První lidé na Měsíci v tomto tisíciletí budou nosit Pradu

Autor:
  11:19
Společnost Axiom Space představila skafandry, které vyvinula spolu s luxusní italskou módní značkou Prada. Nové modely jsou tvořeny pro agenturu NASA, která by je měla použít při misi Artemis III, jež vrátí lidi poprvé od roku 1972 na povrch Měsíce. Axiom Space je jednou ze dvou firem, které pro NASA právě lunární skafandry vyvíjejí.

Hned na začátku je třeba upozornit, že nadpis může být trochu zavádějící. I když to podle současných plánů tak vypadá, není jisté, zda se na Měsíc dostane dříve posádka NASA nebo čínské vesmírné agentury CNSA. Ta se chystá dostat své lidi na tuto přirozenou oběžnici Země již před rokem 2030. Lidé z mise Artemis III se podle současných plánů mají vydat na Měsíc v září 2026. Ale už to je zpoždění oproti původním plánům.

Vraťme se však ke skafandrům. Společnost Axiom Space získala svou první zakázku Artemis v hodnotě 228 milionů dolarů v roce 2022. První prototypy nových skafandrů pak představila firma Axiom Space loni v březnu a ukázala jejich variantu v černé barvě s oranžovými, modrými a bílými linkami. To kvůli maskování.

„Vzhledem k tomu, že skafandr nošený na Měsíci musí být bílý, aby odrážel tepelné záření, a chránil tak astronauty před extrémně vysokými teplotami, používá se v současnosti při představení krycí vrstva, aby zakryla patentovanou konstrukci skafandru,“ vysvětlovali tehdy zástupci firmy Axiom Space.

Nové skafandry Axiom Extravehicular Mobility Unit (AxEMU) jsou výsledkem spolupráce firem a lidí v oblasti technologií, inovací a oděvního průmyslu.

„Díky odborným znalostem společnosti Prada v oblasti surovin, výrobních postupů a inovativního designu pracovali její inženýři po boku týmu Axiom Space na vytvoření skafandru schopného chránit astronauty před drsným prostředím vesmíru a poprvé umožnit lidský průzkum jižního pólu Měsíce,“ píše Prada v tiskové zprávě.

Vycházejí z konstrukce skafandru xEMU (Exploration Extravehicular Mobility Unit) od NASA, který měl premiéru v roce 2019. Jeho cílem bylo nahrazení dvou různých obleků, které v současnosti NASA používá při cestách do vesmíru. Při startu a návratu na Zemi kosmonauti oblékají oranžový oblek, který dokáže čelit vysokým teplotám při průletu atmosférou, na „vesmírnou procházku“ nosí těžký bílý skafandr, chránící před extrémním chladem ve volném prostoru. Nakonec se rozhodlo, že Skafandr xEMU však bude sloužit jen jako těžký „oblek na ven“.

Jak jsme psali již dříve, vyrobit nový skafandr není jednoduché. Musí kosmonauta zásobovat kyslíkem, ochránit ho před extrémně vysokými i nízkými teplotami a před radioaktivním zářením. Musí zvládnout regulaci teploty, zajistit energii, komunikaci a je vybaven i nouzovým pohonným systémem. Jeho elektrické součástky zároveň smějí být napájeny jen velmi nízkým napětím, protože kyslíková atmosféra uvnitř obleku by se mohla lehce vznítit.

Popis vyvíjeného skafandru AxEMU

Skafandr AxEMU má podle dostupných informací vydržet extrémní teploty na jižním pólu Měsíce a zároveň nejchladnější teploty v trvale zastíněných oblastech po dobu nejméně dvou hodin. Astronauti tak podle výrobce budou moci provádět výstupy do volného prostoru po dobu nejméně osmi hodin.

