Diskuse k článku

Rusko chce za čtvrt století postavit na Měsíci základnu

Obsazení našeho nejbližšího vesmírného souputníka chce provést Rusko pár let poté, co vyšle poprvé na Měsíc lidskou posádku.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Stíhací bombardér Havel

Rusko toho už chtělo...

to tam budou dřív bydlet číňani...

0/0
31.8.2007 18:52

ostravak

Re: Rusko toho už chtělo...

 ale jeslti o tom nevíš rusové spolupracují s čínány  v dobývání vesmíru....

sice lepší by bylo kdyby jen smai rusácí a vysrali se na čínu, ale to se asik nestane....   Apoň si kongres v USA uvědomí že ztrácí ve vesmíru a bude  směrovat peníze jinam a  možná se jěště za anšeho života budem normálně "pohybovat" po sluneční soustavě   přiměřenou rychlostí Mars země  týden atd....

0/0
31.8.2007 19:08

Stíhací bombardér Havel

Re: Re: Rusko toho už chtělo...

Nevím, proč by Rusové spolupracovali s někým, kdo za nimi zaostává o 30 let. Ale pokud to myslíš tak, že Čína nakupuje ruské technologie, tak to ano.

0/0
31.8.2007 22:24

roba21

Re: Rusko toho už chtělo...

Asi tak ;-D.

0/0
31.8.2007 20:25

prajzak

Re: Re: Rusko toho už chtělo...

Zdravim susedy robu+ostravaka. Onkel z Reichu pravili už dávno, že ono to Rusko na Měsici mělo byt už před stoletim. Neměli by pry tolik času na budování komunizmu a nebyla by zbabrana pulka Zeměgule ;-) 

0/0
31.8.2007 21:27

Eskymak

Re: Rusko toho už chtělo...

jasný a budou tam pěstovat rejži :D

0/0
31.8.2007 21:17

chekov

Re: Re: Rusko toho už chtělo...

pěstovat ne, těžit....

;-D

0/0
3.9.2007 10:18

pawelno

Re: Rusko toho už chtělo...

Já bych Rusko rozhodně nepodceňoval! Momentálně jsou určitě dál, než USA (v těžkých nosičích a lodích na delší lety určitě). Na Číňany bych nehleděl, ty většinu stejně prožerou.

A u Ruska pozor, jako poslední budou mít suroviny a ty jim budou pěkně sypat. Rusko je pořád hrdej národ, to USA už dost ztratilo. (tím tady tedy nechci Rusko nějak idealizovat).

Někde jsem četl, že příští rok má být nějaké jednání o spojení Ruské, Evropská a Japonské kosmické agentury. Domnívám se, že to by mělo obrovský přínos a vše by to mohlo rapidně urychlit. Nehledě na to, že velmi silná a schopná protiváha NASA (která se stala spíš molochem a nepružným byrokratickým kolosem) by byla víc než potřeba.

0/0
31.8.2007 22:30

Aloha

Re: Re: Rusko toho už chtělo...

No tak to bych byl radsi , kdyby se spis spojili s NASA nez s Rusakama uz takhle staci, ze rusaci maji nerostne suroviny a budou s tim vydirat Evropu:-/

0/0
31.8.2007 22:58

roba21

Re: Re: Rusko toho už chtělo...

Které nosiče a lodě máte konkrétně na mysli? Pokud vím, tak jediné co Rusko má jsou jen modernizované verze 30 a více let starých technologí, které na cestu na měsíc prakticky nelze využít.

Na druhé straně NASA pracuje na vývoji Orionu a nosičů Ares už řadu let. První verze Aresu má být k dispozici už krátce po ukončení Space Shuttle programu.

0/0
1.9.2007 14:17

pawelno

Re: Re: Re: Rusko toho už chtělo...

Nosiče "Energia". Výkoný a při obou pokusech spolehlivě funkční nosič, jehož obnova vyjde o mnoho řádů levněji, než NASA vývoj Ares V.

Pokud jsem se z dostupných materiálů dozvěděl, Rusko také pracuje poměrně intenzivně na lodi Klipper.

Materiály k tomu, že příští rok proběhne jednání o těsné spolupráci Ruské, Japonské a Evropské vesmírné agentury jsou také. Je to také, tak trochu, na truc NASA, která spolupráci těchto agentur odmítla.

NASA má dost svých problémů a rozhodně se nedomnívám, že Ares 1 už je ve vývoji tak daleko. Ale na druhou stranu si nemyslím, že jde o tak velký technický skok, aby nosič Ares 1 i loď Orion nebyla poměrně rychle připravitelná.

Pokud máte někdo něco víc, určitě nejen já si to tady rád přečtu:-) Tím ubezpečuji všechny, že netvrdím, že mám pravdu, informace mám z veřejně přístupných zrodjů.

0/0
1.9.2007 16:47

TrueRobos

Re: Re: Re: Re: Rusko toho už chtělo...

Ten je super, ale používá toxická paliva a tak se do toho vždycky báli posadit lidi :-)

0/0
2.9.2007 19:15

milo

Re: Re: Re: Re: Rusko toho už chtělo...

no já si myslím že ohledně kvality nosičů jsou rusáci sakra vpředu před amíky a to i díky minulýmu režimu protože jim umožnil vyvíjet rakety na tuhý palivo což je na vývoj mnohem dražšší(stalinisti nemuseli šetřit),ale mnohem výkonější.

0/0
6.9.2007 17:18

Najdete na iDNES.cz