Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Do vesmíru vyrazil systém, který má tvořit zatmění Slunce. Podílejí se Češi

  7:08aktualizováno  5. prosince 11:34
Mise Proba-3 je poměrně zajímavým počinem, který má vyzkoušet synchronizaci dvou družic na oběžné dráze, a přitom snímat sluneční koronu. Projekt Evropské vesmírné agentury (ESA) na němž se podílejí i lidé a organizace z Česka, byl připravovaný mnoho let. Nyní se po odkladu vydal do vesmírného prostoru.
Vizualizace obou satelitů mise Proba-3, z nichž ten bližší zastiňuje druhý se...

Vizualizace obou satelitů mise Proba-3, z nichž ten bližší zastiňuje druhý se speciálním dalekohledem – koronografem. | foto: ESA

Pokud chcete na Zemi pozorovat úplné zatmění Slunce a vidět sluneční koronu, musíte čekat v průměru 1,5 roku a pak využít asi osmiminutové okno, během něhož zatmění nastane. Jinak nelze koronu pozorovat, protože tato sluneční atmosféra je milionkrát slabší než ohnivá tvář Slunce.

Odborníci, kteří se zabývají jejím studiem, však tento rok dostanou nový nástroj, který jim přinese mnohem více dat. Ve čtvrtek 5. prosince v 11:34 středoevropského času se do kosmu vydal indický nosič PSLV-XL s nákladem dvou družic mise Proba-3 z vojenské základny poblíž města Chennai.

Start mise Proba-3

Je to den poté, co byl zrušen původně naplánovaný start. Důvodem byly anomálie v záložním pohonném systému sondy Coronagraph. Ten slouží k řízení polohy a oběžné dráhy družice a k udržování její orientace a směru ve vesmíru.

Vynesení na oběžnou dráhu je však jednou částí úspěchu. Obě sondy se totiž na oběžné dráze musí uspořádat, aby v době měření byla mezi nimi vzdálenost přesně 150 metrů s přesností na milimetry. To je potřeba, aby první sonda „Occulter“ svým stínítkem zakryla Slunce tak, aby ta druhá „Coronagraph“ mohla zachytit pouze jeho koronu. Tedy jasně zářící okolí Slunce tvořené žhavými plyny, které bylo doposud nejlépe pozorovatelné při zatmění, když sluneční kotouč překrývá Měsíc. Právě korona je zdrojem slunečního větru a slunečních bouří.

Slunce umí i „táboráky“, ale největší překvapení připravilo letos, říká astronom

„Lepší znalost vývoje obou těchto fenoménů už od jejich prvotních fází je velmi důležitá pro neustálé zlepšování předpovědí dopadů sluneční aktivity na Zemi, tzv. vesmírného počasí,“ vysvětluje v tiskové zprávě Pavel Suchan Astronomického ústavu AV ČR.

Obě sondy tak vytvoří obří vesmírný koronograf s názvem ASPIICS a budou se pohybovat po elipsovité dráze kolem Země, kterou oběhnou za 19 hodin a 36 minut, ve správné konfiguraci z toho budou asi šest hodin.

Vedle využití dalekohledu pro pozorování korony a protuberancí, tzv. koronografu, budou sody testovat i různé vzájemné pozice na oběžné dráze.

„Proba-3 bude také provádět obecné experimenty s létáním ve formaci, včetně přiblížení, změn vzdáleností mezi dvojicí a společného navádění. Cílem je dosáhnout simulace odpovídajícího jedné virtuální kosmické lodi o průměru asi 150 m, což demonstruje novou metodu provozování misí ve vesmíru, kdy mohou být přístroje sdíleny mezi více platformami,“ vysvětlují odborníci z ESA.

I proto se na této misi zásadním způsobem podílí armádní sektor, protože let družice ve stabilizované formaci je z důvodů konstrukce přístrojů zajímá.

Projekt se začal připravovat již v roce 2008 a zapojily se do něj i české organizace.

„Česká účast na této misi Evropské kosmické agentury se skládá z dvířek a optiky dalekohledu. Dvířka dalekohledu koronografu, která chrání optiku před znečištěním při startu i na orbitě, vyrobila dceřiná společnost VZLÚ (Výzkumného a zkušebního leteckého ústavu) SERENUM. Všechny optické členy dalekohledu dodalo centrum TOPTEC z Turnova, které je součástí Ústavu fyziky plazmatu AV ČR,“ říká Suchan.

Podivné zrcadlo z Turnova letí ke Slunci. Česká laboratoř se musela ukázat

Speciální motorizovaná dvířka z hliníkové slitiny a u namáhaných částí z titanu jsou vyrobená v Česku. Mají za cíl ochránit optiku koronografu a elektronické systémy v době, kdy družice není zastíněná a je vystavena přímému slunečnímu záření. Správnou funkci zajišťuje i speciální bílá barva, která odráží sluneční světlo a tím pomáhá předcházet přehřívání přístroje.

„Jakmile obě družice dosáhnou požadované formace, dvířka se automaticky otevřou, což umožní provádět měření a pozorování. V okamžiku, kdy se družice z formace odchýlí a intenzita slunečního záření vzroste, dvířka se zase zavřou, aby chránila koronograf,“ vysvětlují odborníci z VZLÚ v tiskové zprávě.

Dvířka vyvinutá VZLÚ pro misi Proba-3

Vedle této ochranné funkce pomáhá tato součástka i v dosažení správné konfigurace obou družic. Má na sobě speciální prvky, které pomáhají při zpřesnění vzájemné polohy družic. Jsou to optické prvky sloužící ke kalibraci senzorů polohy během pobytu družice ve stínu sekundárního satelitu.

Proba-3 bude využívat i tříosý gyroskop, který vyvinula společnost Honeywell ve své pobočce v Brně. Ten umožní satelit natočit a zajistit tím jeho bezpečnost a funkčnost v náročném vesmírném prostředí.

„Přestože zařízení je koncepčně jednoduché, vývoj trval v podstatě pět let a pracovaly na něm až čtyři desítky lidí. Bylo to také hodně o papírování, protože v rámci projektu jsme napsali více než tři sta dokumentů o sto padesáti stránkách. Museli jsme dokázat, že naše zařízení může být instalováno do satelitů, nezpůsobí žádný problém a zároveň přežije ve vesmírném prostředí,“ uvedl pro iDNES již dříve technický manažer Honeywellu Tomáš Neužil.

21. února 2024

Na vědecké části mise se také podílejí vědci z Česka.

„Na projektu se od samého počátku také významně podílí profesor Petr Heinzel z Astronomického ústavu AV ČR spolu s Dr. Františkem Fárníkem,“ připomíná Suchan. Zároveň je jeden z hlavních spoluřešitelů v rámci mezinárodního konsorcia RNDr. Stanislav Gunár, Ph.D. ze Slunečního oddělení Astronomického ústavu AV ČR.

„Česká účast v přípravě mise Proba – 3 byla financovaná z programu PRODEX z prostředků ministerstva školství a ministerstva dopravy,“ uzavírá Pavel Suchan.

Aktualizace: Do textu jsme doplnili podrobnosti o posunutí startu

Autor:

Nejčtenější

Těšíte se? Na trh míří řada famózních televizorů, některé nás překvapily

Las Vegas (Od zpravodaje Technet.cz) Některé jsme čekali, jiné překvapily. Na veletrhu CES 2025 jsme viděli velké množství skvělých televizorů i nových televizních technologií, které míří na trh. Některé dorazí letos, na jiné si možná...

Planety nachystaly mimořádnou podívanou. Vyvrcholí na konci února

Noční obloha nám nyní poskytuje poměrně zajímavý pohled na Sluneční soustavu. Můžeme na ní najednou vidět téměř všechny planety, i když u těch méně viditelných pomůže malý dalekohled. Jedna však ve...

Podívejte se na zázrak. Maličká krabička má výkon jako sálový superpočítač

Las Vegas (Od zpravodaje Technet.cz) Nvidia představila na veletrhu CES maličký počítač nazvaný Project Digits. Je určený na práci s umělou inteligencí, výkonově a efektivitou násobně převyšuje cokoli, co jste si zatím mohli domů nebo...

Jak polozapomenutý nástroj stále usnadňuje život na internetu

V masovém měřítku to nikdy nebyla zase až tak populární internetová technologie. Možná jste o ní do dnešního dne dokonce ani neslyšeli. To je však škoda, protože stále je tu s námi, má co nabídnout,...

Muskovi se podařilo část rakety chytit „mechanickou godzillou“, o druhou přišel

Sedmý testovací let kosmické lodi Starship společnosti SpaceX plánovaný na čtvrtek půl hodiny před půlnocí měl znovu ukázat, že firma dokáže zachytit přistávací stupeň do mechanických „kleští“ na...

Našel se zdrojový kód prvního chatbota. Slavná ELIZA měla pouhých 420 řádků

Výzkumníci vyhrabali v archivech původní program ELIZA počítačového vědce Josepha Weizenbauma. Konverzoval s uživatelem podobně jako třeba dnešní ChatGPT. Byl ale daleko jednodušší.

24. ledna 2025

První kazetové pumy použil Sovětský svaz proti Finsku

Rudá armáda měla primitivní, leč použitelné kazetové pumy již od první poloviny třicátých let. K jejich většímu bojovému nasazení došlo během zimní války, vedené Sovětským svazem proti neutrálnímu...

24. ledna 2025

Revoluční chlazení utiší notebooky a zvýší výkon smartphonům

Premium

Od zpravodaje Technet.cz v Las Vegas Aktivní chlazení, které lze použít jak u notebooků, tak u tabletů, chytrých telefonů a další elektroniky, předváděla na veletrhu CES 2025 společnost Frore. Nepoužívá ventilátory, je tiché a voda mu...

24. ledna 2025

Uživatelé ChatGPT hlásí výpadky i poté, co firma oznámila, že vše funguje

Uživatelé po celém světě si stěžují na dočasnou nepřístupnost chatovacího bota ChatGPT a některých s tím souvisejících služeb společnosti OpenAI. Firma problémy potvrdila a oznámila i jejich nápravu,...

23. ledna 2025  14:34

Po otcově smrti přišlo peklo. Prohrál jsem vše, říká syn Josefa Vinkláře

Herečka a spisovatelka Ivanka Devátá (89) vydala loni knihu s názvem Můj příšerný syn a její hlavní hrdina Adam Vinklář...

Tomáš Vartecký nastupuje do léčebny. Je to větší, než jsem myslel, říká

Tomáš Vartecký (54) se svěřil s tím, že nastupuje do léčebny. Muzikant uznal, že situace je horší, než si myslel a je...

Soaking: sexuální praktika, která je příliš bizarní, aby byla reálná

Virální, bizarně kreativní, legrační. Sexuální praktika soaking uhranula internet, fascinuje. Slouží jako nástroj...

Sedmnáctiletá hvězda z Ulice si pořídila fajn byt na pražském Smíchově

Kousek od bývalého bydliště samotného Karla Gotta našel svůj domov i mladý sedmnáctiletý herec Petr Komínek. Byt s...

Nejchudší stát Spojených států je blízko k překonání HDP Německa

Hrubý domácí produkt (HDP) na obyvatele nejchudšího státu USA Mississippi je vyšší než hrubý domácí produkt pěti...