Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

ON-LINE: Češi oživili družici. Unikátní pohled do zákulisí vesmírného programu

aktualizováno  19:37
Tři družice SWARM prošly z pohledu Česka zatím nejtěžší zkouškou. Čeští odborníci totiž oživovali jednotlivé vědecké aparatury. Z počátku šlo vše podle plánu, pak však družice SWARM A nečekaně český akcelerometr vypnula. Vše jste mohli sledovat v on-line reportáži přímo z místa.
Umělecké ztvárnění letu družice Swarm, která měří magnetické pole Země.

Umělecké ztvárnění letu družice Swarm, která měří magnetické pole Země. | foto: ESA

Češi Radek Peřestý a Jiří Kraus z VZLÚ (Výzkumný a zkušební letecký ústav, a.s.) odjeli ve středu ráno do řídicího střediska ESA v Darmstadtu v Německu. Odtud řídili zapínání "svých" přístrojů na třech družicích SWARM. Čekalo je 11 hodin práce a napětí, zda se všechno podaří. A vy jste mohli být celou dobu při tom.

Po celý den od 7 až do 17:00 jsme vám přinášeli v pravidelných intervalech aktuální zprávy přímo z řídicího střediska. Do redakce nám je zasílali manažer projektu Radek Peřestý a hlavní inženýr Jiří Kraus. Spojení s družicí bylo možné vždy jen jednou za 90 minut (doba oběhu kolem Země) a pouze po dobu několika málo minut.

V on-line reportáži se zprávy objevovaly vždy s několikaminutový zpožděním. Je to logické, vědci se museli nejprve věnovat družici a až teprve potom psát do redakce, jak to dopadlo.

Článek pro vás sepsal autor nejpovolanější, tedy Radek Peřestý.

Co se dnes bude ve vesmíru dít

V době od 5:14 UTC do 16:12 UTC (pro náš čas nutno přičíst jednu hodinu) budou postupně zapnuty akcelerometry, poté uvolněny testovací krychle a nakonec budou přijata data z jednoho obletu kolem Země. Vysvětlení jednotlivých pojmů viz text článku níže. 

Protože družice jsou tři a oblet Země trvá zhruba 90 minut, budou jednotlivé aktivity odděleny přestávkami o délce zhruba jedné a půl hodiny.

S každým přístrojem tedy budou provedeny tři úkony, což při sériovém provádění (až na dvě výjimky) dá celkové trvání 11 hodin.

Tomuto plánu bude přizpůsobena i aktualizace on-line reportáže.

Český expertní tým bude dnes sledovat v řídicím středisku Evropské kosmické agentury ESOC spuštění všech tří akcelerometrů, uvolnění testovací hmoty a zahájení pravidelných měření na oběžné dráze. V případě potřeby bude poskytovat technickou podporu generálnímu dodavateli družic německé firmě EADS Astrium.

Co vlastně do vesmíru z Česka odletělo?

V pátek 22. listopadu 2013 odstartovaly tři družice SWARM. Je to projekt Evropské kosmické agentury určený ke studiu magnetického pole Země. Každá z družic má na palubě český mikroakcelerometr pro měření velmi malých a pomalých zrychlení. Jsou to tři naše "dítka", dnes zhruba ve věku, kdy se lidé osamostatňují a vydávají na vlastní cestu životem.

České akcelerometry

Přístroje pro SWARM se vyvíjely a později vyráběly od roku 2005 do roku 2012. Zhotoveny byly celkem tři letové kusy a jeden inženýrský model určený k testování. Je to již čtvrtá generace akcelerometrů a první, která bude fungovat na vědecké misi renomované kosmické agentury (ESA).

Předchozí typy byly zkoušeny v rámci národních projektů na ruské družici Resurs (1992), na raketoplánu NASA (STS-79, 1996) a naposledy na české družici MIMOSA (2003).

Původní myšlenka měřit zrychlení na družicích se zrodila již v první polovině osmdesátých let minulého století na Astronomickém ústavu Akademie věd. První skutečné "plechové dítko" však spatřilo světlo světa až v roce 1992. Tedy před 21 lety. Od té doby vznikly další tři varianty přístroje, poslední (MAC04SW) pak přímo pro projekt SWARM.

Dnes (čtvrtek 28.11.2013) toto zařízení a nás čeká jakási "kosmická maturita", tedy zkouška v kosmických podmínkách, které žádnou chybu neodpouštějí a kterou bedlivě sleduje mnoho nezávislých pozorovatelů z evropské vědecké komunity.

A je to jako s každou zkouškou. Nikdo dopředu neví, jak to dopadne. Navíc "space is risky business" (vesmír je riskantní podnik - pozn. red.), to ví každý, kdo se v tomto oboru pohybuje.

