Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Sever proti Jihu 1:0. Korejský vesmírný závod má nečekaného vedoucího

aktualizováno  8:47
Severní Korea vyvolala svým prvním povedeným vesmírným startem bouři protestů. Družice je však podle aktuálních informací zcela nefunkční. Co víme o nečekaném, i když možná jen částečném technickém úspěchu, který celý svět překvapil, shrnuje pro Technet.cz Marcel Grün.

Start severokorejské rakety Unha-3 (12. prosince 2012) | foto: Reuters

Závěr tohoto roku byl ve znamení nového kola eskalace situace na Korejském poloostrově. Tentokrát ovšem nešlo přímo o "kontakty" mezi oběma korejskými státy a přestřelky na hranicích, ale o úspěchy a neúspěchy na cestě do vesmíru.

Nedávno jsme hodnotili (článek zde) poslední pokusy o vynesení kosmické rakety s malou, asi stokilovou testovací družicí z území Jižní Koreje. Kosmodrom je již dávno připraven, novináři na něm rovněž, ale letošní start rakety byl po dvou odkladech nakonec odložen na blíže nespecifikované datum počátkem příštího roku.

Poslední problémy se týkaly korejské části nosné rakety. Ta je totiž dvoustupňová a mohutný první kapalinový stupeň byl "na klíč" dodán ruským výrobcem, zatímco jednoduchý druhý stupeň na pevné pohonné látky a řídicí systémy jsou korejskou záležitostí. Další korejské plány již s touto kombinací nepočítají. V průběhu tohoto desetiletí má být realizován zcela vlastní raketový nosič.

O kus dál na Severu

Do finále se v prosinci dostala i snaha Severní Koreje vstoupit do vesmíru. I tam je dokončen vcelku moderně vybavený kosmodrom, z něhož byl letos v dubnu uskutečněn pokus o vypuštění malé testovací družice s hmotností okolo 100 kg. Jeho umístění pouhých 56 km od hranic s Čínou (39°39′36″s.š.,124°42′19″ v.d. Sohae Satellite Launching Station) naznačuje neskrývané soudružské vztahy.

Svět díky pohotovým informacím, především od Američanů, přijal na vědomí, že jarní pokus byl neúspěšný, kdežto Korejci sami to nechtěli přijmout a do nekonečna omílali svůj úspěch. Vždyť pro tuto bídou a izolací sužovanou zemi (ponechme nyní stranou, že vinu nese především sama) to byl od roku 1998 už pátý pokus. A znovu fiasko. Dobývání vesmíru zřídka zaznamenává úspěch napoprvé, ale tak obtížnou premiéru neměl dosud nikdo.

Ale Severní Korea se nevzdala. Nedala nic na hrozby OSN ani svých "dobrých" sousedů Jižní Koreje a Japonska (s nímž je technicky stále ve válečném stavu). Třístupňová nosná raketa Unha-3, evidentně vlastní konstrukce i výroby téměř do posledního šroubku, byla koncem listopadu podle snímků na Google znovu připravována ke startu.

Prvního prosince, a tedy s dostatečným předstihem, oznámila Korea dopady stupňů do mezinárodních vod s tím, že vypuštění družice se uskuteční v polovině prosince. Mluvčí Výboru pro kosmickou techniku zdůraznil, že z dubnového neúspěchu si technici vzali ponaučení a nosič Unha-3-2 byl modifikován. Třetího dne téhož měsíce technici umístili na kosmodromu Sohae první ze tří stupňů nosné rakety.

Avšak 8. prosince bylo oznámeno posunutí startu z vážných technických důvodů při závěrečných přípravách. Mluvčí Výboru pro kosmickou techniku upřesnil, že jde o systém řízení prvního stupně a startovní okno bude nutno o týden prodloužit, tedy do 29. prosince. Že raketa není připravena ke startu, nasvědčovaly i přes ni přehozené maskovací sítě.

Pohled z prvního stupně rakety Unha-3 na odpalovací rampy

Plánovaná dráha severokorejské družice na monitoru Korejské centrální tiskové agentury (KCNA) v Pchjongjangu

Vůdce KLDR KIm Čong-un sleduje start rakety Unha-3. (12. prosince 2012)

Pozor, překvapení!!!

O to větším překvapením bylo oznámení úspěšného startu 12. prosince v 01:49:46 našeho času. Stupně dopadly podle předpokladů. První stupeň do moře asi 140 km západně od poloostrova Byeonsan, druhý 190 km východně od Filipín. Devět minut a 27 sekund po startu se satelit Kwangmyongsong 3 dostal na dráhu synchronizovanou se Sluncem. Má parametry 499,7 × 584,18 kilometrů a sklon 97,4°.

Družice o hmotnosti asi 100 kg má rozměry 140 × 60 ×70 centimetrů a na bočních stěnách jsou články sluneční baterie. Má vysílat v pásmu UHF, video a v pásmu X, avšak zatím se žádné signály nepodařilo zachytit. To by samozřejmě byla škoda, ale v historii se už něco podobného stalo: Francie byla toku 1965 třetím státem s vlastní družící Astérix 1, při jejímž startu se poškodily antény, a satelit tak nikdy nevysílal.

Vypuštění družice posléze potvrdil i NORAD s tím, že na oběžnou dráhu se dostala družice, poslední stupeň nosné rakety a zřejmě kryt družice.

Rada bezpečnosti OSN důrazně odsoudila vypuštění severokorejské rakety Unha-3, neboť došlo k porušení rezolucí 1718 a 1874, které zakazují testování technologií balistických střel. Podle slov americké velvyslankyně v OSN Susan Riceové zatím nebyly upřesněny kroky, které OSN a USA k akci Pchjongjangu přijmou.

