Miliardář Branson zahájil éru vesmírné turistiky, předstihl Bezose

  • 472
Britský miliardář Richard Branson se v neděli vydal do vesmíru v rámci testovacího letu raketoplánu VSS Unity své společnosti Virgin Galactic. Z kosmodromu v americkém Novém Mexiku letoun odstartoval ráno tamního času a zhruba po hodině zase přistál. Podle firmy se dostal až za hranici vesmíru. Bransonův let je považován za milník soutěžení ve vesmírné turistice.

„Sedmnáct let tvrdé práce, abychom se dostali takto daleko,“ řekl Branson, když gratuloval svému týmu po úspěšném dokončení letu. Stal se prvním člověkem, který letěl ve vlastní vesmírné lodi a druhým sedmdesátníkem, který se vydal do vesmíru. Miliardář oslaví za týden 71. narozeniny. První byl v roce 1998 ve svých 77 letech astronaut John Glenn.

Mise „Unity 22“ plánovala odstartovat z kosmodromu Spaceport America u města Truth or Consequences v Novém Mexiku v neděli v 7:00 místního času, tedy v 15:00 času „našeho“. Přípravy ale zdrželo počasí a letoun vzlétl až po 8:30 (16:30 SELČ).

Nešlo o start za pomoci klasické rakety, posádku nesla vesmírná kapsle Unity, která se dá s nazvat miniraketoplánem. Do hladiny cca 50 tisíc stop (15 kilometrů) ji ze základny vynesl mnohem větší stroj VMS Eve.

Pak se Unity odpoutala, zažehla raketové motory po dobu 60 až 90 sekund a rychlostí až 4 tisíce km/h se dostala do předpokládané výšky zhruba 80 kilometrů nad zemským povrchem.

Při dosažení nejvyššího bodu letu zažila posádka několikaminutový stav beztíže. Následně se Unity snesla klouzavým letem zpět na základnu. Celá mise trvala něco přes hodinu.

Stovky diváků na základně po přistání jásaly, Branson spěchal ke své rodině, objal ženu a děti a vzal do náruče tři vnoučata. „Je to životní zkušenost,“ pochvaloval si absolvovaný let podnikatel po návratu na Spaceport America. „O této chvíli jsem snil od dětství, ale nic mě nemohlo připravit na pohled na Zemi z vesmíru,“ řekl excentrický miliardář. „Jsme předvojem nové vesmírné éry,“ dodal Branson.

Miliardář Bezos poletí do vesmíru. Spolu s bratrem v lodi své firmy Blue Origin

„Byl to úžasný úspěch,“ komentoval počin bývalý kanadský astronaut Chris Hadfield. „Mám takovou radost z toho, kam teď tyto otevřené dveře povedou. Je to veliká chvíle,“ prohlásil někdejší velitel Mezinárodní vesmírné stanice (ISS).

Neděle se tak může stát počátkem éry vesmírného turismu, je vrcholem Bransonovy déle než 16 let trvající snahy o zpřístupnění „vesmírného zážitku“ i dalším v budoucnu. Ačkoli nedosáhnul ani oběžné dráhy Země, jde o první podobný let s posádkou bez většího výcviku - ten totiž trval pouze tři dny.

To ještě není vesmír, oponuje šéf Blue Origin

Bude to už dvaadvacátý letový test VSS Unity. Tři z dosavadních jednadvaceti se uskutečnily s lidmi na palubě. Tentokrát to však bude první let s plnou, šestičlennou posádkou. Tvořit ji mají dva piloti a čtyři „specialisté mise“, mezi nimiž bude i Branson.

Virgin Galactic už dříve sdělila, že počítá se zahájením svých vesmírných komerčních služeb v příštím roce. Předcházet by tomu ale měly ještě dva zkušební lety.

Jeff Bezos po oznámení, že šéf Virgin Galactic poletí dřív než on, význam snažení svého konkurenta snížil. 

Z vesmíru se už nevracej. Proti Bezosovi vznikají petice, mají tisíce podpisů

Poukázal na to, že Branson se vlastně do vesmíru nepodívá. Raketoplán VSS Unity totiž stejně jako při žádném dosavadním letu ani tentokrát nepřekoná výšku 100 kilometrů, což je všeobecně uznávaná hranice začátku vesmíru.

„Jen čtyři procenta světa uznávají nižší hranici 80 kilometrů, nebo 50 mil, jako začátek vesmíru,“ konstatovala Bezosova Blue Origin na svém twitterovém účtu. A dodala, že její raketa New Shepard létá nad sto kilometrů, což je „jedna z mnoha výhod létání s Blue Origin“.

,