Shrňme stručně vzrušující události mezi 12. a 15. listopadem, jaké se odehrály 551 milionů kilometrů daleko od naší Země na povrchu komety 67P, a proč lze naprosto oprávněně zvolit označení „epochální úspěch“.
Se začátkem noci z pátku na sobotu 15. listopadu se nikdo z nás nedokázal zbavit stoupající nervozity – ozve se modul Philae z povrchu komety 67P? Věční pesimisté zklamaně krčili rameny, ostatní s rozpaky poukazovali na provedené simulace stavu baterií a na to, že životadárné energie je v nich už velice málo. Přesto panovala optimistická naděje, že k rádiovému kontaktu přece jen dojde, třebaže bude nepochybně posledním.
Chemické baterie vydržely
Tvůrci projektu měli dobrý nápad, když rozhodli, že modul Philae ponese raději dvě chemické baterie, zaručující dodávku energie po dobu až 64 hodin. Za tuto dobu se mohla uskutečnit všechna primární měření všech připravených experimentů. Philae je měl ještě stihnout odeslat na svou mateřskou sondu Rosetta na oběžné dráze kolem komety, která by pak zařídila jejich předání do řídicího střediska na Zemi. Černé obavy se nakonec naplnily.
Lidstvo poprvé přistálo na kometě ... |
Philae zůstal odkázán na baterie. Nikoli však proto, že by došlo k přerušení dodávky energie z fotovoltaických článků. Přitom zamířil naprosto přesně tam, kam ho jeho mateřská sonda Rosetta nasměrovala k dobrodružné výpravě. Přesně jak bylo vypočteno a jak bylo nutné. Na Philae čekala rovná oblast s dostatečným slunečním svitem. Nakonec však dvě nečekaná odskočení od povrchu vše rázem změnila. Philae spočinul v neplánovaném a rozhodně ani náznakem zamýšleném místě. Stíněn a navíc v nakloněné poloze tak dostával na fotovoltaické články žalostně málo energie. Ta z baterií přitom rychle ubývala. Proto panovaly obavy, že k plánovanému spojení v noci v pátek 15. listopadu už nedojde. Proto takové nervy drásající napětí před 22. hodinou…
Sonda Rosetta cestuje vesmírem 12 let:
14. listopadu 2014 |
Tady jsem a stále žiji
Příslovečný balvan spadl ze srdce po 22. hodině, kdy se všem nepřízním vzdorující Philae ozval prostřednictvím své maminky Rosetty, kroužící kolem jádra komety. Začal vysílat další naměřená vědecká data. Podařilo se mu již ve čtvrtek nejen poklepat penetrátorem na povrch kometárního jádra a zjistit jeho pevnost a teplotu, ale v pátek byl také proveden s napětím očekávaný vrt speciální vrtačkou umožňující dosáhnout hloubky až 23 cm pod povrchem. A to byl další úžasný krok. Vždyť vědci budou moci poprvé nahlédnout pod povrch komety a pootevřít knihu tajemství nejen jejího zrodu, ale také vzniku planetární soustavy – tedy i naší Země!
Dobrou noc Philae
Internet byl v noci z pátku na sobotu 15.11.2014 pod silným náporem diskusí nadšenců z celého světa. Nadšení opanovalo také všechny, kteří se bezprostředně podíleli na řízení letu a podíleli se bezprostředně o výsledky své práce. K údivu i neskrývané nevoli ESA se tak například dostaly na internet některé záběry z povrchu dokonce o něco dříve, než tak sama oficiálně učinila na svých webových stránkách. Především šlo o údajný snímek pořízený po změně polohy Philae. Viníkem prý byli nedočkaví Francouzi z CNES. Aktuální informace rychle naskakovaly také na Twitteru.
Sonda na kometě sedí zatím pevně. ESA ukázala její panorama13.11.2014 - Ve středu poprvé v historii přistál výrobek lidských rukou na kometě. Sonda Philae se měla po přistání připoutat pomocí kotev, což se však nestalo. Přesto se zdá, že sedí pevně na místě a s vědci komunikuje. První panoramatický snímek z povrchu je složen ze šesti fotografií. |
Nakonec se ukázalo, že modul se skutečně podařilo otočit o 35 stupňů. Ale vzhledem k místu, kde nechtěně spočinul, bylo jasné, že ani to nebude stačit k tomu, aby po plánovaném odpočinku byla plně obnovena jeho práce a zahájena další etapa výzkumů.
Zavolá nám ještě někdy?
Řídicí středisko se tedy rozloučilo se statečným Philae a uvedlo jej do stand-by režimu s neskrývanou nadějí, že postupně, jak se bude kometa 67P přibližovat ke Slunci, mohly by se baterie modulu dobít alespoň na takovou kapacitu, aby se Philae opět ozval a alespoň v omezené míře komunikoval se Zemí.
