Návratový modul, který bezpečně přistál s ruským kosmonautem Alexejem Ovčininem...

Návratový modul, který bezpečně přistál s ruským kosmonautem Alexejem Ovčininem a americkým astronautem Nickem Haguem po neúspěšném startu k ISS. | foto: Reuters

Rusko nepošle po neúspěšném startu Sojuzu MS-10 zásobovací let k ISS

  • 53
Čtvrteční nepodvedený start ruské rakety vyústil v odložení startu říjnové zásobovací mise. Mezitím se kosmonauti budou připravovat na svou cestu k ISS, která se má odehrát na jaře příštího roku.

Čtvrteční nehoda byla prvním vážným problémem lodi Sojuz při startu vesmírné mise s posádkou od roku 1983, kdy kosmonauté těsně unikli výbuchu spouštěcího bloku.

Podle nových podrobností o události se podařilo upřesnit průběh letu Sojuzu-FG s kosmickou lodí Sojuz MS-10.

„Při odhození postranních urychlovacích bloků ve 118. sekundě letu došlo k úspěšnému pyrotechnickému oddělení spodních úchytů a vyklouznutí kulového kloubu z lože v horní části. Následně se měl otevřít ventil v horní části kyslíkových nádrží urychlovacích bloků a unikající kyslík měl bezpečně vzdálit bloky od zbytku rakety,“ popisuje první fázi letu až do kritického okamžiku Michal Václavík z České kosmické kanceláře.

„K tomu nedošlo u postranního bloku D, který tak narazil do centrálního stupně nosné rakety Sojuz-FG. Bezpečnostní systém počkal přibližně pět sekund, než se raketa stabilizuje po odhození postranních urychlovacích bloků, a pak (122. sekunda letu) zahájil nouzovou návratovou proceduru 1B – tj. v situaci, kdy je již odhozena záchranná věžička systému SAS, ale ještě není odhozen aerodynamický kryt. Samotný aerodynamický kryt je tvořen čtyřmi částmi. Svisle v ose rakety je rozdělen na dvě části a z nich pak každá vodorovně v místě mezi přístrojovým a návratovým modulem,“ uvádí Václavík.

Při nouzové proceduře 1B, se aerodynamický kryt rozdělí v místě vodorovného dělení pomocí dvou dvojic malých raketových motorků RDG na tuhé pohonné látky. Přístrojový modul kosmické lodi Sojuz MS-10 tedy zůstal spojen se zbytkem rakety. 

„Po přibližně 35 až 40 sekundách dojde k oddělení návratového modulu. Vše se děje automaticky. V čase 164 sekund po startu vydal velitel Sojuzu MS ručně povel k balistickému návratu. Maximální hodnota přetížená při návratu byla 6,7 g,“ popisuje Václavík.

Záchranný systém následně loď úspěšně navedl na nouzové přistání v Kazachstánu. Posádka - ruský kosmonaut Alexej Ovčinin a americký astronaut Nick Hague - vyvázla podle Rogozina z nehody bez újmy a cítí se dobře. Rogozin přitom uvedl, že Ovčinin a Hague se již z Kazachstánu vrátili do Hvězdného městečka u Moskvy, které je hlavním ruským výcvikovým střediskem pro kosmonauty.

Posunutý start

Rusko po čtvrteční havárii pravděpodobně pozdrží vyslání nepilotované nákladní lodi k Mezinárodní vesmírné stanici, prohlásil vysoký představitel agentury Roskosmos Sergej Krikaljov.

Další zásobovací mise byla plánována na 31. října, nákladní loď Progress - která dopravuje posádce na ISS jídlo a další zásoby - ale používá stejnou nosnou raketu Sojuz, která se dostala do problémů při čtvrtečním incidentu, napsala agentura Reuters.

Krikaljov, jehož vyjádření vysílala v pátek ruská státní televize, potvrdil, že starty raket Sojuz jsou pozastaveny, dokud nebude znám přesný důvod čtvrteční nehody. První výsledky vyšetřování by měly být zveřejněny 20. října, dodal Roskosmos.

„Pozdržené vyslání nepilotované nákladní lodi bude znamenat změnu harmonogramu práce na ISS, kdy se počítalo s příletem Progressu MS-10, vykládkou zásob a dalšími úkony. To, že nebude dopravena voda, jídlo a pohonné látky, nevadí, zásoby jsou dostatečné. Realizace zasažených vědeckých experimentů se dočasně pozastaví a zpozdí. NASA nabídla, že pokud bude Roskosmos chtít, poskytne dodatečný prostor pro ruské zásoby na palubě zásobovací mise SpaceX CRS-16, jejíž start je plánován na konci listopadu,“ vysvětluje Michal Václavík.  

Křišťálová lupa
,