náhledy
Rok 2025 může být pro zájemce o dění na obloze mírným zklamáním. Tedy pokud čekají velké události, jako je třeba úplné zatmění Slunce. Přesto začátek nového čtvrtstoletí v této oblasti rozhodně nudit nebude. Dobývání vesmíru a události na obloze přinášejí i v roce 2025 mnoho důvodů, proč se nedívat jen do země nebo se rozhlížet kolem sebe, ale zvednout svůj pohled i nad horizont a podívat se vzhůru.
Autor: Reuters
Těšit se můžeme na různé konjunkce planet a dalších objektů, kdy se některé z nich dostanou do jedné oblasti na obzoru. V létě pak můžete vyhlížet i tzv. noční svítící oblaka (NLC), které jsou tvořeny částečkami vysoko v atmosféře, které odspodu nasvětluje rozptýlené světlo Slunce.
Autor: Petr Lemberk, MAFRA
I letos se můžeme těšit na tradiční spršky částic z různých asteroidů i komet, které jejich dráhami Země prolétá a na nebi jsou pak k vidění meteory. Jeden z těch výraznějších vyvrcholil tento pátek, ale dozvuky Kvadrantid ještě můžeme v menší míře sledovat.
Autor: Astronomický ústavu AV ČR/Jimmy Westlake
Na další si počkáme až do dubna, kdy se projeví méně vydatné Lyridy. Silnější Eta Aquaridy pak budou k vidění na začátku května, přičemž slibují ve svém vrcholu kolem 50 meteorů za hodinu. Druhý nejvýraznější roj roku, i když možná nejoblíbenější, jsou srpnové Perseidy. Ty těží i z toho, že jsou k vidění ve vrcholném létě a lze je tak bez problémů sledovat celou noc. Perseidy zároveň nabízejí až stovku meteorů za hodinu.
Autor: NASA/William L. Stefanov
Říjnové Orionidy patří k těm slabším rojům, ale závěr roku patří tradičně prosincovému roji Geminidy, který se může chlubit více než stovkou „padajících hvězd“ za hodinu.
Autor: Jakub Kuřák
To jsou pravidelné tradiční vesmírné události, ale během roku nás čekají i další, které přicházejí v různých termínech a nemusí se opakovat každý rok. Sem patří například úplné zatmění Slunce, kterého se však letos vůbec nedočkáme. Musíme se tak spokojit s alespoň jeho částečným zatměním a to hned dvakrát.
Autor: Martin Veselý, MAFRA
Obyvatelé Evropy budou mít štěstí pouze při prvním zatmění, kdy budou mít alespoň v severní části možnost ho pozorovat. To se odehraje 29. března. Druhé částečné zatmění pak bude k vidění především na jižní polokouli a bude vidět 21. září.
Autor: Zdeněk Němec, MAFRA
To Měsíc se chystá na mnohem větší podívanou. Už 14. března totiž bude možné sledovat jeho úplné zatmění a to si zopakuje 7. září. V prvním případě ho od nás neuvidíme celé, ale v září již ano.
Autor: ČTK
Mezi další zajímavé úkazy bude patřit polární záře, která má být k vidění z naších zeměpisných šířek i během tohoto roku. „V roce 2025 Slunce dosahuje maxima své aktivity a je tedy opět možné, že budeme svědky i více polárních září viditelných nebo alespoň fotograficky zaznamenatelných z našeho území. Největší šance jsou na jaře a na podzim, ale i v ostatních měsících je dobré být na pozoru,“ doporučují astronomové ze Slezské univerzity.
Autor: Vojtěch Otruba, Česká astronomická společnost