Kdo se ve středu kolem 4:45 podíval na oblohu, mohl na ní krátce zhlédnout několik hořících objektů, které se posouvaly zhruba směrem ze západu na východ a postupně vyhasínaly.
Takovou stopu zpravidla zanechává větší objekt, který vstoupí do atmosféry a postupně se rozpadá. To prakticky vylučuje, že by se jednalo o bolid, což jsou zpravidla malé částečky, které se sice rozzáří, ale netvoří takový hořící „vláček“.
Zbývaly tak dvě možnosti, že tento větší objekt byl nějaký malý přirozený objekt, který naše planeta zachytila a následně shořel v atmosféře, nebo se na Zemi vrátil nějaký kus vesmírného smetí vytvořený lidmi.
Právě druhá možnost se zdá více pravděpodobná. Jak na náš dotaz původně odpověděl Pavel Suchan z Astronomického ústavu AV ČR, objekt byl nejdříve identifikován jako jedna z družic sítě Starlink. Konkrétně Starlink-1834 (ID 46781), který se do vesmírného prostoru dostal 24. října 2020 a jeho návrat měl proběhnout v 6:30 CET s intervalem ± 4 hodiny. Později však Lukáš Shrbený z Oddělení meziplanetární hmoty Astronomického ústavu uvedl, že jsme mohli pozorovat zánik rakety Falcon 9 R/B.
„Kontrolou našich fotografických a video kamer pro pozorování bolidů, které jsou součástí Evropské bolidové sítě, jsme jev nalezli v časech mezi 4:44 a 4:48 SEČ, jak se postupně přesouvá od severo-západu k severo-východu. V čase 4:45:39 SEČ je na záznamech vidět výrazné zjasnění, které odpovídá rozpadu tělesa. Po tomto čase se na záznamech objeví postupně několik desítek kusů,“ popisoval Shrbený.
Původní informaci Astronomického ústavu o rozpadu satelitu Starlink nad Evropou nahrával i profil letu, který je k vidění například na stránce isstracker.pl a ukazoval rychlé klesání tohoto objektu v posledních dnech.
Propad výšky, ale zaznamenal i Falcon 9. Je třeba mít na mysli, že zatímco graf letu družice ukazuje roční průběh výšky, ten u Falconu ukazuje 14 dní.
Potvrdily se tak dříve zveřejněné informace německé stanice WDR, které uváděly, že to mohl být rozpadající se stupeň rakety Falcon 9 (ID 62878), který společnost SpaceX vypustila 1. února 2025. Ještě časnější zprávy přitom hovořily o úmyslně sestřeleném americkém satelitu. Později však bylo úřady upřesněno, že to měl být „nekontrolovaný návrat kusu raketového stupně Falcon“. Právě tento Falcon měl odhadovaný vstup 06:20 CET ± 3 hodiny.
I když měl podle původních údajů objekt proletět v dostatečné výšce (80 až 100 km), aby nezpůsobil žádnou škodu na Zemi a skončil v Tichém oceánu, patrně se tak zcela nestalo.
Podle polských médií citovaných ČTK totiž ve středu ráno našli pracovníci velkoobchodního skladu v obci Komorniki u Poznaně na západě Polska jeden tajemný předmět o rozměrech zhruba 1 × 1,5 metru. Na místo přivolali policii, která hlášení vzala vážně a na místo vyslala i pyrotechniky, uvedl list Gazeta Wyborcza. „Hlavní je, že se nikomu nic nestalo,“ řekl deníku policejní mluvčí Andrzej Borowiak. Po poledni se podle mluvčího další předmět, vypadající stejně jako první, našel v lese u obce Wiry u Poznaně.
Na dům mu spadl odpad z vesmíru. Nyní NASA potvrdila, že je to kus z baterie![]() |
Podle expertů jde nejspíše o rozbité kompozitové nádrže na helium, které v raketě udržuje tlak v nádržích s palivem. Podobná nádrž totiž v roce 2021 spadla na farmu v americkém státu Washington.
Podle expertů to není nic neobvyklého. Ale může se stát, že menší kusy, které neshořely, dopadnou na zemi. Obvykle se vesmírné lety plánují tak, aby neshořelé zbytky dopadly na neobydlená území, tentokráte to ale dopadlo jinak, dodala Gazeta Wyborcza.
Aktualizace: Text jsme upravili podle nových informací o identifikování rozpadajícího se nosiče místo satelitu a o zprávu o dopadu do Polska.