Hned na začátku je třeba upozornit, že nadpis může být trochu zavádějící. I když to podle současných plánů tak vypadá, není jisté, zda se na Měsíc dostane dříve posádka NASA nebo čínské vesmírné agentury CNSA. Ta se chystá dostat své lidi na tuto přirozenou oběžnici Země již před rokem 2030. Lidé z mise Artemis III se podle současných plánů mají vydat na Měsíc v září 2026. Ale už to je zpoždění oproti původním plánům.
Vraťme se však ke skafandrům. Společnost Axiom Space získala svou první zakázku Artemis v hodnotě 228 milionů dolarů v roce 2022. První prototypy nových skafandrů pak představila firma Axiom Space loni v březnu a ukázala jejich variantu v černé barvě s oranžovými, modrými a bílými linkami. To kvůli maskování.
„Vzhledem k tomu, že skafandr nošený na Měsíci musí být bílý, aby odrážel tepelné záření, a chránil tak astronauty před extrémně vysokými teplotami, používá se v současnosti při představení krycí vrstva, aby zakryla patentovanou konstrukci skafandru,“ vysvětlovali tehdy zástupci firmy Axiom Space.
Nové skafandry Axiom Extravehicular Mobility Unit (AxEMU) jsou výsledkem spolupráce firem a lidí v oblasti technologií, inovací a oděvního průmyslu.
„Díky odborným znalostem společnosti Prada v oblasti surovin, výrobních postupů a inovativního designu pracovali její inženýři po boku týmu Axiom Space na vytvoření skafandru schopného chránit astronauty před drsným prostředím vesmíru a poprvé umožnit lidský průzkum jižního pólu Měsíce,“ píše Prada v tiskové zprávě.
Vycházejí z konstrukce skafandru xEMU (Exploration Extravehicular Mobility Unit) od NASA, který měl premiéru v roce 2019. Jeho cílem bylo nahrazení dvou různých obleků, které v současnosti NASA používá při cestách do vesmíru. Při startu a návratu na Zemi kosmonauti oblékají oranžový oblek, který dokáže čelit vysokým teplotám při průletu atmosférou, na „vesmírnou procházku“ nosí těžký bílý skafandr, chránící před extrémním chladem ve volném prostoru. Nakonec se rozhodlo, že Skafandr xEMU však bude sloužit jen jako těžký „oblek na ven“.
Jak jsme psali již dříve, vyrobit nový skafandr není jednoduché. Musí kosmonauta zásobovat kyslíkem, ochránit ho před extrémně vysokými i nízkými teplotami a před radioaktivním zářením. Musí zvládnout regulaci teploty, zajistit energii, komunikaci a je vybaven i nouzovým pohonným systémem. Jeho elektrické součástky zároveň smějí být napájeny jen velmi nízkým napětím, protože kyslíková atmosféra uvnitř obleku by se mohla lehce vznítit.
Skafandr AxEMU má podle dostupných informací vydržet extrémní teploty na jižním pólu Měsíce a zároveň nejchladnější teploty v trvale zastíněných oblastech po dobu nejméně dvou hodin. Astronauti tak podle výrobce budou moci provádět výstupy do volného prostoru po dobu nejméně osmi hodin.
AxEMU obsahuje několik redundantních systémů a palubní diagnostický systém, které zajišťují bezpečnost členů posádky. Skafandr rovněž využívá systém pohlcování oxidu uhličitého a robustní chladicí technologii pro odvod tepla ze systému. Součástí jsou pokročilé kryty na přilbě a hledí, které zlepšují výhled astronautů na okolí, a také rukavice vyrobené na zakázku, které se vyznačují několika blíže nespecifikovanými pokrokovými vlastnostmi oproti dnes používaným rukavicím.
„Architektura skafandru zahrnuje systémy podpory života, tlakování oděvu, avioniku a další inovativní systémy, které splňují potřeby průzkumu a rozšiřují vědecké možnosti,“ informuje výrobce.
Na přilbě jsou namontovány kamery a světla a batoh obsahuje systém podpory života, který byl popsán jako jakýsi „kříženec mezi velmi luxusním dýchacím přístrojem a klimatizací“.
AxEMU prošel rozsáhlým testováním a simulacemi s celou řadou astronautů a inženýrů v nejmodernějších zařízeních společností Axiom Space, SpaceX a NASA. Testování skafandru probíhalo i pod vodou pro simulaci měsíčního prostředí v laboratoři NASA Neutral Buoyancy Laboratory (NBL). Simulace snížené gravitace pak probíhala v Johnsonově vesmírném středisku NASA.
Obleky jsou navrženy tak, aby vyhovovaly širokému spektru potenciálních nositelů a aby se do nich vešlo nejméně devadesát procent americké mužské a ženské populace, uvedla dříve NASA.
14. října 2015 |
Je třeba si uvědomit, že když se v roce 1962 vydal John Glenn v lodi Mercury Friendship 7 jako první Američan do vesmíru, měl na sobě druh skafandru, který byl vyroben tak, aby jej mohli oblékat všichni astronauti té dekády a podobný koncept později začal dělat problémy. Skafandry omezovaly pohyblivost astronautů a byly těžké. Novinka by tak měla přinést větší komfort a méně astronauty omezovat.