Koule na noze lidstva jsou chemické motory, řekl Neff v Rozstřelu

  • 125
Jak si vysvětlit americké armádní záznamy o „záhadných létajících objektech“, které lidstvo drží na povrchu zemském? O vesmíru a všem kolem něj jsme si v pořadu Rozstřel povídali se spisovatelem a novinářem Ondřejem Neffem.

„Ani na sekundu,“ odpověděl Ondřej Neff na otázku, zda si po zhlédnutí nedávno ověřených záběrů UFO alespoň na chvíli připustil, že jde o nějaký mimozemský objekt. „Fenomén je tu od roku 1947, já tento mediální jev sleduji od padesátých let a s velkým pobavením vidím, že se za těch šedesát let nic nezměnilo,“ dodal. Podle něj se stále dokola objevují podobná pozorování a postřehy. „Ano, mě to baví, ale nepřikládám tomu ani ždib důvěryhodnosti.“

A co si on osobně myslí, že na snímcích je? „Nic. Něco natočili, já nevím, co to je, nebyl jsem u toho,“ řekl Neff a doporučuje: „Nedělejme z toho senzaci.“ Něco zcela jiného podle českého spisovatele a novináře je seriózní otázka, zda ve vesmíru je život jinde.

Nezneklidňuje ho ani skutečnost, že řada záznamů se na veřejnosti objevuje s velikým zpožděním. Souvisí to především s tím, že pochází z vojenských zdrojů. „Letectvo nemůže po každém letu zveřejňovat záznamy,“ řekl Neff, podle kterého by záznamy mohly být cenným zdrojem informací pro jiné státy a organizace.

Spekulace o tajných kontaktech s mimozemskými civilizacemi považuje za smyšlené už na základě jednoduchého testu: „Kdybychom se setkali s jinou civilizací, byla by to pro nás největší událost od objevu ohně. […] Tak jak to, že se nic neděje, že kolem sebe nic nevidíme?“

Víra v UFO také souvisí podle Neffa s naším naprostým nepochopením velikosti vesmíru. „Představa, že by bylo možné doletět s kosmickou lodí, je naprosto nereálná,“ řekl Neff.

O existenci života mimo Zemi však Neff nepochybuje: „Neexistuje důvod, aby se jinde nevyskytoval.“ Stejně tak se podle něj dá předpokládat, že mimo naší planetu bude existovat inteligentní život.

Zajímavou a seriózní otázkou podle Neffa je, jak by probíhalo naše případné setkání s jinou civilizací. „Nebyli bychom objevitelé, ale objevení,“ myslí si Neff. „Takové setkání mělo v minulosti pro objevené společnosti často fatální následky.“

Stále otevřenou otázkou ovšem je, zda se vůbec takoví „mořeplavci“ ve vesmíru najdou. Podle Neffa je velmi nepravděpodobné, že se dvě civilizace najdou ve stejném čase ve stejné galaxii. Ovšem otázkou je, kolik civilizací v našem vesmírném okolí vlastně je: „Podle některých odhadů jich mohou být miliardy, a to už je pravděpodobnost poměrně veliká,“ řekl Neff.

Soukromníci do vesmíru

Dalším okruhem témat byly aktivity šéfa společnosti SpaceX Elona Muska: „To je jedna z nejúžasnějších postav naší doby,“ neskrýval svůj obdiv Ondřej Neff. Obdivuje i to, že je poměrně blízko „každodennímu“ létání do vesmíru, který původně planě slibovali autoři raketoplánu. 

Zatím jsme ovšem velmi daleko tomu, abychom se stali „vesmírnou civilizací“, doplnil Neff. V tuto chvíli je v cestě podle českého spisovatele technologická překážka: Dokud nebude k dispozici fyzikální pohon, který nahradí současné chemické motory, cesta do vesmíru bude pro lidstvo příliš náročná. „Až pak bude možné realizovat něco jako lety letadlem na Mars,“ řekl Neff.

Další otázkou je, zda se najde dostatečně silný důvod pro cesty do vesmíru. Jeden důvod je určitě vojenský, tvrdí novinář a dodává: „Hovořilo se i o těžbě nerostů, ale na dně oceánů leží nezměrné bohatství a troufám si tvrdit, že dostat se na dno moře je jednodušší než doletět na Mars.“ Neff také připomněl, že v minulosti se mluvilo o vakuu jako potenciální cenné surovině pro různé průmyslové procesy. Zatím však k ničemu takovému nedošlo.