Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Webbův teleskop může najít v kosmu i obyvatelné planety, říká vědec

Rozstřel   16:00
Webbův teleskop poslal první fotografie ze své velkolepé mise. NASA zveřejnila zatím pět snímků, zejména mlhovin, galaxií a exoplanet. Co si vědci od nového dalekohledu slibují, o tom hovořil v Rozstřelu ředitel Astronomického ústavu Akademie věd Michal Bursa.

„Prvních pět snímků musíme vnímat jako ochutnávku toho, na co se máme v budoucnu připravit,“ říká Michal Bursa. „Snímky jsou mnohem lepší, mnohem kvalitnější a mnohem detailnější než ty, které známe z Hubbleova teleskopu nebo z jiných dalekohledů.“

Na co se můžeme v budoucnu těšit?

„U každého dalekohledu jde v první řadě o zrcadlo. Hubbleův teleskop má zrcadlo, které má průměr zhruba dva metry. Webbův zhruba šest metrů. Takže velikost zrcadla je třikrát větší. A samozřejmě plocha představuje ještě mocninu průměru, takže je dokonce 23krát větší,“ vysvětluje ředitel Astronomického ústavu s tím, že o to kvalitnější budou záběry.

Michal Bursa v Rozstřelu detailně popsal, kde se v tuto chvíli teleskop nachází a jak se na oběžnou dráhu dostal. Přiblížil také, co bude ve vesmíru hledat a zkoumat.

„Bude sledovat všechno možné. Od hlubokého vesmíru až po objekty sluneční soustavy, asteroidy, komety a planety,“ popisuje Bursa. „Zrovna tento týden bude pozorovat Uran a mimo jiné také mlhoviny, které jsme už viděli na prvních zveřejněných snímcích. Tedy zánik a vznik hvězd. Bude zkoumat také exoplanety. Takže to může být právě Webbův dalekohled, který má šanci objevit planetu, jež má složení atmosféry vhodné pro život.“

Hledání obyvatelné planety

A jak by to šlo pomocí Webbova teleskopu zrealizovat? „Ten trik je snadný. Vybereme takovou soustavu, kde lze vidět, jak planeta přechází přes kotouč mateřské hvězdy. Následně můžeme odečíst záznam v situaci, kdy tam planeta není, od situace, kdy tudy planeta přechází.“

„Nejlépe se to dělá na kraji, když planeta vstupuje do kotouče hvězdy nebo z něj vystupuje. Právě tam vidíte spektrum záření hvězdy překryté přes spektrum atmosféry planety, která se nasouvá na kotouč hvězdy. A když to odečtete mezi sebou, tak z toho dokážete získat spektrum planetární atmosféry. A tím dokážeme zjistit, zda jsou v ní prvky nutné pro pro život,“ konstatuje Bursa.

Ředitel Astronomického ústavu Akademie věd však odmítá, že by Webbův teleskop dokázal zajistit takové rozlišení, že by byl detailně vidět povrch planety, a tím i možné osídlení, případně jinou existenci života. „Tyto planety jsou vzdáleny tisíce světelných let a takové rozlišení dalekohled nemá.“

„Ale lze zkombinovat zjištění a záznamy z jiných družic i pozemních přístrojů, kde se o planetách dovídáme řadu jiných detailů. Čili vybereme si planety, o kterých víme, že jsou kamenné, podobné Zemi, pak z toho, jak vypadá ta atmosféra, dokážeme zjistit chemické složení. Z toho, jak je planeta daleko od hvězdy a jak je veliká, dokážeme zjistit energický příkon, který od té hvězdy dostává, čili víme, jestli tam není moc horko, nebo moc zima,“ míní Bursa.

Webbův teleskop zachytil také skupinu galaxií – Stephanův kvintet

„A z toho všeho se udělá komplexní obrázek o tom, jestli je ta planeta vhodná pro existenci života. I když třeba ne úplně stejného jako na Zemi. To může být trochu jiná forma. Ale že bychom Webbovým teleskopem zachycovali signály měst nebo sídel, tak to čekat nemůžeme,“ krotí ředitel očekávání.

