Raketový fénix: starty z mořské plošiny se po bankrotu znovu rozjíždí

aktualizováno 
V letošním roce se znovu bude na oběžnou dráhu startovat z hladiny moře. Projekt Sea Launch, který provozuje "kosmodrom" na plovoucí mořské plošině, chytil druhý dech.

Start rakety firmy Sea Launch 20. dubna 2009. Při svém posledním startu před bankrotem společnosti do kosmu Zenit vynesl družici SICRAL 1B. | foto: Sea Launch

Zmrtvýchvstání není dovednost omezená jenom na biblické postavy a bájná zvířata. Hlavně a především ho pravidelně provozují zajímavé a inspirativní myšlenky a projekty. Ukazuje to i příklad projektu Sea Launch, kosmické odpalovací rampy na vlnách. 

Společnost se stejným jménem vznikla před šestnácti lety, projekt ale šel před dvěma lety finančně ke dnu. Poslední start z ropné plošiny Sea Launch se uskutečnil 20. dubna 2009. Od té doby se provozovatel potýkal s existenčními problémy, které se zdály zcela bezvýchodné. Přesto letos obnoví provoz.

Výhodné starty z rovníku

Společnost Sea Launch byla založená v roce 1995 americkým Boeingem a ruskou Energiou, ke kterým se přidal výrobce raket Južnoje. Cílem bylo od počátku nabídnout novou nosnou kapacitu z místa, které umožňuje vynášet těžší náklady, a to z ropné plošiny.

Zvedání rakety Zenit z hangáru na palubě plošiny Ocean Odyssey do startovací...

Zvedání rakety Zenit z hangáru na palubě plošiny Ocean Odyssey do startovací polohy

Výhodou je možnost přesouvat se na výhodné místo ke startu blíže k rovníku a bez nutnosti vyjednávat jakákoliv povolení států. Startuje se totiž z mezinárodních vod. Sea Launch přitom není první, kdo s tímto nápadem přišel. V letech 1966 až 1988 byla v zálivu Formósa v mezinárodních vodách poblíž Keni provozována plošina San Marco Equatorial Range.

Při startech z oblasti rovníku navíc rakety využívají vyšší rychlosti rotace Země. Šetří tak palivo. Ušetřená hmotnost se pak kladně promítá do až o několik set kilogramů vyšší nosnosti na nízkou oběžnou dráhu.

Protože cena za dopravu kilogramu nákladu do této výšky se pohybuje kolem několika tisíc dolarů, rovníkové kosmodromy jsou snem všech provozovatelů vesmírné dopravy. Do tropů vyrazí třeba i ruské rakety Sojuz. Už letos na podzim by měla jedna z nich poprvé startovat z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně (odkud běžně startují stroje Ariane).

Nosič odvozený ze sovětské superrakety

Ale zpět na moře. Sea Launch své starty provozoval z bývalé ropné plošiny Ocean Odyssey. Uskutečnila se jich celkem třicítka. Ve všech případech k tomu byla využita raketa Zenit ukrajinské výroby. Ta vychází ze startovacích raketových stupňů sovětské superrakety Energia.

Po ukončení programu raketoplánu Buran a pádu Sovětského svazu nebylo pro druhou největší raketu všech dob využití, a tak se hledal způsob využití alespoň jejích konstrukčních částí. Výsledkem byla dvoustupňová raketa Zenit.

Pro starty z ropné plošiny byla předělána do větší, třístupňové verze nazvané Zenit 3SL (SL = Sea Launch). Má díky tomu nosnost šest tun na geostacionární dráhu, která se nachází ve výšce 35 700 km a je specifická tím, že je na ní oběžná rychlost družice shodná s rychlostí rotace Země. Jinak řečeno, družice je pořád nad tím stejným místem, a proto se dráha využívá pro telekomunikační družice.

Nejdříve havárie, pak bankrot

Rakety Zenit 3SL mají z ropné plošiny devadesátiprocentní úspěšnost startů, což je nejméně pět procent pod dlouhodobým průměrem nejúspěšnějších nosičů (třeba Ariane 5 nebo Delta). Poslední havárie se udála 30. ledna 2007, když ropnou plošinou otřásla mohutná exploze rakety naplněné 500 tunami pohonných látek.

Start satelitu Koreasat 5 v srpnu 2006 z plošiny Ocean Odyssey

Start satelitu Koreasat 5 v srpnu 2006 z plošiny Ocean Odyssey

Opravy nakonec netrvaly tak dlouho. Už 15. ledna roku 2008 raketa úspěšně vynesla družici Thuraya-3. Bezprostředně po startu komise zjistila, že na vině bylo vniknutí kovové části do čerpadla okysličovadla – kapalného kyslíku. To následně způsobilo zaseknutí pohyblivých částí a samotnou explozi. Při ní samotné se naštěstí nikomu nic nestalo, jelikož personál je v době startu na doprovodné lodi Sea Launch Commander a nikoli na ropné plošině.