Podle názoru astronoma, který 17.12. uveřejnil například deník The New York Times, je však družice mrtvá. Na oběžné dráze rotuje a různě se převrací. To je podle astronoma Jonathana McDowella jasným znakem toho, že družice je zcela neaktivní. Potvrzuje to i fakt, že se zatím nepodařilo zachytit ze sondy žádný signál.

Rakety na dně

Jihokorejští námořníci vylovili z moře palivovou nádrž severokorejské rakety Unha-3. (14. prosince 2012)

Vojenské orgány Jižní Koreje oznámily, že nalezly zbytky prvního stupně severokorejské rakety Unha-3 v moři u západního pobřeží v hloubce asi 80 metrů. Následující den objekt dlouhý 7,6 metru s průměrem 2,4 metru vylovilo pomocí robotické miniponorky jihokorejské námořnictvo. Neprodleně byl dopraven do přístavu Pchjongtaek a poté podroben zkoumání. "Očekáváme, že budou získány poznatky o současném stavu severokorejské raketové techniky", prohlásil jihokorejský ministr obrany.

V každém případě se Korejská lidově demokratická republika stává neoddiskutovatelně desátým státem světa s družicí na oběžné dráze. Zbytek světa si nyní musí ohlídat, že Severokorejská raketová technika nebude využita pro vojenské účely. Zakazování vypouštění umělých družic není zřejmě tou správnou cestou.

  • Nejčtenější

Těšíte se? Na trh míří řada famózních televizorů, některé nás překvapily

Las Vegas (Od zpravodaje Technet.cz) Některé jsme čekali, jiné překvapily. Na veletrhu CES 2025 jsme viděli velké množství skvělých televizorů i nových televizních technologií, které míří na trh. Některé dorazí letos, na jiné si možná...

Podívejte se na zázrak. Maličká krabička má výkon jako sálový superpočítač

Las Vegas (Od zpravodaje Technet.cz) Nvidia představila na veletrhu CES maličký počítač nazvaný Project Digits. Je určený na práci s umělou inteligencí, výkonově a efektivitou násobně převyšuje cokoli, co jste si zatím mohli domů nebo...

Bezos poprvé vypustil svou raketu, která může konkurovat Muskově SpaceX

Firma Blue Origin zakladatele Amazonu Jeffa Bezose úspěšně vypustila z floridského mysu Canaveral svou novou raketu New Glenn. Po několika odkladech způsobených počasím a naposledy i technickým...

Planety nachystaly mimořádnou podívanou. Vyvrcholí na konci února

Noční obloha nám nyní poskytuje poměrně zajímavý pohled na Sluneční soustavu. Můžeme na ní najednou vidět téměř všechny planety, i když u těch méně viditelných pomůže malý dalekohled. Jedna však ve...

Muskovi se podařilo část rakety chytit „mechanickou godzillou“, o druhou přišel

Sedmý testovací let kosmické lodi Starship společnosti SpaceX plánovaný na čtvrtek půl hodiny před půlnocí měl znovu ukázat, že firma dokáže zachytit přistávací stupeň do mechanických „kleští“ na...

Vyplatí se počkat? Notebooky a PC s těmito procesory právě míří na trh

Las Vegas (Od zpravodaje Technet.cz) Všichni přední výrobci procesorů představili na veletrhu CES 2025 své novinky, které aktuálně míří do notebooků a desktopů. Přinášíme velmi stručný přehled, na které čipy se můžeme v příštích...

22. ledna 2025

Projděte si letouny prezidentů USA. S některými jsou spjaty i veselé historky

Z letadel světa se na vrcholu technologického žebříčku pohybují i současné americké prezidentské speciály Boeing VC-25A. Podívejme se nejen na ně, ale i na jejich předchůdce a také připravované...

22. ledna 2025

Druhý Bush na vlnách. USA tak překvapivě pojmenují další letadlovou loď

Těsně před koncem v úřadu prezidenta Spojených států odsouhlasil Joe Biden jména dvou nových letadlových lodí. Budou se jmenovat po Billu Clintonovi a Georgi Bushovi mladším. Americké námořnictvo už...

21. ledna 2025

Konec podpory Windows 10 může znamenat také problémy s aplikacemi

Konec podpory Windows 10 se blíží a spolu s ním se ukazuje, co vše bude muset uživatel tohoto systému oželet. Nově Microsoft například poznamenal, že kdo nepřejde, bude mít potíže a aplikacemi včetně...

21. ledna 2025

Tomáš Vartecký nastupuje do léčebny. Je to větší, než jsem myslel, říká

Tomáš Vartecký (54) se svěřil s tím, že nastupuje do léčebny. Muzikant uznal, že situace je horší, než si myslel a je...

Herec Hynek Čermák a jeho o dvacet let mladší manželka Veronika se rozešli

Herec Hynek Čermák (51) a jeho manželka Veronika Čermák Macková (31) se po necelých deseti letech vztahu rozešli. V...

Kdo nečeká, není Čech. Antireklama na Českou poštu ovládla sítě, smějí se i pošťáci

Sociálními sítěmi se od středy rychle šíří zábavné video režiséra Vladimíra Špičky, které si dělá legraci z České...

Soaking: sexuální praktika, která je příliš bizarní, aby byla reálná

Virální, bizarně kreativní, legrační. Sexuální praktika soaking uhranula internet, fascinuje. Slouží jako nástroj...

Nejbohatší člověk světa byl přistižen při podvádění ve hrách, nenese to dobře

Nejbohatší člověk světa Elon Musk chtěl během streamování předvést hráčům své umění v aktuálním herním hitu Path of...