A existuje v tuto chvíli nějaký vážný adept na mimozemský život? „Samozřejmě vytipováno je několik cílů. Ale z pozorování exoplanet musíme říct, že něco jako Země – verze 2 – zatím nalezeno není. Všechny planetární systémy okolo cizích hvězd totiž vypadají trochu jinak než naše planetární soustava.“

Zkoumání počátků času

Podle Bursy je třeba zmínit ještě jeden klíčový úkol Webbova teleskopu. „A tím je podívat se ne na konec vesmíru, ale na počátek času. Protože právě tam máme jakési prázdno ve vědomostech. Víme totiž, že vesmír začal velkým třeskem. Potom velice dobře víme, co se stalo první pikosekundu, druhou pikosekundu, a to až do doby 300 tisíc let po velkém třesku.“

„Potom nastala tzv. doba temna a miliony let po ní začaly vznikat první hvězdy. No a potom se ty hvězdy nějak uspořádaly do galaxií. A my nevíme, jak se to stalo, jak vůbec vznikly zárodky galaxií. A to je přesně oblast, kterou by měl Webbův teleskop objasnit. Přesně k tomuto účelu byl sestrojen, aby nám tato tajemství odkryl,“ objasňuje Bursa.

„Už v šedesátých letech jsme objevili kvasary. Tenkrát si lidé mysleli, že to jsou hvězdy, ale velice záhy se ukázalo, že to tak není. Sice jako hvězdy podle všech parametrů vypadají, ale mají velký kosmologický rudý posuv. Čili ukázalo se, že to jsou galaxie.“

„S Hubbleovým teleskopem vidíme tyto galaxie už jakoby zformované supermasivními černými dírami v jejich středech, které tam produkují tolik energie, jako celá galaxie dohromady. A dál jsme nikdy neviděli, protože Hubbleův teleskop neumí nahlédnout do větších vlnových délek, do hlubší infračervené oblasti,“ říká Bursa.

Webbův teleskop zachytil mlhovinu Carina

„A to je rozdíl mezi Webbovým a Hubbleovým teleskopem. Webb může nahlížet na větší vlnové délky, čili do větších vzdáleností v minulosti. A teprve tam uvidí galaxie, které Hubbleův teleskop vůbec neměl šanci pozorovat, protože na to neměl dost dobrý přístroj. A právě tam uvidíme, jak ty galaxie vznikaly,“ tvrdí ředitel.

„Jsou dvě teorie, jak to mohlo začít. Buď velké oblaky plynu a prachu postupně zkondenzovaly, až vytvořily galaxii. Nebo se ty první hvězdy k sobě postupně gravitací přitáhly a začaly se koncentrovat do větších a větších celků, z kterých potom galaxie narostly. No a Webbův teleskop by nám mohl prozradit, jak to ve skutečnosti bylo,“ uzavírá ředitel Astronomického ústavu.

Jaký snímek z úvodní série NASA se mu líbil nejvíce? Odhalily už první snímky nějaké vesmírné tajemství? A jak se na celém projektu podílela Česká republika? I o tom hovořil Michal Bursa v Rozstřelu.

  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 135 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 27 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 51 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 13 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

Jiří Horák obnovil ČSSD a dovedl ji do parlamentu. Se Zemanem si nerozuměl

v diskusi nejsou příspěvky

24. dubna 2024

Před 100 lety se narodil Jiří Horák, který po sametové revoluci pomáhal znovuobnovit sociální...

Dnes už se bez nich válčit nedá. Raketový vzestup bojových dronů

v diskusi je 1 příspěvek

24. dubna 2024

Bezpilotní letadla (drony) jsou v posledních dvou dekádách na raketovém vzestupu. Přispěla k tomu...

Snadno s fotkami už i ve Windows. Aplikace Fotografie vyrostla na novou úroveň

v diskusi nejsou příspěvky

24. dubna 2024

Premium Aplikace Fotografie, která je pevnou součástí Windows, slouží nejen k prohlížení obrázků. Stejně...

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 135 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...