Ve čtvrtek vzlétne do vesmíru první člověk/robot

  0:01aktualizováno  0:01
Robot/člověk nazvaný Robonaut 2 poletí na palubě raketoplánu Discovery. Humanoidní roboti by v budoucnu měli lidské posádce na oběžné dráze "dělat společnost" a pomáhat při plnění běžných úkolů. A jednou nás možná nahradí úplně.

Mezinárodní kosmická stanice | foto: NASA

Ve čtvrtek 24. února ve 22:50 našeho času vzlétne (pokud vše půjdu podle plánu) raketoplán Discovery na svou poslední misi k ISS. Na jeho palubě bude i zvláštní host. Robonaut 2 (R2) by se měl stát vůbec prvním humanoidním robotem v našem kosmickém prostoru.

"Robonaut se poveze v modulu Leonardo, který zůstane natrvalo součástí stanice jako skladovací a obytná prostora," vysvětluje odborník na kosmonautiku Antonín Vítek. R2 se pak stane trvalým obyvatelem Leonarda neboli PMM (Permanent Multipurpose Module).

Více jsme o Robonautovi psali již loni v tomto článku. Plánovaný start raketoplánu byl však tehdy kvůli úniku paliva odložen.

Při vývoji kosmických androidů spolupracuje NASA s firmou General Motors. Šikovný Robonaut 2 by měl pomáhat lidem při opravách a údržbě kosmické stanice, zvláště v případech, které vyžadují zásah mimo stanici, tedy přímo v kosmickém prostoru.

Šikovný Robonaut 2 by měl pomáhat lidem při opravách a údržbě kosmické stanice...

Oproti většině současných kosmických robotických systémů, které se zaměřují především na manipulaci s velkými a těžkými objekty, je Robonaut 2 mnohem rychlejší a obratnější.

Další, pokročilejší verze by pak měly pracovat již zcela samostatně například na Měsíci nebo na povrchu jiného tělesa naší Sluneční soustavy. R2 by měl na ISS setrvat až do "konce svých dní", neboť s jeho návratem na Zemi se nepočítá.

Japonský umělý člověk poletí příští rok

Japonsko plánuje poslat na Mezinárodní kosmickou stanici (ISS) humanoidního robota příští rok. Měl by být schopen komunikovat s astronauty, přijímat informace z řídícího centra a dokonce i posílat zprávy přes Twitter.

Projekt vyvíjí japonská obdoba NASA, kosmická agentura JAXA, ve spolupráci s Tokijskou univerzitou a firmou Dentsu. Mluvčí JAXA uvedl, že přípravné práce na vývoji kosmického robota zaberou zhruba jeden rok, kdy se budou testovat technické detaily.

Robot by měl umět měřit úroveň stresu lidské posádky ISS tím, že bude sledovat změny ve výrazu jejich obličejů či tónu hlasu.

Velikost robota by neměla přesáhnout výšku půl metru. Robot by měl umět měřit úroveň stresu lidské posádky ISS tím, že bude sledovat změny ve výrazu jejich obličejů či tónu hlasu. Kromě toho bude přijímat pokyny z řídícího centra, když budou astronauti spát, a jakmile se vzbudí, ihned jim je předá.

Nejen v kosmu, ale i na Zemi

Primárním cílem projektu je vytvořit robota, který by pomohl astronautům překonat potíže spojené s jejich dlouhodobou izolací. Pokud se smělé plány japonských vědců a inženýrů naplní, mohl by robot najít uplatnění nejen v kosmickém prostoru, ale i na Zemi, například v sociální sféře.

"Protože naše společnost stárne, doufám, že tento projekt povede k vytvoření systémů, které usnadní komunikaci mezi staršími lidmi, izolovanými ve vzdálených místech, a jejich rodinnými příslušníky" tvrdí Satoshi Sano, inženýr z JAXA, který se na vývoji kosmického podílí.

Zdroje:

www.space-travel.com
www.nasa.gov

Autor:

Mohlo by vás zajímat: Černobyl

Černobylská havárie se stala 26. dubna 1986 v černobylské jaderné elektrárně na Ukrajině (tehdy část Sovětského svazu). Vzpomínka na tragédii v těchto dnech oživila televizní minisérie Černobyl.

Téma Černobyl v článcích Technet.cz:
Brzda místo plynu a plyn místo brzdy. To byl Černobyl
Havárie neskončí před rokem 2065. Černobyl polyká tuny vody a miliardy eur
Výbuch roztavil beton a tisícitunový poklop létal vzduchem. Černobyl 1986

Nejčtenější

Neudělejte chybu jako Ovčáček. Ověřovací kód nikdy nikomu neposílejte

Pro bezpečí na internetu je důležité nesdělovat soukromé ověřovací kódy, někdo...

Pokud vám přijde zpráva s potvrzujícím kódem, zacházejte s ní jako s tajemstvím. Nepište ji nikam, kam nepatří. Nikomu...

Jsou neskutečně levné a jedovaté. Čínské tonery do tiskáren obsazují trh

Jak vybrat náplň do tiskárny, aby do ní padla jako ulitá? Ne každá je vhodná a...

Především kvůli nízké ceně lidé riskují zdraví a kupují ultralevné tonery do laserových tiskáren od neznámých výrobců....

„Zapomenutý“ tank z ČKD. Neozbrojený prototyp přišel Němce draho

První prototyp tanku Praga V-8-H

Ve druhé polovině třicátých let vznikl v Československu prototyp středního tanku srovnatelného s německými tanky stejné...

Proč havarovaly Boeingy 737 Max? Firma spěchala a porušila vlastní zásady

Jak vznikly problémy, které vedly k havárii nejnovějších letadel Boeing 737 MAX

Nejnovější letadla Boeing 737 MAX 8 už tři měsíce nelétají. Při dvou jejich nehodách totiž zemřelo 346 lidí. Stopy...

Astronomové po půl století objevili ztracený lunární modul z Apolla 10

Lunární modul Apolla 10 nad Měsícem (foceno z velitelského modulu)

První mise, která přivezla lidi na jiné kosmické těleso, byla ta s označením Apollo 11. Cestu jí však vyšlapaly...

Další z rubriky

NASA vám vystaví letenku na Mars. Poletí ale jen vaše jméno

Ilustrace související s plánovanou misí vyslání robotické laboratoře na Mars

V roce 2020 se k Marsu vydá vozítko, které vedle zkoumání rudé planety poveze i náklad jmen. Jedno z nich může být i...

Raketa Falcon 9 se zásobovací lodí Dragon úspěšně odstartovala k ISS

Start rakety Falcon 9 společnosti SpaceX s lodí Crew Dragon. (2. března 2019)

Společnost SpaceX v sobotu z Floridy úspěšně vyslala raketu Falcon 9 s nákladní lodí Dragon, která nese 2,5 tuny zásob...

NASA pošle na Měsíc moduly bez posádky. Úkol za ni splní tři firmy

Komerční přistávací nákladní moduly mají připravit cestu amerických astronautů...

NASA vybrala tři komerční poskytovatele, kteří mají na Měsíci přistávat s vědeckými experimenty a dalším nákladem v...

Najdete na iDNES.cz