náhledy
Nepříznivé počasí mohlo na mnoha místech Česka zkazit pozorování tzv. modrého superúplňku. Pokud jste jej také neviděli nezoufejte, superúplňky uvidíte tento rok ještě tři, každý měsíc až do listopadu. Mezitím si s fotografy z celého světa můžete udělat výlet za tímto úkazem. Tento záběr je z Paříže a zachycuje kužel světla z Eiffelovy věže mířící na Měsíc v „modrém“ superúplňku.
Autor: Reuters
Socha z Národního divadla v bulharské Sofii s pozadím Měsíce v „modrém“ superúplňku. Modrý je označovaný každý třetí ze čtyř úplňků astronomického léta, či jiného ročního období. Právě čtyři úplňky v jednom období jsou poměrně vzácné.
Autor: Reuters
Superúplněk označovaný jako modrý vychází za nábřežím v srbském Bělehradě. Po tomto třetím úplňku v astronomickém létě bude následovat čtvrtý 18. září. Při něm letos shodou okolností nastane i částečné zatmění Měsíce, které bude viditelné v západní polovině Česka.
Autor: Reuters
Srpnový tzv. modrý superúplněk v kombinaci s katedrálou v německém Kolíně nad Rýnem. Jako modrý bývá někdy označovaný také druhý úplněk v jednom kalendářním měsíci, což vzniklo první polovině 20.století.chybnou interpretací původního označení z 19. století.
Autor: Reuters
Barcelonská scenérie se srpnovým „modrým“ superúplňkem ukazuje Měsíc vedle budovy Casa Batllo, kterou navrhl katalánský architekt Antoni Gaudí. Skutečně do modra zabarvený Měsíc se na obloze objevit může, ale nenazývá se modrý úplněk. Nesouvisí totiž s fází Měsíce nebo datem v kalendáři.
Autor: Reuters
Měsíc v tzv. modrém superúplňku vychází za Skalním dómem v mešitě Al Aksá v jeruzalémském Starém městě. Podle Petra Horálka z Fyzikálního ústavu v Opavě se do modra Měsíc zabarví před zraky jeho pozorovatelů v těch vzácných případech, kdy je naše atmosféra nasycena či znečištěna specifickými částicemi o velikosti alespoň jednoho mikronu. Nejčastěji za to může popel, který se do ovzduší dostane v důsledku velkého požáru nebo silné sopečné erupce.
Autor: AP
Srpnový „modrý“ superúplněk nad Pera Chorio Nisou na okraji kyperského hlavního města Nikósie. Opravdu modře zbarvený měsíc způspbuje to, že mikroskopické částice rozptylují červenou část viditelného světla a k pozorovatelům doputuje jen modrá. Známý je případ z roku 1883, kdy indonéská sopka Krakatoa vyvolala tak silnou erupci, že lidé na mnoha místech byli svědky modře zabarveného Měsíce i několik dní.
Autor: AP
Srpnový superúplněk vychází nad šíitskými poutníky, kteří jdou do Karbaly na rituál Arbaeen v iráckém Babilu.
Autor: ČTK
Měsíc v srpnovém superúplňku vychází vedle hotelu Marina Bay Sands v Singapuru. Samotné označení superúplněk souvisí s pohybem Měsíce kolem Země.
Autor: Reuters
Měsíc v superúplňku vychází nad panoramatem města s nejvyšší věží světa Burdž Chalífa v Dubaji ve Spojených arabských emirátech. Označení superúplněk vymyslel astrolog Richard Nolle v roce 1979 a vztahuje se k úplňku, ke kterému dochází, když je Měsíc v přízemí do deseti procent od jeho největšího přiblížení k Zemi.
Autor: AP
Nad 123patrovou věží Lotte World Tower v jihokorejském Soulu vychází Měsíc v superúplňku.
Autor: Reuters
Srpnový superúplněk zachycený nad vrcholky pohoří Zabarwan v indickém Šrínagaru.
Autor: Reuters
Srpnový superúplněk nad přístavem Kalk Bay v Kapském Městě v Jihoafrické republice.
Autor: Reuters
Měsíc v superúplňku nad historickou Galatskou věží v tureckém Istanbulu.
Autor: Reuters
Měsíc v superúplňku vychází v pozadí za Poseidonovým chrámem jižně od řeckých Atén.
Autor: AP
Superúplněk nad dánskou Kodaní se zachyceným letounem.
Autor: Reuters
Superúplněk zachycený nad německým Dortmundem
Autor: Reuters
Superúplněk v mracích nad ruským Petrohradem
Autor: ČTK
Lanovky projíždějí před Měsícem v superúplňku v La Pazu v Bolívii.
Autor: ČTK
Srpnový superúplněk vychází za televizními anténami ve španělské Rondě.
Autor: Reuters
Měsíc v superúplňku zachycený nad dánskou Kodaní
Autor: Reuters
Lidé sledují superúplněk v národním parku White Sand poblíž Alamogorda v Novém Mexiku v USA
Autor: Reuters