Úterý 20. dubna 2021, svátek má Marcela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 20. dubna 2021 Marcela

Na palubě jen civilisté. Chystá se kosmický start jako žádný jiný

Společnost SpaceX připravuje první let kosmický let plně v soukromé režii. Poprvé mají celou posádku tvořit amatéři, kteří za sebou nemají výcvik na astronauta či kosmonauta. Platit bude jen jeden z nich.

Kosmická loď Crew Dragon | foto: SpaceX

Na počátku února 2021 se objevila nečekaná zpráva. SpaceX na svůj seznam startů přidalo další soukromou pilotovanou misi. Měla by se uskutečnit nejdříve v říjnu 2021 a na oběžnou dráhu ji s velkou pravděpodobností vynese již použitý Falcon 9.

Nepůjde o start k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) jako v případě další chystané mise Ax-1. Crew Dragon tentokrát absolvuje pouze volný let kolem Země. Půjde o první start do vesmíru, kterého se nezúčastní žádný vycvičený astronaut či kosmonaut (ať už současný, nebo bývalý). Posádka bude kompletně tvořena civilisty. 

Zároveň jde o první pilotovanou misi, kterou organizuje přímo SpaceX. Ostatní oznámené soukromé mise organizují třetí strany, kterým SpaceX jen zajistí start a potřebný výcvik v Crew Dragonu.

Platící pilot

Z celé posádky mise Inspiration4 známe pouze jejího budoucího velitele, kterým bude Jared Isaacman, americký miliardář. Jde o podnikatele, šéfa firmy Shift4 Payments, který věnoval na účet St. Jude’s Children’s Hospital 100 milionů dolarů a rád by tím inspiroval i další lidi, aby rovněž přispěli na tuto nemocnici. Cílem je získat prostřednictvím dobrovolných příspěvků dalších alespoň 100 milionů dolarů.

Šéf SpaceX Elon Musk a Jared Isaacman

Šéf SpaceX Elon Musk a Jared Isaacman

Isaacman bude velitelem letu, na amatéra k tomu má velmi dobrou kvalifikaci. V 37 letech má nalétáno na různých typech letadel více než
6 000 letových hodin. Je majitelem firmy Draken, která vlastní největší soukromou sbírku proudových stíhacích letadel na světě. Tato společnost si vydělává tím, že trénuje piloty americké armády.

V roce 2009 Jared se dvěma dalšími kolegy dosáhl v letadle Cessna Citation Jet rekordu v kategorii nejrychlejšího obletu planety Země. Stále je členem akrobatického Black Diamand Jet Team, který se na českých letadlech L-39 Albatros zúčastňuje leteckých show.

Isaacman celý start zaplatil a vybere si i své spolucestující na této historické misi. Když se ho novináři ptali na cenu za start či další výdaje spojené s projektem, neuvedl je. Řekl jen, že podle jeho názoru vysoce převáží pozitivní efekty (vybrané peníze a nepřímé efekty). Mimochodem, během tiskové konference při zmínce o darech pro nemocnici se Elon Musk nechal slyšet, aby lidé počítali i s jeho příspěvkem. 

Jared Isaacman, velitel mise Inspiration4 v simulátoru lodi Crew Dragon

Jared Isaacman, velitel mise Inspiration4 v simulátoru lodi Crew Dragon

Identitu dalších členů posádky neznáme. Byť o jednom něco více: podle Isaacmanových slov je o zaměstankyni zmíněné nemocnice. U dalších známe pouze základní výběrová kritéria.

Třetím členem posádky bude účastník veřejné soutěže, ve které mají větší šanci ti, kteří finančně přispějí nemocnici (příspěvek ovšem není podmínkou účasti v soutěži). Posledním budoucím „výletníkem“ se stane některý z podnikatelů, kteří využívají služeb Jaredovy firmy Shift4 Payments.