AxEMU obsahuje několik redundantních systémů a palubní diagnostický systém, které zajišťují bezpečnost členů posádky. Skafandr rovněž využívá systém pohlcování oxidu uhličitého a robustní chladicí technologii pro odvod tepla ze systému. Součástí jsou pokročilé kryty na přilbě a hledí, které zlepšují výhled astronautů na okolí, a také rukavice vyrobené na zakázku, které se vyznačují několika blíže nespecifikovanými pokrokovými vlastnostmi oproti dnes používaným rukavicím.

Rukavice, které jsou součástí skafandru AxEMU

„Architektura skafandru zahrnuje systémy podpory života, tlakování oděvu, avioniku a další inovativní systémy, které splňují potřeby průzkumu a rozšiřují vědecké možnosti,“ informuje výrobce.

Na přilbě jsou namontovány kamery a světla a batoh obsahuje systém podpory života, který byl popsán jako jakýsi „kříženec mezi velmi luxusním dýchacím přístrojem a klimatizací“.

AxEMU prošel rozsáhlým testováním a simulacemi s celou řadou astronautů a inženýrů v nejmodernějších zařízeních společností Axiom Space, SpaceX a NASA. Testování skafandru probíhalo i pod vodou pro simulaci měsíčního prostředí v laboratoři NASA Neutral Buoyancy Laboratory (NBL). Simulace snížené gravitace pak probíhala v Johnsonově vesmírném středisku NASA.

Obleky jsou navrženy tak, aby vyhovovaly širokému spektru potenciálních nositelů a aby se do nich vešlo nejméně devadesát procent americké mužské a ženské populace, uvedla dříve NASA.

14. října 2015

Je třeba si uvědomit, že když se v roce 1962 vydal John Glenn v lodi Mercury Friendship 7 jako první Američan do vesmíru, měl na sobě druh skafandru, který byl vyroben tak, aby jej mohli oblékat všichni astronauti té dekády a podobný koncept později začal dělat problémy. Skafandry omezovaly pohyblivost astronautů a byly těžké. Novinka by tak měla přinést větší komfort a méně astronauty omezovat.

Nejčtenější

Jak nahodit slavný německý tank Tiger. Chce to hlavně nechat dobře zahřát

Můžeme o tom vést spory a můžeme s tím i nesouhlasit, ale německý tank Tiger I je pravděpodobně nejslavnějším tankem druhé světové války. Bylo o něm napsáno hodně, ale v tomto textu se zaměříme na...

Čína potvrdila plán na stavbu jaderné elektrárny na Měsíci spolu s Ruskem

V první polovině třicátých let má podle současných plánů na Měsíci vzniknout vesmírná základna, která bude využívat energii z jaderné elektrárny. Provozovat ji bude Čína a Rusko.

Vzkazy v láhvi odhalily zbytečnou smrt vzduchoplavců. Zkáza vzducholodi L.19

Spojení pojmů „vzducholoď“ a „první světová válka“ dodnes v lidech evokuje německé noční nálety na anglická města. Ačkoli koráby lehčí vzduchu neprovozovali jen Němci, dá se taková myšlenková zkratka...

V noci můžete pozorovat padající částečky z komety Thatcher

Pokud v noci z pondělí na úterý zakloníte hlavu a budete pozorovat oblohu, možná se vám podaří zachytit některý z projevů meteorického roje Lyridy. Během jejich vrcholu by mělo být k vidění několik...

Potápěč si na Facebooku koupil vrak lodi, potopené torpédem v roce 1917

Koupit si loď je krásné, ale zároveň velmi zavazující. Majitele čeká náročná údržba, náklady na kotvení apod. Britský potápěč našel ekonomičtější řešení, když si na portálu Facebook Marketplace...

Maršál prezidentem. Před 100 lety si Němci zvolili Hindenburga do čela státu

Dne 26. dubna 1925 si Němci ve 2. kole první přímé volby prezidenta v dějinách zvolili hlavou státu polního maršála Paula von Hindenburga.

