Poslední zhasíná. Vesmírné agentury se připravují na opuštění ISS

  12:00aktualizováno  12:00
Kosmické agentury se po deseti letech provozu Mezinárodní vesmírné stanice reálně připravují na možnost, že by stanice mohla na nějakou dobu zůstat bez posádky.

Držíme si palce. Posádka ve složení (zleva) Anatolij Ivanišin, Anton Škaplerov a Daniel Burbank měla odletět k ISS 22. září Sojuz TMA-22. Jejich start se kvůli srpnové nehodě raketou s nákladní lodí Progress odkládá na neurčito. | foto: ČTK

Triviální pravdu, že dva jsou víc než jeden, znovu potvrdila srpnová havárie nákladní zásobovací lodi Progress (více zde). Odstavila z provozu i ruské lodě Sojuz pro dopravu posádky. A protože z raketoplánů už jsou jen muzejní exponáty, stanice ISS je pro nás – alespoň nakrátko – příliš daleko a vysoko.

Kosmické agentury se tedy už připravují na možnost, že stanice osiří. Poprvé od roku 2000, kdy se stala obyvatelnou. "Je možné, že stanice zůstane bez posádky. Snad jen na krátkou dobu," řekl novinářům astronaut Mike Fossum z paluby ISS. Posádka stanice se podle něj už na tuto variantu začala připravovat.

Nemá jinou možnost. Opuštění stanice není jednoduché. "Pracovníci v Houstonu se předběžně zabývají tím, jakou ventilaci bychom ponechali zapnutou, která světla bychom nechali svítit, v jakém stavu bude každý experiment – každé světlo, každý ventil, každý poklop. Je to hodně práce," vysvětloval Fossum.

Posádka si ji může ušetřit v případě, že se ruským odborníkům podaří během dalších zhruba dvou měsíců odstranit chybu na jejich nosiči. Současná posádka nemůže na palubě ISS zůstat déle než do poloviny listopadu, protože by pak přišla o svůj dopravní prostředek na Zemi.

Sojuz spotřebujte nejpozději do data uvedeného na poklopu

Proč nemůže posádka na ISS zůstat, dokud se problém nevyřeší? Zásob má sice víc než dost, ale tlačí ji dva důvody bezpečnostní: nedostatek volných míst na palubách návratových lodích Sojuz a jejich krátká záruční lhůta.

Na palubě ISS je šest lidí a u stanice jsou zaparkovány dvě lodě s kapacitou po třech osobách. Jde o dva sojuzy (TMA-21 a TMA-02M), které na stanici přiletěly během letošního roku. Protože zmiňovaná nehoda vznikla na raketě a ne na samotném modulu, který doletí až k ISS, posádka je může bez problémů využít k návratu. 

Bohužel nemůže čekat, a to kvůli záruční lhůtě obou sojuzů. Tyto stroje mohou být na oběžné dráze podle předpisů jen šest měsíců. Po delší době už nejsou považovány za bezpečné a jejich použití by přicházelo v úvahu jen v nějaké opravdu výjimečné situaci. Jeden ze sojuzů přiletěl k ISS v dubnu, druhý v červnu. Na stanici tak nemůže zůstat nikdo déle než maximálně zhruba do konce listopadu (ve skutečnosti je návrat druhé části posádky plánován na 16. listopadu).

Teď záleží jen na tom, zda se do té doby podaří odstranit závadu, která způsobila nedávnou havárii Progressu. I když ten vzlétá s jinou variantou rakety, než se používá při startech lidské posádky, zrovna třetí nosný stupeň, který nehodu způsobil, mají oba typy velmi podobný.

Rosskosmos už minulý týden oznámil, že našel pravděpodobnou příčinu nehody, ale tím práce nekončí. Je zapotřebí prověřit i další nosiče, chybu u nich odstranit a pak ještě ověřit, že zvolený zákrok skutečně zabral. Roskosmos chce před obnovením pilotovaných letů k vesmírné stanici provést dva testovací starty rakety Sojuz bez lidské posádky. Pokud se je podaří zvládnout do poloviny listopadu, nic zvláštního se nestane. Pokud ne, nynější posádku čeká hodně nevděčný úkol: uklidit a zamknout.  

Autoři: ,
 

Nejčtenější

Unikla hesla rekordních 773 milionů uživatelů. Najdete tam to svoje?

Není heslo jako heslo. Či spíše heslo jako heslo vlastně ani není heslo.

Více než miliarda unikátních kombinací e-mailu a hesla unikla na web v zatím rekordní databázi přístupových údajů....

Jeden „drát“ by stačil pro celou ČR. Nové elektrické vedení láme rekordy

Transformátor pro 1 110 kV vedení v Číně, který postavila firma Siemens. Na...

Provozovatel čínské přenosové sítě spustil nejvýkonnější a nejdelší vedení světa. Putuje jím elektřina o napětí více...

Nájemný vrah doplatil na svůj koníček, udaly jej chytré sportovní hodinky

Mark Fellows na snímku z desetikilometrového závodu v Manchesteru v roce 2015

Britský běžec a cyklista Mark Fellows byl odsouzen k doživotnímu trestu za dvojnásobnou vraždu. K jeho odhalení a...

Tito lidé neexistují. Počítač si je vymyslel, napodobí rasu i vlasy

Fotografie neexistujících celebrit generované neuronovou sítí Nvidia na základě...

Podívejte se na fotky lidí, které jste nikdy nepotkali a nepotkáte. Počítač si je totiž vymyslel. Generativní...

Skylink znovu zdražuje servisní poplatek i nejlevnější balíček

Logo Skylink

Satelitní platforma Skylink přistoupila po roce ke zdražení tzv. servisního poplatku, který platí uživatelé základní...

Další z rubriky

Sonda zvládla průlet kolem nejvzdálenějšího zkoumaného vesmírného objektu

Snímek objektu 2014 MU69 (Ultima Thule), který nafotila sonda New Horizons 31....

Vesmírný poutník New Horizons podle zpráv agentury NASA zvládl průlet kolem asteroidu Ultima Thule. Dorazily i...

NASA ukončila přelet nejvzdálenější planetky, kterou kdy navštívila

Planetka Ultima Thule ve 3D pro brýle filtrující barevné složky pro levé a...

Sonda New Horizons, která 1. ledna přeletěla nad planetkou v Kuiperově pásu, se nyní na pět dní odmlčí kvůli překážce v...

Ruský modul ISS má prodlouženou záruku, údajně je však v kritickém stavu

Snímek ISS pořízený členem posádky mise STS-96 z paluby raketoplánu Discovery...

Ruský modul Zarja už je na oběžné dráze přes dvacet let a již dávno vypršela původní záruční doba jeho přístrojů....

ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?
ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?

Jmenuju se Iva a v listopadu jsem nastoupila do redakce eMimina. Rozhodla jsem se vystoupit z anonymity a podělit se s vámi o svůj příběh, tentokrát na téma manželství. Můj deníček není nijak výjimečný, není ani pesimistický, ani vyloženě optimistický. Možná se v některých slovech taky najdete. :)

Najdete na iDNES.cz