Satelit plný toxického paliva padá k Zemi. K Marsu už zřejmě neodletí

  8:56aktualizováno  8:56
Na začátku týdne vypuštěná sonda Phobos-Grunt nekomunikuje s pozemním řídícím střediskem. K Marsu patrně vůbec nedoletí. Stroj naplněný tunami toxického paliva se patrně zřítí do atmosféry během dnů až týdnů.

Sonda Phobos-Grunt | foto: ČTK

"Vyhlídka, že se sondu podaří oživit a přimět letět k Marsu, je krajně nízká," uvedl pro agenturu Interfax nejmenovaný zdroj z kosmodromu Bajkonur. "Až dosud všechny pokusy dostat na palubu pokyny programátorů nevedly k úspěchu. Během noci bylo takových pokusů několik, včetně využití speciálního zařízení na Bajkonuru," potvrdil další zdroj z ruské vesmírné agentury Roskosmos. Další pokusy mají následovat v podvečer, ale šance zachránit sondu označil ruský zdroj jako velmi malé.

Phobos-Grunt se sice po 668 vteřinách letu zdárně oddělil od nosné rakety, ale poté nezamířil k zamýšlenému cíli, měsíci Marsu Phobos, odkud měl dopravit na Zemi vzorky povrchu. Motory sondy se nezažehly, což podle expertů mohlo zavinit buď selhání techniky, či chyba v počítačovém programu. V druhém případě by záchrana ještě mohla být možná.

Už nám zase padají satelity

Sonda se pohybuje po nízké oběžné dráze mezi 204 kilometry v nejnižším bodě a 340 kilometry v nejvyšším. Jeho pohyb můžete sledovat už i na internetu, protože jsou známé údaje o jeho pohyb. Na dráhu satelitu se můžemte podívat například na stránkce Heavens-above.com (přímo zde).

Zhruba ze stejné výšky na nás spadly i obě vysloužilé družice, které letos na podzim vzbudily pozornost kvůli nebezpečí, které z jejich pádu hrozilo. Oficiální informace agentury Roskoskom tvrdí, že by mohla na orbitě vydržet až měsíc.

Více o sondě i ruských letech k Marsu se dozvíte zde

Nejvíce bude záviset na počasí, přesněji slunečním počasí, které neumíme předpovídat. Pokud se zvýší aktivita Slunce, brzdění sondy se zrychlí. "Aktivita Slunce ovlivňuje výšku zemské atmosféry, která sondu zpomaluje, a tudíž se dá těžko odhadnout, kdy zanikne," říká Miloš Tichý z observatoře v Kleti. Antonín Vítek dodává, že jediná "bouře" na Slunci může život sondě zkrátit o několik dní, možná až týden.

Fobos-Grunt je sice veliký, váží i se stupněm Fregat 13 tun, z drtivé části by však při pádu shořel v atmosféře. Na Zem by téměř jistě dopadlo méně než deset kilogramů vážící návratové pouzdro, které připomíná velký disk. V něm se na Zem měly vrátit vzorky z Phobosu. Ze zbytku sondy se asi mnoho nezachová.

Na povrch Země by se tak mohli nečekaně rychle vrátit i vesmírní turisté, kteří s Phobosem cestovali. Jde o pokusné subjekty experimentu LIFE, který na sondu dostala americká soukromá společnost Planetary Society. Na palubě jsou bakterie (deinokok, bacilus), archea (jednobuněčné organismy, které laikovi připomenou bakterii, ale ve skutečnosti patří do úplně jiné říše), pivní kvasinky, semena rostliny huseníčku a drobní živočichové želvušky. Pokus měl ukázat, jak to je s cestováním živých organismů kosmickým prostorem.

Bude se sestřelovat?

Největší část hmoty sondy ovšem netvoří přístroje nebo vědecké experimenty, ale raketové palivo. Na palubě je ho více než sedm tun. Jde o velmi jedovaté látky (asymetrický dimethylhydrazin a oxid dusičitý).

Když v roce 2008 hrozil pád amerického špionážního satelitu USA-193, Spojené státy uváděly, že by zhruba půl hydrazinu v jeho nádrži mohlo v případě pádu do obydlené oblasti představovat zdravotní nebezpečí pro obyvatele. Nakonec byl satelit raději zničen raketovou střelou ještě před sestupem do atmosféry.

Naštěstí jsou mezi USA-193 a Phobos Grunt důležité konstrukční rozdíly. Nádrž amerického satelitu byla dobře izolována tělesem satelitu a opravdu byl reálný předpoklad, že by pád mohla přežít. (Což neznamená, že Spojené státy příležitost nebraly jako zkoušku zbrojních systémů.)

Nádrže Phobos Gruntu nijak pečlivě izolované nejsou. Kryje je pouze fólie odrážející paprsky Slunce. Brzy v pádu by se tedy měly roztavit a palivo se bezpečně vypařit v atmosféře. Antonín Vítek odhaduje, že se tak může stát ve výškách nad 50 kilometrů.

Jak upozornily některé zprávy, na palubě sondy jsou radioaktivní látky. Jejich množství je ale zanedbatelné a nebezpečí nepředstavují. Jde o pár gramů kobaltu-57 s poločasem rozpadu kolem devíti měsíců, který je zdrojem gamma záření. Je nezbytný pro práci spektrometru, který má zjistit, zda se na povrchu Phobosu nalézá železo. Podobná zařízení byla například i na amerických "marsovských vozítkách" Spirit a Opportunity.

Autoři: ,
 

Nejčtenější

Unikla hesla rekordních 773 milionů uživatelů. Najdete tam to svoje?

Není heslo jako heslo. Či spíše heslo jako heslo vlastně ani není heslo.

Více než miliarda unikátních kombinací e-mailu a hesla unikla na web v zatím rekordní databázi přístupových údajů....

Nájemný vrah doplatil na svůj koníček, udaly jej chytré sportovní hodinky

Mark Fellows na snímku z desetikilometrového závodu v Manchesteru v roce 2015

Britský běžec a cyklista Mark Fellows byl odsouzen k doživotnímu trestu za dvojnásobnou vraždu. K jeho odhalení a...

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Tito lidé neexistují. Počítač si je vymyslel, napodobí rasu i vlasy

Fotografie neexistujících celebrit generované neuronovou sítí Nvidia na základě...

Podívejte se na fotky lidí, které jste nikdy nepotkali a nepotkáte. Počítač si je totiž vymyslel. Generativní...

Další z rubriky

Před padesáti lety lidé poprvé slavili Vánoce mimo oběžnou dráhu Země

Posádka Apollo 8 na cestě na start 21. prosince 1968

Na Štědrý večer roku 1968 jsme měli jedinečný zážitek. V televizi jsme sledovali, jak američtí astronauti oblétávají...

NASA ukončila přelet nejvzdálenější planetky, kterou kdy navštívila

Planetka Ultima Thule ve 3D pro brýle filtrující barevné složky pro levé a...

Sonda New Horizons, která 1. ledna přeletěla nad planetkou v Kuiperově pásu, se nyní na pět dní odmlčí kvůli překážce v...

První fotografie nejvzdálenější planetky, již jsme kdy nasnímali zblízka

První snímky Ultima Thule pořízené ze vzdálenosti 137 000 kilometrů 1. ledna...

Sonda New Horizons poslala první snímky ze svého průletu nad planetkou 2006 MU69. NASA je zveřejnila a čeká na...

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na iDNES.cz