Podmínky pro vítěze jsou však přece jen přísnější než v běžné loterii. Budoucí astronauté mise Inspiration4 musí mít alespoň 18 let, maximální výšku 1,98 m a jejich hmotnost nesmí přesáhnout 113,4 kg. Podle Elona Muska let zvládne každý, kdo je schopen absolvovat jízdu na horské dráze v Orlandu zvané Incredible Hulk. Aby mohl být člověk na misi vybrán, musí mít americkou zelenou kartu. Tolik tedy k pravidlům soutěže.

Jména všech účastníků této mise by měla být oznámena již 3. března. Mimochodem, pokud by se start mise neuskutečnil do konce roku 2022, obdrží členové posádky 150 tisíc dolarů jako náhradu.

Falcon 9 s Crew Dragonem před misí DM-2

Falcon 9 s Crew Dragonem před misí DM-2

Vylosovaní účastníci mise budou muset zaplatit darovací daň z odhadované hodnoty výhry. Půjde tedy zřejmě o částku v řádu milionů dolarů. Isaacman všechny uklidnil oznámením, že daňové náklady výhercům zaplatí ze svého. 

Trénink a let

Všichni účastníci kosmického letu Inspiration4 podstoupí speciální trénink ve SpaceX, který bude zaměřen na orbitální mechaniku, práci v mikrogravitaci a samotný beztížný stav. Absolvují také zátěžové testy. Budou nacvičovat i nouzové opuštění kosmické lodi, oblékání či svlékání skafandru a firma SpaceX s nimi hodlá provést částečné či úplné simulace průběhu startu či letu v simulátoru lodi Crew Dragon.

Posádka se má během výcviku lépe poznat a naučit spolupracovat. Měla by tak být lépe připravena na několikadenní pobyt v těsné kabině lodi Crew Dragon či pro případné krizové situace.

Mise samotná má trvat přibližně 2 až 4 dny, ale přesná délka a parametry oběžné dráhy ještě nebyly oznámeny. Podle Elona Muska o nich plně rozhoduje Isaacman. A pokud by se ten rozhodl zůstat na oběžné dráze déle, je to podle Muska v jeho kompetenci.

Posádka bude na palubě lodi Crew Dragon také provádět různé experimenty, které by měly pomoci nemocnici St. Jude v léčbě dětské rakoviny. Pro tyto účely si poveze na oběžnou dráhu řadu vědeckého vybavení. Jeho hmotnost společně s jídlem a pitím či dalšími nezbytnými věcmi pro posádku však nesmí přesáhnout hmotnost 165 kg. Podrobnější informace o plánovaném výzkumu budou zveřejněny za několik týdnů.

Organizátoři mise vytvořili reklamu, která se vysílala během Super Bowlu:

Předem byl vybrán i konkrétní Crew Dragon, který poletí na této misi. Bude to loď C207 Resilience, která je v současnosti na oběžné dráze a přivezla k ISS posádku v rámci mise Crew-1. Na jaře by se loď měla vrátit na Zemi, projít kontrolou a případnými opravami a v říjnu se vydat na oběžnou dráhu při Inspiration4.

Protože tento Crew Dragon má být počátkem roku 2022 použit také při další soukromé misi Axiom-1, s velkou pravděpodobností bude dosaženo rekordu v rychlosti opětovného použití lodi. K opakovanému použití lodi Crew Dragon by mělo dojít přibližně po třech měsících.

První, určitě ne poslední

Na samotný závěr dodejme, že půjde o první soukromě financovaný start kosmické lodi Crew Dragon, ale rozhodně nebude poslední. Po něm by v lednu 2022 měla následovat mise Axiom-1 mířící k ISS.

V roce 2022 by se měl uskutečnit start třetí, který organizuje společnost Space Adventures. O této misi však kromě faktu, že se dostane vysoko nad oběžnou dráhu ISS, nic dalšího nevíme.