Přístroj měří negravitační zrychlení menší než 10-4 ms-2 (jedna stotisícina tíhového zrychlení na povrchu Země) s citlivostí 10-8 ms-2, tedy o čtyři řády nižší. Tato citlivost je vykoupena poměrně pomalou odezvou přístroje na změny zrychlení. Frekvenční měřicí pásmo je od 0,1 Hz do 10-4 Hz. Přístroj váží 6,4 kg, má rozměry 18 × 21 × 35 centimetrů a spotřebu cca 6,5 W.

Komunikuje po datových linkách RS422 v plně duplexním režimu. Přístroj je schopen detekovat i úhlová zrychlení a v družicích je umístěn v těžišti, aby byly minimalizovány rušivé odstředivé síly.

Všechny tři družice Swarm před zabudováním do horního stupně rakety

Jak to celé funguje?

Princip měření je prostý. Používá se testovací hmota tvaru krychle, která je uzavřena v dutině uvnitř družice. Zatímco povrch družice je ovlivněn vnějšími silami (například odpor zbytků atmosféry při jejím rychlém pohybu), testovací hmota, která je izolována od vnějších sil pláštěm družice i přístroje, se pohybuje po ideální teoretické dráze.

Proč on-line reportáž?

Pečlivě jsme spolu s redakcí Technetu zvažovali, jestli je vůbec zajímavé se dělit se čtenáři o tento "technický zážitek". Nakonec jsme usoudili, že je tato akce natolik originální směsí trpělivého technického úsilí (nejen jednoho výzkumného ústavu, ale mnoha dalších českých podniků), dlouholetého očekávání a nadějí do budoucna, že on-line reportáž zaujme i širší publikum.

Budeme se snažit podělit se s vámi o naše poznatky i emoce. Jak už to bývá, rodiče jsou mnohem nervóznější než jejich dítka. A o tom našem plechovém se srdcem z křemíku si to troufám říci s jistotou.

To vede ke vzájemnému pohybu družice a testovací hmoty, což lze detekovat například přesnými kapacitními senzory. A protože působení vnějších sil je prakticky nepřetržité, je nutné polohu testovací krychle uvnitř dutiny kompenzovat regulační smyčkou tak, aby se nedotýkala stěn měřicí dutiny.

Potíž tohoto technického řešení je v tom, že se nedá ověřit v pozemních podmínkách a Česká republika nemá dostatečné technické nebo finanční prostředky pro pravidelné testy v reálném kosmickém prostředí (v našem případě v mikrogravitaci). Ostatní vlastnosti prostředí jsme schopni simulovat celkem dobře v našem ústavu.

Znalejší technici možná namítnou, že lze provést testovací parabolický let se stavem beztíže. Tady je však opět problém s citlivostí našeho zařízení, která je tak vysoká, že parabolický let není schopen poskytnout dostatečně kvalitní stav beztíže.

Kdo je kdo v českém týmu SWARM

  • Tým v řídicím středisku ESOC

Radek Peřestý
Manažer projektu. Od roku 1990 se podílel na organizaci vývoje, později na organizaci realizace a testování všech dosud existujících českých mikroakcelerometrů v kosmických experimentech Ruska, USA a ČR. V letech 1992-2004 zpracovával a vyhodnocoval data ze starších vývojových typů akcelerometru. Z ESOC bude zasílat informace o aktuálním vývoji.

Jiří Kraus
Hlavní inženýr přístroje ve VZLÚ. V letech 2008-2012 se podílel na vývoji, testování a pozemní kalibraci akcelerometrů pro družice SWARM. V ESOC bude kontrolovat povelové sekvence pro přístroje a hodnotit jejich odezvy. V případě potřeby bude navrhovat možná technická řešení.

  • Podpůrný tým ve VZLÚ:

Vojtěch Zadražil
Autor algoritmu pro zpracování dat z akcelerometru. V letech 2009-2012 optimalizoval postup získávání dat z měření akcelerometru. Bude se podílet na detailním zpracování dat získaných během prvních přeletů družic.

Radek Lapáček
Manažer kvality. V letech 2008-2012 se podílel na zajišťování, sledování a prokazování kvality odváděné práce na akcelerometrech pro SWARM. V případě nestandardních situací bude poskytovat podporu technickému týmu v ESOC při komunikaci se zákazníkem.

Autoři:

Nejčtenější

Z F-35 je bez americké podpory šrot. Náhrada však vznikne za dlouhou dobu

V souvislosti se změnou orientace zahraniční politiky Spojených států se do popředí dostala otázka, jestli mohou Američané na dálku vypnout stealth letouny F-35, které prodávají svým spojencům....

Americké námořnictvo prohrává válku se rzí. Donald Trump by to rád změnil

Slaná voda, kyslík a ocel jsou špatná kombinace. Válečné lodě plující pod vlajkou s hvězdami a pruhy trápí koroze. Kvůli globálnímu nasazení jsou na tom hůř než plavidla jiných zemí. Řešení je v...

Neuvěříte, z čeho všeho je vyrobený tento funkční model náklaďáku Pragy V3S

Bedýnky od ovoce nebo pingpongové míčky, i z takových „surovin“ vznikl model, kterému je věnován dnešní díl modelářských příběhů. Praga V3S uzavírá naši minisérii příběhů modelů, které zvítězily ve...

„Zapomenutí“ astronauti se konečně vrátili. Místo Boeingu letěli se SpaceX

V úterý krátce před 23. hodinou se vrátili na Zemi dva astronauté, kteří místo plánovaných několika dní strávili na oběžné dráze devět měsíců. Jejich mise se stala tak trochu i politickým tématem.

Konečně domů! Astronauti po nečekaně dlouhém pobytu na ISS míří zpátky k Zemi

Američtí astronauté Barry Wilmore a Sunita Williamsová se po devíti měsících vracejí na Zemi. Na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) byli nuceni setrvat na místo několika dní nečekaně dlouho kvůli...

VPN: mýty a realita aneb co skutečně dokáže a kde selhává

VPN (virtuální privátní síť) se stala nepostradatelným nástrojem pro ochranu soukromí a zabezpečení na internetu. Ale co vlastně dokáže a kde jsou její limity? Rozbijeme mýty o anonymitě, ochraně...

24. března 2025

Díky AI jsme blíž k porozumění řeči zvířat. Emoce pozná lépe než člověk

Bude Google Translate v dohledné době nabízet tlumočení psího štěkotu nebo kočičího mňoukání do lidské řeči? Vědci pracují na tom, abychom s pomocí umělé inteligence pochopili, co si mezi sebou...

24. března 2025

Stalinův muž maršál Vorošilov: podepsal Katyň, ale ve Finsku mu zmrzl úsměv

Premium

Trvala jen sto dní a skončila před 85 lety. Tzv. zimní válka, kdy Rudá armáda vtrhla do Finska a obsadila jeho východní oblasti, jež Rusko drží dodnes. Agresi velel Stalinův kamarád, maršál Kliment...

23. března 2025

Rekordní švédská „trojka“ si užila těžkou službu na nehostinném severu

Švédská třídílná elektrická lokomotiva Dm3 byla určena pro těžkou nákladní dopravu, konkrétně pro vozbu vlaků s nákladem železné rudy. Vyzdvihnout ji musíme především za primát nejvýkonnější...

23. března 2025

Neuvěříte, z čeho všeho je vyrobený tento funkční model náklaďáku Pragy V3S

Bedýnky od ovoce nebo pingpongové míčky, i z takových „surovin“ vznikl model, kterému je věnován dnešní díl modelářských příběhů. Praga V3S uzavírá naši minisérii příběhů modelů, které zvítězily ve...

22. března 2025

Americké námořnictvo prohrává válku se rzí. Donald Trump by to rád změnil

Slaná voda, kyslík a ocel jsou špatná kombinace. Válečné lodě plující pod vlajkou s hvězdami a pruhy trápí koroze. Kvůli globálnímu nasazení jsou na tom hůř než plavidla jiných zemí. Řešení je v...

21. března 2025

Tak vypadá západ Slunce a jeho zatmění z Měsíce. A třeba i převrácená sonda

Hned tři sondy se vydaly postupně během začátku tohoto roku na svou cestu, která měla být završena přistáním na této přirozené oběžnici Země. Dvě z nich se již na povrch šedého souputníka naší...

21. března 2025

Nastane v 10:01 a přinese astronomické jaro. Jarní rovnodennost je tu

Tento den má být Slunce na obloze přibližně polovinu z 24hodinového cyklu. Jarní rovnodennost nyní nastává většinou již 20. března a zahajuje část roku, kdy převažuje den nad nocí a zároveň se jeho...

20. března 2025

KVÍZ: Pamatujete na tyto značky? Kdysi slavná jména mnozí ani neznají

Společnosti Apple nebo Nvidia zná dnes každý. Nebo skoro každý, ať jsem korektní. Nicméně před dvaceti, třiceti nebo čtyřiceti lety měly podobný věhlas značky, o kterých jste možná ani neslyšeli....

vydáno 20. března 2025

AI ukazuje své schopnosti. Zvládne odmazat vodoznaky chránící autory

Lidé se snaží rozlišit výtvory generativní umělé inteligence mnoha způsoby. Patří mezi ně i speciální označování textů, obrázků a videí pomocí různých více či méně patrných vodoznaků a značek....

19. března 2025  16:35

Trumpova parta se pustila do meteorologů. Zakázala jim používat slovo uhlík

Živit se předpovídáním počasí působí jako poměrně málo rizikové zaměstnání. Jistě, může si na vás za rohem počkat někdo, kdo si na základě vaší prognózy nevzal deštník a zmokl. Takových případů je...

19. března 2025  10:32,  aktualizováno  10:32

„Zapomenutí“ astronauti se konečně vrátili. Místo Boeingu letěli se SpaceX

V úterý krátce před 23. hodinou se vrátili na Zemi dva astronauté, kteří místo plánovaných několika dní strávili na oběžné dráze devět měsíců. Jejich mise se stala tak trochu i politickým tématem.

18. března 2025,  aktualizováno  19.3