26. dubna 2025

KVÍZ: Poznejte, co ukrývají unikátní kolorované snímky z druhé světové války, a soutěžte o výhru

Soutěž

U příležitosti letošních kulatých výročí konců druhé světové války – za necelé dva týdny v Evropě a začátkem září v Pacifiku a na Dálném východě – se můžete pokusit probojovat kvízem v rozpoznávání...

vydáno 26. dubna 2025

Dno vyschlého Aralského jezera se zvedá. Za rok stoupne o sedm milimetrů

Snad nejhorší ekologická katastrofa v moderních dějinách má překvapivé následky. Podle geologů se projevila i na svrchní vrstvě zemského pláště. Podobně působí ústup ledovců.

25. dubna 2025  10:02,  aktualizováno  10:02

O víkendu bude novoluní. Přináší příležitosti pro noční fotografy

V neděli 27. dubna nastane nov – fáze Měsíce, při níž jeho strana přivrácená k Zemi zůstává zcela neosvětlená. Právě díky absenci měsíčního svitu je tato noc ideální pro pozorování a fotografování...

25. dubna 2025

Apple připravuje levnější VR soupravu, ale pošilhává po brýlích

Pře téměř dvěma roky společnost Apple představila svou náhlavní soupravu pro virtuální a rozšířenou realitu Vision Pro. Do prodeje se dostala v únoru 2024. I přes technickou vyspělost to však nebyl...

25. dubna 2025

Před 65 lety padl rekord. Americká ponorka obeplula svět pod vodou

Ponorka USS Triton byla ve své době největší svého typu na světě. Měla také primát nejdelší americké ponorky, až v 80. letech ji překonala raketonosná třída Ohio. Jako první americká ponorka měla tři...

25. dubna 2025

Před 100 lety Beneš urovnal spory s Polskem. Oživil je následně Mnichov

Československo-polské spory o hranice byly před 100 lety zažehnány: aspoň po dobu existence meziválečné republiky. Po Mnichovu ale Poláci znovu obsadili Těšínsko.

24. dubna 2025

Nepoctivost je lidská. Mnoho z nás o sobě neví, jestli bychom vzali úplatek

Štěpán Bahník z Vysoké školy ekonomické zkoumá morální rozhodování. Vloni se podílel na studii, která napodobovala situaci při vyplňování daňového přiznání. Vědce zajímalo, jak naše chování ovlivňují...

24. dubna 2025

Úžasný vesmír pohledem Hubbleova kosmického teleskopu, který slaví 35 let

Hubbleův vesmírný dalekohled (HST) se za 35 let svého působení stal ikonou. A když ho v mnoha ohledech překonávají přístroje na modernějších systémech v čele s teleskopem Jamese Webba, stále má své...

24. dubna 2025

Bič na Facebook, TikTok a další sociální sítě. EU nabídne kontrolu věku

Sociální sítě a další internetové služby mají věkové omezení, které však některé z nich nijak důsledně nekontrolují. To by se brzy mělo změnit. Evropská komise připravuje aplikaci, jež má ověřovat...

23. dubna 2025  17:59

Advantage Consulting, s.r.o.
SERVISNÍ ELEKTROTECHNIK (35-38.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 35 000 - 38 000 Kč

Před 130 lety vyplul Joshua Slocum s lodí Spray na svou cestu kolem světa

V dětství jsem trávil hodně času u babičky. Jelikož jsme byli jachtařská rodina, měla v knihovně spoustu knížek o lodích. Snad nejraději jsem měl Osamělé mořeplavce od Francouze Jeana Merriena.

23. dubna 2025  16:02

Čína potvrdila plán na stavbu jaderné elektrárny na Měsíci spolu s Ruskem

V první polovině třicátých let má podle současných plánů na Měsíci vzniknout vesmírná základna, která bude využívat energii z jaderné elektrárny. Provozovat ji bude Čína a Rusko.

23. dubna 2025  14:51
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.