Ačkoliv se za rok a půl od obnovení startů uskutečnilo celkem sedm úspěšných startů, Sea Launch se dostávala stále do větších finančních potíží. V červnu 2009 byl vyhlášen tzv. řízený bankrot, který zajistil ochranu před věřiteli a zároveň výhledově umožňoval případnou restrukturalizaci. Koncem minulého roku se většinovým vlastníkem stala ruská Energia, která mimo jiné vyrábí rakety Sojuz.

Obnovení startů už v letošním roce

První start po více než tříleté odmlce se neuskuteční z ropné plošiny, ale z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu. V září při něm má být vynesena komunikační družice Intelsat 18. Nicméně už druhý start po obnovení letů se uskuteční z plošiny Sea Launch Odyssey.

Plánuje se na prosinec letošního roku a jako užitečné zatížení poslouží komunikační družice Atlantic Bird 7. Pokrývat by měla oblast severní Afriky a Blízkého východu. Podle Kjella Karlsena, prezidenta Sea Launch, mají v současné době objednávky na celkem deset startů do roku 2013. Budoucnost startů nejen z ropné plošiny se tak zdá být zajištěná pro následujících několik let.

Autor:

Mohlo by vás zajímat: Černobyl

Černobylská havárie se stala 26. dubna 1986 v černobylské jaderné elektrárně na Ukrajině (tehdy část Sovětského svazu). Vzpomínka na tragédii v těchto dnech oživila televizní minisérie Černobyl.

Téma Černobyl v článcích Technet.cz:
Brzda místo plynu a plyn místo brzdy. To byl Černobyl
Havárie neskončí před rokem 2065. Černobyl polyká tuny vody a miliardy eur
Výbuch roztavil beton a tisícitunový poklop létal vzduchem. Černobyl 1986

Nejčtenější

Scéna jako z hororu. Na střeše mrakodrapu vrtule rozsekala cestující

Havárie vrtulníku N619PA na střeše budovy PAN AM 16.5. 1977

Části zdeformované vrtule se do ulic New Yorku řítily jako smrtící neřízené projektily. Vrtulník společnosti New York...

Třímachový zabiják letadlových lodí Suchoj T-4 byl velkým žroutem rublů

Suchoj T-4

Historie letectví se pozoruhodnými stroji jenom hemží. Jedním takovým byl i sovětský bombardér Suchoj T-4. Vznikl pouze...

Osudový omyl. První a poslední přistání proudového letadla v Olomouci

MiG-21F trupového čísla 0618 s nímž v Olomouci tragicky havaroval kadet Omran...

Bylo mu 23 let, když se u Přerova učil létat na vysoce výkonném letounu Mig-21F. Podcenil však zadání úkolu a při...

Kilogram má novou definici. Jeho fyzická podoba ztratila 50 mikrogramů

Kopie originálu kilogram z Paříže v americké laboratoři Sandia. Podobné vzory

Od 20. května začala platit nová definice kilogramu. Ta již nebude mít fyzickou podobu, ale bude odvozená od pevné...

Jarní aktualizace Windows 10 je ke stažení. Microsoft se moc nepředvedl

Světlý motiv v jarní verzi Windows 10  2019

Microsoft uvolnil ke stažení velkou jarní aktualizaci Windows 10. Nečekejte však žádné velké změny. Většina se odehrála...

Další z rubriky

Hodinky, které zachránily astronautům život, když vše ostatní selhalo

Budoucí legenda. Omega Speedmaster za nedlouho těmto hodinkám nikdo neřekne...

Před čtyřiceti devíti lety se ve vesmíru odehrála jedna z nejnapínavějších událostí. Havárie Apolla 13 mohla lehce...

Přistál, ale neudržel se. SpaceX přišla o centrální stupeň rakety

Falcon Heavy u startovní rampy LC-39A

Společnost SpaceX přišla o prostřední stupeň rakety Falcon Heavy. Incident se stal až po návratu z kosmu, když nosič...

Nejvýkonnější současná raketa podnikla první komerční let, vynesla satelit

Start rakety Falcon Heavy společnosti SpaceX, která podnikla svůj první...

Společnost SpaceX může slavit. Její raketa Falcon Heavy úspěšně absolvovala první let s placeným nákladem a ještě se jí...

Najdete na iDNES.cz