Kvůli sporům kolem amerického rozpočtu misi hrozilo, že bude pozastavena a sonda zůstane uložena v montážním hangáru. Mise však dostala výjimku.
Družice se kvůli odběru vzorků horních vrstev atmosféry přiblíží k povrchu planety až na zhruba 125 kilometrů. Tím se podle portálu telegraph.co.uk stane nejníže se pohybujícím umělým aparátem u Marsu. Dosavadní sondy udržovaly od povrchu zhruba trojnásobnou vzdálenost.
Cesta k Marsu potrvá MAVENu deset měsíců, poté vstoupí na tamní oběžnou dráhu a zahájí výzkum. Zařízení je uzpůsobeno na odběr atmosférických plynů. Vědci doufají, že se jim podaří zjistit vodní páru a úroveň rychlosti jejího mizení.
Jak se MAVEN chystáO přípravách sondy na start i o potížích, které v Kennedyho kosmickém středisku způsobila rozpočtová krize v USA více čtěte ZDE. |
MAVEN by tak mohl ověřit teorii, že sluneční energie pomalu připravila atmosféru o dusík, oxid uhličitý a vodu, čímž z planety učinila suchý a pustý svět.
O bohaté přítomnosti vody v minulosti na Marsu svědčí vyschlé kanály a geologické nálezy.
"MAVEN nám pomůže porozumět historii klimatu, která je historií obyvatelnosti," prohlásil Bruce Jakosky z marsovské mise. Dodal, že ačkoli MAVEN nebude hledat život, vědcům výsledky pomohou pochopit prostředí, které život mohlo hostit.
Jedním z důvodů, proč NASA upřednostnila MAVEN před jinými projekty, je to, že tato sonda poskytne komunikační zázemí budoucím marsovským misím a také vozítku Curiosity. To v současné době na povrchu planety pátrá po stopách života a získaná data posílá na Zemi pomocí dvou starších satelitů - Mars Odyssey a Mars Reconnaissance Orbiter.