Start raketoplánu Endeavour se odkládá. Krteček nepoletí ani v pondělí

aktualizováno  1. května 22:51
Technické potíže zamezily pátečnímu i pondělnímu startu raketoplánu Endeavour. Další termín posledního letu zatím nebyl oznámen, ale nebude dříve než v neděli. Cesta je zajímavá i z českého pohledu. Na palubě bude Krteček, legendární postavička z animovaných filmů.

Raketoplán Endeavour míří na odpalovací rampu. | foto: NASA

Scénář posledního letu raketoplánu Endeavour však nepíše autor Krtečka Zdeněk Miler, ale americká NASA, a jak je vidět, i náhoda. Ani další pokus o start se totiž nezdařil. Odpočítávání muselo být zastaveno zhruba dvě hodiny před začátkem poslední mise.

Chyba se objevila u ohřívačů na jedné z napájecích jednotek Endeavouru, které mají na starost pohyb motorů a klapek. Ohřívače brání tomu, aby se na zařízení tvořila námraza. Další start byl možný nejdřív v pondělí 2.5. ve 20:33 našeho času. I tento termín však byl o víkendu zrušen. Nový termín zatím nebyl vypočítán, ale nebude dříve než v neděli 8. května.

Let je naplánován na patnáct dní. Mise byla o den prodloužena kvůli údržbě Mezinárodní vesmírné stanice (ISS).

Hlavním úkolem ale bude dovézt a nainstalovat na ISS alfa-magnetický spektrometr AMS-02. Bude sledovat projevy případné existence antihmoty ve vesmíru.

Vedle toho Endeavour poveze náhradní díly pro logistickou plošinu ExPRESS Logistic Carrier 3 (ELC3). Budou to dvě komunikační antény, vysokotlaká nádrž, součásti čpavkové nádrže, či krabici jističe.

Dále bude v raketoplánu počítač pro robotické rameno Canadarm2 a náhradní rameno pro robota Dextre.

V průběhu mise STS-134 posádka vystoupí čtyřikrát do vesmíru.

Nejmladší z americké flotily raketoplánů, Endeavour, zamíří po tomto letu do Kalifornského vědeckého střediska v Los Angeles.

Krtek ve vesmíru

Na palubě raketoplánu bude i plyšový Krteček. Bude dělat společnost astronautovi Andrewovi Feustelovi.

Americký velvyslanec Norman Eisen s budoucím „astronautem“

Americký velvyslanec Norman Eisen s budoucím „astronautem“

Odkládaný start

Start raketoplánu Endeavour už byl několikrát odložen, před aktuálním pátečním posunem to bylo naposledy z 19. dubna. NASA to oficiálně zdůvodnila časovou kolizí se startem ruské nákladní lodi Progress.

NASA chtěla předejít situaci, kdy by se Progress připojil k ISS ve stejné době, kdy bude u jiného uzlu na stanici napojen Endeavour. Právě v pátek ve večerních hodinách Progres úspěšně zakotvil u ISS.

Jeho manželka má zčásti český původ. Feustel s sebou už při svém minulém letu vezl v raketoplánu Atlantis českou vlajku a Nerudovy písně kosmické

"Stejně, jako je Krtek po tolik desetiletí spojen s Českou republikou, skrze astronauty Remka, Lovella, Cernana a Blahu je Česká republika propojena s kosmickými lety. Jakmile se Krtek dostane na oběžnou dráhu, připojí se k těmto vesmírným cestovatelům," řekl astronaut Feustel .

Při startu bude Obama i delegace z Česka

Startu bude přímo na Floridě přihlížet americký prezident Barack Obama s chotí Michelle a dcerami Sashou a Malií.

Mezi přímými diváky na Kennedyho vesmírném středisku bude rovněž nedávno vážně postřelená americká poslankyně Gabrielle Giffordsová, jejíž manžel Mark Kelly je velitelem posádky vesmírné lodi.

Přímo na místě bude startu přihlížet i několik pozvaných hostů z Česka v čele s předsedou Akademie věd ČR Jiřím Drahošem. S ním cestuje na start raketoplánu Endeavour skupinka z Astronomického ústavu AV ČR vedená jeho ředitelem Petrem Heinzelem.

Jako poslední americký raketoplán se do vesmíru vydá v červnu Atlantis.

Program raketoplánů tak bude po více než čtvrtstoletí ukončen a zbylé stroje zamíří do muzeí.

Krtečkovi do vesmíru pomohl i Milan Halousek z České kosmické kanceláře

Kdo přišel s nápadem poslat českého „Krtečka“ do kosmu?
Je to společný nápad "české" i "americké" strany. Indira Feustelová, manželka astronauta Andrewa Feustela je po matce českého původu, po otci indického. Už při prvním letu jejího muže do vesmíru s sebou na její popud vzal básnickou sbírku Jana Nerudy "Písně kosmické". Nápad se setkal s velikým ohlasem, po návratu z mise k Hubblovu kosmickému teleskopu přivezl Andrew Feustel s rodinou knížečku zpátky do České republiky. Na řadě programů v Praze, Ondřejově, Plzni, Znojmu a dalších místech se setkal s velikým počtem nadšenců.

Proto se rozhodl vzít  s sebou i na svojí druhou misi, tentokrát na Mezinárodní kosmickou stanici ISS, opět něco českého. Po dohodě to ale mělo být tentokrát něco, co by více spojilo svět kosmonautiky, techniky a vědy se světem mladé generace. Mezi návrhy se objevila i figurka Krtečka a paní Indira si uvědomila, že i oni v Kanadě, když byli jejich synové malí, jim četli pohádky o Krtečkovi. Krteček je bezkonfliktní, usměvavý a hravý tvoreček, který toho moc nenamluví - a proto ho mají skoro všichni rádi.  
 

Jaká je vaše úloha v projektu „Krtek v kosmu“?

Jsem jeden ze tří lidí, kteří projekt připravili a kteří ho celý realizují. V tuto chvíli už za sebou máme 21 besed a přednášek pro děti se studenty, kterých se zúčastnilo již téměř 1000 posluchačů. Běží výtvarná soutěž, webové stránky, FB stránky, ...Já mám na starost v rámci besed s menšími dětmi a přednášek pro středoškoláky představit kosmonautiku jako zajímavou vědeckou a technickou disciplinu, kterou určitě stojí za to studovat. A těm menším potom společně s Krtečkem vysvětlujeme, jak vlastně takový raketoplán létá, jak se ve vesmíru pohybují lidé, jak tam pracují. A také se seznámí s řadou zvířátek, která již byla ve vesmíru před Krtečkem, od Lajky až po nedávnou minulost.

Řekněte nám něco o pozadí projektu?

Hlavními partnery jsou Americké centrum Velvyslanectví USA v Praze, Česká kosmická kancelář a Astronomický ústav Akademie věd ČR. O povolení použít Krtečka se jednalo přímo s panem Zdeňkem Milerem a jeho právní zástupkyní. Celý nápad se mu velice líbí a povolil použít postavičku Krtečka bez jakýchkoliv finančních nároků. A pozorně si hlídá všechny materiály, které se k projektu připravují, aby splňovaly ta nejpřísnější kritéria. Velice úzce s námi spolupracuje i Moravská ústředna Brno, umělecké družstvo, kde se Krtečkové šijí a kde se šil i exemplář Krtečka, určený pro vlastní let. Ten je jen jeden. 
 

Jaký je cíl celé mise?  

Cíl celého tohoto projektu je jediný, představit mladé české generaci kosmonautiku a moderní vědu a techniku, ale ne pomocí suchých pouček, ale prostřednictvím figurky, kterou velmi dobře znají, s kterou se dokáží ztotožnit, a kterou budou určitě pozorně sledovat po celou dobu její kosmické mise.

Autor:

Nejčtenější

Na Měsíci je život. Pochází ze Země, zanesla jej tam izraelská havárie

Na Měsíci je nyní tisíce želvušek (Milnesium tardigradum), které přežijí...

Člověk na Měsíc nevkročil od roku 1972. Přesto lze říci, že na něm je pozemský život. Izraelská sonda Berešit totiž na...

Družici se marně snažili dostat pod kontrolu. Jaderný reaktor zasáhl Kanadu

Druhý největší nalezený díl Kosmosu 954 na zamrzlém Velkém Otročím jezeře....

Co se stane, když satelit s jaderným reaktorem na palubě spadne na Zem? O tom se mohli nejlépe přesvědčit Kanaďané v...

Byl mocný a vlivný. Poprvé můžete vidět, jak se v Evropě zatýká diktátor

Zadržení Slobodana Miloševiče

Když přistáli v Bosně, Milošević si demonstrativně utřel kapesníkem boty, jakoby mu je tento stát zamazal něčím...

První test v ČR: Sennheiser Ambeo je soundbar z kategorie zázraků

Sennheiser Ambeo

Třináct reproduktorů, třináct zesilovačů, roky vývoje algoritmů a obvodů pro zpracování prostorového zvuku, reprodukce...

Rusové se ptají, kdo bude vyrábět tanky. Stát žaluje výrobce T-14 Armata

Tank T-14 Armata na přehlídce v Moskvě. (9. května 2015)

Ruské ministerstvo obrany požaduje u moskevského soudu po firmě Uralvagonzavod (UVZ) navrácení v přepočtu 88 milionů...

Další z rubriky

SpaceX se nepovedl start prototypu Starhopper. Zastavila jej po zážehu

Zážeh experimentální rakety Starhopper společnosti SpaceX

Poměrně kuriózní byl první „letecký“ test rakety Starhopper. Krátce poté, co byl proveden zážeh, zůstala stát raketa na...

Na Měsíci je život. Pochází ze Země, zanesla jej tam izraelská havárie

Na Měsíci je nyní tisíce želvušek (Milnesium tardigradum), které přežijí...

Člověk na Měsíc nevkročil od roku 1972. Přesto lze říci, že na něm je pozemský život. Izraelská sonda Berešit totiž na...

Družici se marně snažili dostat pod kontrolu. Jaderný reaktor zasáhl Kanadu

Druhý největší nalezený díl Kosmosu 954 na zamrzlém Velkém Otročím jezeře....

Co se stane, když satelit s jaderným reaktorem na palubě spadne na Zem? O tom se mohli nejlépe přesvědčit Kanaďané v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz