozici vzhledem ke Slunci a Zemi družice budou.

Kvůli obavám lidí z narušení spánkového režimu chtějí vědci systém nejdříve testovat pouze v neobývané poušti, takže světelné paprsky nebudou mířit na lidi ani do žádného zařízení pro pozorování vesmíru. „Když je družice v provozu, lidé uvidí nahoře jen jasnou hvězdu a ne obří Měsíc, jak si představují,“ uvedl pro deník vedoucí tohoto projektu. Světlo z takového zdroje by navíc mělo být pocitově matné.

Celý projekt je plánován kvůli úspoře nákladů na noční osvětlení. Čínský deník uvádí, že se by jeden satelit mohl každý rok ušetřit přes 100 milionů dolarů (cca 2,27 miliardy korun), což se ovšem jeví jako přehnané číslo. Objekt ve výšce asi 500 kilometrů na Zemí by měl přitom svítit až osmkrát jasněji než klasický Měsíc a ve výsledku by člověk měl dopadající světlo vnímat asi jako pětinu světla z pouličních lamp. Odražené světlo by přitom mohlo být směřováno s přesností na desítky metrů.

Dá se však předpokládat, že pouliční lampy z ulic města nezmizí. Jednak je bude třeba, když bude nad městem zataženo, a také je lze využít v rámci různých projektů pro chytrá města.

Autor:
 

Nejčtenější

Jde o sekundy. Bylo možné haváriím Boeingu 737-8 MAX zabránit?

V Etiopii se krátce po startu z hlavního města Addis Abeby zřítilo letadlo se...

Je to jenom náhoda, nebo mají stroje Boeing 737-8 MAX skutečně nějaký vážný problém? Dvě tragické havárie nového typu...

Největší výpadek kolem Facebooku končí. Způsobila jej chyba v konfiguraci

Pro Twitter je zatím situace příznivá - využívají ji pro komunikaci s uživateli...

Populární služby Facebook, Messenger, Instagram, WhatsApp jsou stále pro některé uživatele po světě nedostupné, nebo...

Virální fotka na Facebooku klame už řadu let. Nezachycuje, co byste řekli

Fotografie planktonu pořízená Davidem Littschwagerem v roce 2006, která v...

Po sociálních sítích se šíří fotografie zachycující neuvěřitelné bohatství života v jediné kapce mořské vody....

Neuvěřitelná fotografie. Vznikala 26 let, je krásná a vylepší letadla

Americká agentura pro letectví a vesmír (NASA) zveřejnila fotografii, která na...

Americká agentura pro letectví a vesmír (NASA) zveřejnila fotografii, která na první pohled upoutala celý svět....

Letos začíná velké vypínání televize. V DVB-T se nejdřív odmlčí Praha

Mapa pokrytí signálem DVB-T2 na konci roku 2018.

Letos se budou vypínat první vysílače, které šíří signál první generace digitálního pozemního televizního vysílání,...

Další z rubriky

Poprvé se soukromá kosmická loď určená pro posádku spojila s ISS

Záběr z přiblížení lodi Crew Dragon společnosti SpaceX k ISS.

Kosmická loď Crew Dragon soukromé americké společnosti SpaceX se po zhruba 27 hodinách letu úspěšně spojila s...

Sojuz vynesl na oběžnou dráhu část posádky, která loni nouzově přistála

Start Sojuzu FG na ISS 14.3.2019. Posádku tvoří ji Rus Alexej Ovčinin, Američan...

Z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu ve čtvrtek večer úspěšně odstartovala raketa Sojuz-FG, která má na Mezinárodní...

Jak vypadá „bombardování Země“. Satelit pořídil nečekaný snímek

Meteorický roj Geminidy v roce 2012.

Na sklonku minulého roku dopadl do zemské atmosféry jeden z největších meteorů za poslední desetiletí. Nemáme zprávy o...

Najdete na iDNES.cz