Posledním ohlášeným soukromým startem je turistický let Jusaky Maezawy a skupinky jím vybraných umělců. Ti by měli vyrazit v lodi Starship na oblet Měsíce. Let by se měl uskutečnit v 2023, ale tento termín je spíše nereálný a let bude ještě odložen.

V rámci objektivity bychom měli dodat, že létání do vesmíru stále do jisté míry těží ze státní podpory i při realizaci podobných projektů. Kosmická loď Crew Dragon i raketa Falcon 9 byly vyvinuty částečně za peníze NASA. Také startovní rampa LC-39A, ze které tato mise odstartuje, je součástí Kennedyho vesmírného střediska NASA. Jinak NASA do plánování či průběhu letu nezasáhne.

Text vznikl pro server ElonX.cz, před vydáním byl redakčně upraven. Originál naleznete zde.

Autor:

Fagradalsfjall online

Sledujte živě aktivní sopku na Islandu. Erupce začala po týdnech otřesů 19. března a zláště pak v noci nabízí fascinující podívanou.

  • Nejčtenější

Už se nemusíte bát pomalého zapínání nebo restartování PC

Jedním z nejvíce frustrujících problémů počítačů s operačním systémem Windows se může stát jeho pomalé spouštění. Od...

Bitevníkem načerno. Nenápadný vojenský dříč dostal zuby přes odpor letců

OV-1 Mohawk se stal během své kariéry platformou pro sofistikované průzkumné systémy, ale osvědčil se i v jiných...

Poslední bojový letoun armády USA byl něco mezi sporťákem a stíhačkou

Firma Grumman je známá především námořními letouny. Mezi typy, které jsou neprávem na okraji zájmu, patří nenápadný...

Vrtulníček Ingenuity se poprvé proletěl nad Marsem

Inženýři NASA upravili časování u spouštění jednotlivých příkazů malého marsovského vrtulníčku a nic už tak nebránilo ...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sraženiny po vakcínách: jak vznikají, jak jsou časté a jak se projevují

Začíná být jasné, že některé vakcíny proti covidu-19 mají nečekané vážné vedlejší účinky, které klinické studie...

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z IMEX group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

  • Další z rubriky

Na Měsíci zůstaly dva podepsané suvenýry. Odpálila je posádka Apolla

Golf je vůbec prvním sportem, který z planety Země pronikl do vesmíru. První dva odpaly tu provedl americký astronaut...

Testovací prototyp budoucí lodi Starship se při letu roztrhl na kusy

Ani další pokus o vzlet, otočení a přistání společnosti SpaceX nevyšel. Tentokrát to odnesl prototyp označovaný jako...

Premiérový let vrtulníčku nad Marsem se odkládá. Při testu došlo k chybě

Den před výročím letu prvního člověka do kosmu se měl uskutečnit jiný zajímavý vesmírný počin. Nad povrch cizí planety...

NASA ukázala video letu vrtulníčku na Marsu a už chystá další let

Pondělní úspěšný let malého vrtulníčku Ingenuity, který se na několik desítek sekund vznesl nad povrch Marsu, bude mít...

Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?
Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?

Přes zimu jsme si do domácností natahali spoustu nepořádku, kterého je teď potřeba se zbavit. Doba si žádá pořádný jarní úklid. V redakci jsme...

Královna se rozloučila s Philipem bílými květinami a vlastnoručním vzkazem

Královna Alžběta II. se rozloučila s mužem, který stál po jejím boku celých 73 let. Posledními vzkazy pro prince...

Hráče vyloučili z turnaje, protože měl příliš vysoko nastavený jas obrazu

Známý streamer Tfue přišel o vítězství v turnaji o dvanáct tisíc dolarů kvůli tomu, že měl příliš vysoko nastavený jas...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Je to podraz, říká organizátor koncertů Cesta ze tmy. S projektem končí

Už za týden měl prostory pražské Lucerny rozeznít první koncert ze série Cesta ze tmy. Ministr zdravotnictví Petr...