Navíc ani největší optimista nedá dnes hlavu na špalek za prohlášení, že aparatura i baterie, které budou vystaveny mrazům kolem mínus 150 stupňů Celsia, a tudíž zamrznou, se podaří Slunci dostatečně prohřát. A že také fotovoltaické články dokáží přijmout dostatečné množství životadárné energie od naší mateřské hvězdy, aby se baterie dobily k alespoň přiměřené komunikaci modulu.
Philae však dal svým výkonem v noci z pátku na sobotu 15. listopadu příslib, že se pokusí ozvat. Jeho nezdolná vytrvalost a odolnost, kterou již prokázal, dává naději, že se toho dočkáme.
V plné obnovení provozu nelze však ani doufat. Je prakticky vyloučené. Ovšem už to, že by se Philae někdy v budoucnosti znovu ohlásil, by bylo dalším úspěchem.
Cesta sondy Rosetta ke kometě:
15. listopadu 2014 |
Program základních výzkumů byl splněn
Vypadá to na předčasný konec. Modul na kometě nemá dost energie14.11.2014 - Modul Philae, který přistál 12. listopadu na kometě, je prakticky „na konci sil“. Vědci si nejsou jisti ani tím, zda má dostatek energie na plánovanou relaci dnes večer. Ovšem kromě slabých baterií je Philae v dobrém stavu a provedl ojedinělá měření. |
Již v pátek 14.11. ještě před spuštěním vrtné soupravy bylo jasné, že v primárním cyklu výzkumů se podařilo splnit 80 až 90 procent všech naplánovaných experimentů. Takže poté, kdy se Philae po 22. hodině ozval a začal vysílat nová data z provedených výzkumů, se vědci ujistili, že také vrtačka pracovala a že získané výsledky poputují na Zemi. Philae dokonce ještě stihl provést experiment Ptolemy, tedy chemickou a izotopovou analýzu. A také zajistit onen snímek pořízený kamerou Rolis poté, kdy změnil svou polohu o zmíněných 35 stupňů.
Dobrodružství poznání teprve začíná
Teprve nyní začíná hlavní vědecká práce – vyhodnocování získaných výsledků. Při analýze signálů se samozřejmě mohou objevit i některá nečekaná zklamání. Panovaly například obavy, zda se otevřela krytka spektrometru APXS pro stanovení chemického složení povrchu rozptylem alfa částic a registrací indukovaného rentgenového záření.
První informace totiž ukazovaly na titan a měď, což je však materiál, z něhož byla vyrobena krytka, a to by znamenalo, že alfa částice nedolétly tam, kam měly, tedy na povrch komety. Vše se ale teprve uvidí. Nepředbíhejme první analýzy signálů, natož pak výsledky provedených vědeckých výzkumů. Z celkového bez nadsázky epochálním úspěchu modulu Philae a jeho maminky Rosetty ani případné další šrámy rozhodně neuberou vůbec nic.
Sonda usnula na kometě. Pracovala až do konce. Kde nyní je, se neví15.11.2014 - Sonda Philae přešla v noci na sobotu 15.11.2014 do hibernace. V rámci komunikačního okna, které se ještě předtím otevřelo, stihla podle všeho odeslat většinu vědeckých dat, které nashromáždila, aby se pár desítek minut po půlnoci odmlčela. Vědci z ESA však stále hledají její polohu. |
A nezapomínejme ani na to, že Rosetta kroužící po oběžné dráze kolem jádra komety, uskuteční ještě mnoho dalších zkoumání.
Po bitvě je každý ...
Jak už to podle známého pravidla „po bitvě je každý generálem“ bývá, objevily se samozřejmě také všelijaké úvahy na téma, proč modul Philae nebyl vybaven stabilizačními a řídicími motory. Proč místo chemických baterií nebyly instalovány radioizotopové články. A proč vůbec byl vydán povel k odpoutání Philae od Rosetty, když se zjistilo, že zřejmě nebude fungovat tryska, která měla modul přitlačit v okamžiku doteku k povrchu. Měla tím napomoci velmi malé gravitaci, aby Philae od povrchu neodskočil.
Zcela zásadní však je, že se podařilo dostat na povrch komety první těleso vyrobené lidskou rukou. A nejen to. Podařilo se získat i výsledky všech naplánovaných experimentů primárního cyklu vědecké činnosti i přes svízele, jaké modul Philae potkaly. Výsledky, jaké věda ještě nikdy v ruce neměla, jde přece o výsledky výzkumů provedených přímo na povrchu jádra komety!
Vše také dokládá, jaké široké možnosti nabízí nepilotovaný kosmický výzkum při průzkumu vzdálených kosmických objektů, co všechno dokáží průzkumné sondy i bez přítomnosti člověka na palubě.
Celý průběh vypuštění modulu Philae a přistání jsme pro vás sledovali on-line: