Bez výbuchu. Prototyp části meziplanetární lodě SpaceX konečně zvládl test

  • 170
Po několika ne zcela úspěšných zkouškách prototypů budoucí lodi Starship se společnosti SpaceX konečně podařilo bez následných problémů letět a přistát s modelem SN15. Firma tak může pokračovat v dalších testech stroje, který se má jednou vydat k Měsíci či Marsu.

Během posledního půl roku probíhalo poměrně rychlé testování strojů, které jsou předobrazem horní části budoucí meziplanetární lodi Starship. Během nich se objevily v různých fázích letu různé problémy, které vedly ke zničení těchto prototypů. O to větší pozornost se věnovala testu, který se odehrál v noci na čtvrtek v testovacím centru SpaceX v Boca Chica v jihovýchodním cípu Texasu nedaleko města Brownsville.

Při něm byl využit zcela nový prototyp SN15, který se v řadě detailů, od softwaru až po motorovou část, lišil od předchozího modelu SN11, který při březnovém testu před přistáním vybuchl.  

Firma si již dříve naplánovala přeskočit prototypy SN12 až SN14 a tak se v noci na čtvrtek vydal na svůj let stroj vysoký 50 metrů a široký 9 metrů s označením SN15. Ten podle plánů doputoval do výšky 10 kilometrů, kde provedl obrat a následně po zhruba šesti minutách letu přistál.  

Pohled z kamery prototypu horní části budoucí lodi Starship s označením SN15 při letu ve čtvrtek 6. 5. 2021.

Byl zvládnut i malý požár, který následně vznikl, a tak mohl Elon Musk na Twitter napsat, že přistání bylo „předpisové“.

Vše proběhlo, jak mělo, a firma se tak může chystat na další testy. Společnost chce ještě letos zvládnout orbitální let.

Nyní testované prototypy jsou velikostně odpovídající finálnímu druhému stupni vyvíjeného stroje Starship, který bude podle SpaceX schopný dopravovat do vesmíru víc než sto tun nákladu najednou nebo až sto lidí při výpravách na Mars. První stupeň společnost pojmenovala jako Super Heavy. Jak jsme psali dříve, první je prototyp s označením BN1 (Booster Number 1). Ten ale nebude využit k testovacímu letu. Pro ten se počítá až s modelem BN2.