Experiment HDEV (High Definition Earth Viewing) spustila NASA společně se studenty na konci dubna. Čtyři obyčejné kamery, které se tady na Zemi dají běžně koupit, snímají naši planetu z výšky 370 kilometrů. Uloženy jsou ve speciálním natlakovaném boxu s kontrolovanou teplotou. Obraz je v reálném čase živě přenášen na internet.
Experiment má kromě zábavy přinést i seriozní pohled na to, jak pozemská elektronika obstojí v agresivním prostředí kosmického záření.
Až si stránky s přímým přenosem z vesmíru otevřete a místo videa uvidíte jen černočernou tmu, nezoufejte, porucha není na vašem přijímači. Stanice má právě noc. Za jak dlouho bude opět den, ukazuje čas zobrazený dole pod mapkou. Jak vtipně autoři projektu poznamenávají, video je bez zvuku a každý divák si může dodat svůj vlastní „soundtrack“.
Právě letí, dívejte se
|
Čtyři kamery od firem Hitachi, Toshiba, Sony a Panasonic jsou připevněny v modulu Columbus (ESA) a snímají Zemi následovně: ve směru pohybu ISS se dívá Hitachi, kolmo k Zemi míří pohled Nadir (Toshiba) a Sony s Panasonicem sledují Zemi s pomyslné zádi lodi.
Pohledy z kamer se automaticky střídají v daném pořadí po 85 až 133 sekundách (viz obrázek ve fotogalerii). Kamery nepoužívají žádný dodatečný zoom, ani jiné úpravy obrazu. Vše je sestaveno tak, aby byl provoz z pohledu posádky ISS i pozemního střediska zcela bezobslužný. Ze Země je přitom v případě nutnosti možné změnit pořadí kamer v cyklu, případně některé zcela vyřadit / vypnout.
Box, kde jsou kamery uloženy, je naplněn suchým dusíkem za atmosferického tlaku. Na ISS se video nenahrává, „pouze“ se převádí na stream a další zpracování už probíhá na zemi.
Smysl experimentu je i v tom, že vědci si mohou v praxi ověřit, jak se běžná a nijak neupravená elektronika (kamery, enkodéry, atd.) chová ve vesmíru. V angličtině se tato zařízení označují zkratkou COTS (Commercial Off-The-Shelf). To znamená komerční výrobky, které jsou schváleny i pro používání pro vládní účely. Důvodů pro takové řešení je několik. Už pořízení je levnější a navíc není nutné platit vývoj ani udržovat servisní středisko.