Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Shlédněte na sebe z vesmíru. Takhle nás právě teď pozorují z ISS

Je to svým způsobem největší reality show na světě, ve které účinkujeme my všichni. Podívejte se na Zemi, jak ji právě teď vidí kosmonauti a astronauti z ISS. Z Mezinárodní vesmírné stanice začala on-line živě vysílat „televize“.

Experiment HDEV (High Definition Earth Viewing) spustila NASA společně se studenty na konci dubna. Čtyři obyčejné kamery, které se tady na Zemi dají běžně koupit, snímají naši planetu z výšky 370 kilometrů. Uloženy jsou ve speciálním natlakovaném boxu s kontrolovanou teplotou. Obraz je v reálném čase živě přenášen na internet.

Experiment má kromě zábavy přinést i seriozní pohled na to, jak pozemská elektronika obstojí v agresivním prostředí kosmického záření.

Až si stránky s přímým přenosem z vesmíru otevřete a místo videa uvidíte jen černočernou tmu, nezoufejte, porucha není na vašem přijímači. Stanice má právě noc. Za jak dlouho bude opět den, ukazuje čas zobrazený dole pod mapkou. Jak vtipně autoři projektu poznamenávají, video je bez zvuku a každý divák si může dodat svůj vlastní „soundtrack“.

Právě letí, dívejte se

  • Na přímý přenos z ISS se můžete podívat na stránce ustream.tv. Z údaje pod mapkou se dozvíte, kdy opět nastane den, nebo noc.
  • Stream běží i na stránkách eol.jsc.nasa.gov, kde navíc najdete i mapu přehledně zobrazující den a noc.
  • Pokud chcete vědět, kdy vám ISS poletí nad hlavou, stačí se zaregistrovat na stránce spotthestation.nasa.gov. Podle zadané polohy vám NASA sdělí, kdy stanice přelétne právě nad vámi. Po registraci vás na každý přelet upozorní e-mail.
  • Pokud je na ISS právě noc, nebo má spojení výpadek (i to se stává), podívejte se na přiložené video, které jsme ze streamu zachytili. Rychlost pohybu odpovídá realitě ve chvílích, kdy se objeví popisek s názvem kontinentu nebo země, kterou ISS právě přelétá.

Čtyři kamery od firem Hitachi, Toshiba, Sony a Panasonic jsou připevněny v modulu Columbus (ESA) a snímají Zemi následovně: ve směru pohybu ISS se dívá Hitachi, kolmo k Zemi míří pohled Nadir (Toshiba) a Sony s Panasonicem sledují Zemi s pomyslné zádi lodi.

Pohledy z kamer se automaticky střídají v daném pořadí po 85 až 133 sekundách (viz obrázek ve fotogalerii). Kamery nepoužívají žádný dodatečný zoom, ani jiné úpravy obrazu. Vše je sestaveno tak, aby byl provoz z pohledu posádky ISS i pozemního střediska zcela bezobslužný. Ze Země je přitom v případě nutnosti možné změnit pořadí kamer v cyklu, případně některé zcela vyřadit / vypnout.

Box, kde jsou kamery uloženy, je naplněn suchým dusíkem za atmosferického tlaku. Na ISS se video nenahrává, „pouze“ se převádí na stream a další zpracování už probíhá na zemi.

Smysl experimentu je i v tom, že vědci si mohou v praxi ověřit, jak se běžná a nijak neupravená elektronika (kamery, enkodéry, atd.) chová ve vesmíru. V angličtině se tato zařízení označují zkratkou COTS (Commercial Off-The-Shelf). To znamená komerční výrobky, které jsou schváleny i pro používání pro vládní účely. Důvodů pro takové řešení je několik. Už pořízení je levnější a navíc není nutné platit vývoj ani udržovat servisní středisko.

Autor:
  • Nejčtenější

Nejvzdálenější lidský objekt ve vesmíru zavolal linkou nepoužitou od roku 1981

Sonda Voyager letí vesmírným prostorem už 47 let a již mnohonásobně překonala původní plány. Je tak nasnadě, že se občas objeví nějaký problém. Poslední nastal v polovině října a týkal se výpadku...

