Trosky satelitu ROSAT brzy ráno zasyčely v Indickém oceánu. Nejspíš

  9:54aktualizováno  10:18
Kolem čtvrté hodiny ranní našeho času dopadly zbytky německého satelitu pravděpodobně do Indického oceánu. Jistotu zřejmě nebudeme mít nikdy.

Satelit Rosat v představě ilustrátora | foto: ESA

Stejně jako nedávno americký satelit UARS, dopadl zřejmě i německý ROSAT bezpečně do oceánu. Kolem čtvrté hodiny ranní našeho času jeho trosky rozvlnily Indický oceán. Přesné místo dopadu zatím není známo a nejsou hlášena ani žádná pozorování pádu. A tak to zřejmě zůstane navždy. Pád oficiálně potvrdila Německá kosmická agentura (DLR).

Oblast možného místa dopadu satelitu Rosat podle amerických údajů, které

Oblast možného místa dopadu satelitu Rosat podle amerických údajů, které udávají zánik satelitu ve 3:50 SELČ, plus mínus sedm minut. Žlutá linka vyznačuje dráhu, kterou by satelit ve vymezeném časovém rozmezí měl urazit. Větší část leží nad Indickým oceánem, ale Na severu dosahuje až nad oblast jihovýchodní Číny. Trosky mohly dopadnout až do vzdálenosti 40 kilometrů od dráhy letu v oblasti o délce několika stovek kilometrů.

Na vlastní oči totiž konec satelitu nikdo z astronomů zřejmě neviděl. Dostupná data o pádu tak pocházejí pouze od vojáků respektive od Velitelství strategických sil USA. To v devět hodin ráno oznámilo zatím nejpřesnější odhad. Satelit zanikl ve 3:50 SELČ, plus mínus sedm minut. S největší pravděpodobností satelit dopadl do Indického oceánu (viz. mapka).

Voda, Čína, Barma?

Starší informace německé vesmírné agentury uváděly jako nejpravděpodobnější rozmezí čas mezi 3:45 a 4:15, kdy satelit přelétával nad Indickým oceánem a Čínou. To znamenalo poměrně znepokojivou možnost, že by družice nejspíše mohla vstoupit do atmosféry nad pevninskou oblastí Číny (patrně někde v její jihovýchodní části), což by zvyšovalo riziko škod na životech a na na majetku.

I když se to s největší pravděpodobností nestalo, zatím není zcela jisté, že satelit dopadl do moře. Pohyboval se rychlostí kolem osmi kilometrů za sekundu, takže během udávaného časového intervalu mohl teoreticky urazit po oběžné dráze ještě několik tisíc kilometrů a dopadnout někde na území Barmy, Thajska nebo dokonce Číny.

Americká armáda vidí i to, co jiní ne

Americké vojenské složky mají při sledování podobných událostí nad zbytkem světa velkou výhodu: vlastní síť satelitů sledujících tepelné stopy v atmosféře. Družice jsou v první řadě určeny ke sledování raket a jejich startů, ale umožňují také sledování jiných tepelných anomálií.  

Přesnější určení doby a místa zániku satelitu než od armády USA se patrně nedočkáme, pokud se neobjeví očití svědci jeho vstupu do atmosféry. Nad oceánem taková možnost ovšem není moc pravděpodobná. Takže v tuto chvíli stále není, a možná nikdy nebude, jasné, zda části družice skutečně dopadly na povrch Země, jak předpovídaly simulace.

Na oběžné dráze sloužil ROSAT 21 let od roku 1990 kdy byl vypuštěn. Více informací v tomto článku.

CES 2019

Veletrh spotřební elektroniky CES se koná od 8. do 11. ledna. Tradičně se představí novinky ze světa smartphonů, televizí a ostatních IT odvětví. Sledujte dění z veletrhu CES 2019 online.

Mezi žhavá témata letošního veletrhu patří sítě 5G a autonomní automobily. Samsung představil modulární microLED televizi, LG srolovatlenou OLED obrazovku do podstavce. Vyzkoušeli jsme také první smartphone s ohebným displejem.

Nejčtenější

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

Televizor jako roleta: nové LG se po vypnutí sroluje do podstavce

LG Signature OLED TV R je prvním televizorem, který se po vypnutí sroluje do...

Ve vypnutém stavu je to televizní stolek s vestavěným soundbarem, po zapnutí se z něj vyroluje 65" OLED obrazovka. Nový...

U Sony mi nacpali mikrofony do uší a já pochopil nadšení slavného rapera

360 Reality Audio

Hudební hvězda Pharrell Williams přišel na tiskovou konferenci Sony na veletrhu CES podpořit nový projekt 360 Reality...

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Už brzy bude mít den „25 hodin“. Trendy, které vás potěší, ale i vyděsí

Přímé přenosy jsou extrémně oblíbené od té chvíle, kdy Facebook funkci Live....

V Česku jsou to zatím jen slova, která plní titulky technologických i zpravodajských webů. Letos se však řada z nich...

Další z rubriky

První letošní „padání hvězd“ zařídily Kvadrantidy. V noci na pátek vrcholily

Simulační grafika k maximu roje Kvadrantidy 2019

V noci ze čtvrtka na pátek vrcholil meteorický roj Kvadrantidy. Mnohde podívanou zkazila zamračená obloha.

Čína ukázala první video natočené sondou na odvrácené straně Měsíce

Nové záběry z přistání sondy na odvrácené straně Měsíce

Čínský národní vesmírný úřad CNSA se pochlubil záběry, které pořídilo jeho lunární vozítko. To jako vůbec první...

První fotografie nejvzdálenější planetky, již jsme kdy nasnímali zblízka

První snímky Ultima Thule pořízené ze vzdálenosti 137 000 kilometrů 1. ledna...

Sonda New Horizons poslala první snímky ze svého průletu nad planetkou 2006 MU69. NASA je zveřejnila a čeká na...

Najdete na iDNES.cz