Ilustrace znázorňující satelity nové generace GPS 3 na oběžné dráze

Ilustrace znázorňující satelity nové generace GPS 3 na oběžné dráze | foto: Lockheed Martin

Soukromá raketa vyšle na oběžnou dráhu první satelit nového GPS

  • 30
Ve středu měla loď soukromé společnosti SpaceX vynést na oběžnou dráhu první satelit nové generace polohovacího systému GPS. Start byl ale odložen.

Aktualizováno: článek jsme doplnili o informaci o odložení středečního startu

Vyrobili jej v továrně společnosti Lockheed Martin a jmenuje se Vespucci, podle italského mořeplavce, který dal jméno Americe. Nový satelit se stane základním kamenem nové generace americké pozičního systému GPS.

Raketa Falcon 9 připravená k úternímu startu se satelitem nové generace GPS 3. Start byl nakonec odložen.

Nová družice se ve středu měla připojit ke 31 satelitům současného GPS systému. Na nové funkce se bude čekat až do roku 2022, protože bude potřeba v rámci doprovodného programu vytvořit patřičnou pozemní infrastrukturu a vypustit další satelity. Toto je první ze 32 plánovaných družic GPS 3, které postupně nahradí ty starší.

Musí se však nejdříve povést start rakety Falcon 9, který byl původně naplánován o den dříve. V úterý však bylo přerušeno odpočítávání sedm minut před startem a rozhodnuto o odložení o 24 hodin. Důvodem byly pochyby o údajích ze senzorů na prvním stupni rakety.

18.prosince 2018 v 15:39, příspěvek archivován: 18.prosince 2018 v 16:50

SpaceX team called a hold due to an out of family reading on first stage sensors. Vehicle and payload remain healthy; next launch attempt is tomorrow at 9:07 EST, 14:07 UTC.

Ani ve středu se ale start neuskutečnil a tak se čeká na vyšetření problémů a stanovení nového data.

Zdržení je nepatrné v poměru k celkovému zpoždění, které plánované nasazení třetí generace nabralo. To se nyní počítá na 21 let. Problémy zahrnovaly zpoždění v dodávkách klíčových komponent, opakované testování dalších komponent a rozhodnutí o použití rakety Falcon 9.

Hůře je tom podle agentury AP nový pozemní řídicí systém, nazývaný OCX, který je vyvíjen společností Raytheon, ten je zpožděn ještě o nejméně další čtyři roky. Problém byl především v tom, že nesplňuje standardy kybernetické bezpečnosti.

Druhý satelit se má dostat na oběžnou dráhu někdy v létě. Dalších několik je již vyrobeno a čekají na svůj start. Je to vůbec poprvé, co americké letectvo přiděluje GPS satelitům přezdívku, po Vespuccim se tak do vesmíru dostane Amerigo Ves.

Přesnější a univerzálnější

Třetí generace GPS je navržena tak, aby byla přesnější, lépe zabezpečená a všestrannější. Cena prvních deseti satelitů se odhaduje na 577 milionů dolarů, zbývajících 22 satelitů by mohlo stát 7,2 až 12 miliard dolarů.

Právě odolnost proti některým útokům byla jedním z hlavních požadavků na novou generaci GPS. Ve srovnání se svými předchůdci tak budou satelity GPS 3 vysílat silnější signál, který který bude těžší rušit. Vyřešení tohoto problému se stalo naléhavější poté, co Norsko obvinilo Rusko z rušení signálů GPS během vojenského cvičení NATO.

Vedle toho bude systém GPS 3 také vysílat nový civilní signál kompatibilní s navigačními družicemi jiných zemí, jako je systém Galileo Evropské unie. To znamená, že civilní přijímače schopné přijímat nový signál budou mít více družic k tomu, aby se zlepšila přesnost. Nové satelity by měly poskytovat informace o poloze, které jsou třikrát přesnější než z aktuálních satelitů. Tím pádem bychom se mohli dostat na přesnost v rozmezí 1 až 3 metry a přiblížit se zase o něco více vojenským přijímačům.

Podle odhadů Amerických vzdušných sil (US Air Force), které systém GPS provozují, jej využívají 4 miliardy lidí po celém světě, a je tak patrně nejpoužívanější vojskem provozovanou technologií.

Původně byla tato technologie vyvíjena pro ryze vojenské účely. Měla pomoci při orientaci vojenských jednotek v neznámém prostoru a umožnit dostatečně přesné navádění balistických střel. O uvolnění systému pro civilní použití bylo rozhodnuto později. Více se o historii GPS dozvíte v článku Z vesmíru až k vašim rukám - seznamte se s GPS navigací.