5. listopadu 2024  15:21

Sebevražda 13 bodnými ranami? Filmaři Anety se vracejí k děsivé kauze

Rozstřel

Příliš mnoho otazníků stále panuje kolem smrti Anety Rodové před deseti lety. Dokumentaristé teď případ znovu otevírají, a to prostřednictvím filmu Aneta, který míří do kin. Hosty Rozstřelu byli...

7. listopadu 2024

Rozřízl hruď a srdce pořád bilo. Omyl nakonec stál průkopníka anatomie život

Premium

Medici se o něm dodnes učí. Bruselský rodák Andreas Vesalius, průkopník anatomie a velký propagátor pitev, zemřel před 460 lety při pouti do Svaté země. Má se za to, že ji podnikl jako pokání. Za co?

6. listopadu 2024

Žádná elektroauta, o elektřinu budeme možná bojovat s umělou inteligencí

Už jste možná slyšeli, že se firmy, které provozují a trénují velké jazykové modely pro generativní umělou inteligenci (genAI), se nyní pokoušejí zajistit si zdroje elektrické energie, a tak se...

8. listopadu 2024

Chtějí vás nalákat na video v 16K. Na takové rozlišení však zapomeňte

Na telefonu mi „pípla“ SMS reklama jednoho operátora, který mi nabízel rychlou přípojku k internetu s tím, že si díky ní budu moci užívat videostreamů v rozlišení 16K. Reklama v zásadě nelhala,...

5. listopadu 2024

Globální oteplování pohání závody ve stavbě ledoborců. Vyhrávají Rusové

Země s přístupem k Severnímu ledovému oceánu soutěží ve stavbě specializovaných plavidel k prorážení ledu. Bezkonkurenčně největší flotilu ledoborců má zatím Rusko. Do soupeření se zapojuje i Čína....

11. listopadu 2024

Před 100 lety měla Praha velké plány na zvelebení svých ostrovů

Dne 10. listopadu 1924 byla zveřejněna v Národních listech informace o tom, že se Praha chystá zvelebit tři klíčové ostrovy na Vltavě: Slovanský, Střelecký a Dětský.

10. listopadu 2024

Na nejlehčí stíhačce bitvy o Francii létal jediný Čech

Cesta k lehké stíhačce byla dlážděna dobrými úmysly, lze-li to takto specifikovat. Cílem bylo získat technologicky jednoduchou a levnou stíhačku. Prostřednictvím Caudronu C.714 se cíle do jisté míry...

10. listopadu 2024

Před 100 lety vznikla Velká Plzeň, měla přes 100 tisíc obyvatel

Před 100 lety se zrychlila cesta Plzně ke zvětšení rozlohy a zvýšení počtu obyvatel. Nastal totiž čas pro vznik Velké Plzně, jak se projektu tehdy říkalo.

9. listopadu 2024

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Panelové sídliště v Rusku možná láme rekordy, ale na pohled přímo děsí

Netrvalo to ani šestnáct let a z vesnice na okraji Petrohradu se stalo šedesátitisícové město. Vyřešit akutní...

Nenávidím vás všechny! Hollywood je v šoku z Trumpova vítězství

Šok, zlost, zklamání a smutek. Tak se dá shrnout reakce Hollywoodu a amerických tvůrců na vítězství Donalda Trumpa v...

Nejvzdálenější lidský objekt ve vesmíru zavolal linkou nepoužitou od roku 1981

Sonda Voyager letí vesmírným prostorem už 47 let a již mnohonásobně překonala původní plány. Je tak nasnadě, že se...

Emily Atacková hraje nahá tenis. Cítím se víc sexy, než kdy dřív, říká

Emily Atacková (34) si získala mnoho nových sledujících na sociálních sítích poté, co v jedné ze scén nového seriálu...

Korn vyměnil Vondráčkovou za mladší. Najal si Kateřinu Marii Fialovou

Ať už na ní člověk narazí v jakémkoliv projektu, nemůže ji přehlédnout. Sáhnul po ní i Jiří Korn, když hledal náhradu...