Posádka Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) úspěšně zachytila robotickým ramenem modul Dragon, který jako vůbec první soukromá kosmická loď zamířil k tomuto orbitálnímu komplexu.
"Vypadá to, že jsme chytili draka za ocas," prohlásil letový inženýr ISS Don Pettit poté, co se podařilo modul Dragon zachytit. V řídícím středisku v Houstonu a v Hawthornu odměnili hlášení potleskem. "Zdá se, že tato simulace dopadla opravdu výborně. Teď to otočíme a zkusíme to na ostro," neodpustil si ještě jeden vtípek Pettit.
Přímý přenosz propojování Dragonu a ISS bylo možné sledovat zde na stránkách NASA TV. |
Dragon zachytilo rameno ISS tři dny, šest hodin, jedenáct minut a dvacet tři sekund po startu. V tu chvíli byla ISS 404 kilometrů nad severozápadní částí Austrálie a pohybovala se rychlostí 28 tisíc kilometrů v hodině.
Zachycení Dragonu se opozdilo oproti původním plánům asi o půl hodiny. Kvůli odleskům z vnějšího panelu japonského staničního modulu Kibo bylo nutné vyřešit problémy s primárními navigačními senzory. V té době byl Dragon vzdálen od ISS 70 metrů a další přibližování bylo pozastaveno.
Po vyřešení technických potíží byla loď navedena do takzvaného záchytného bodu, který byl deset metrů od orbitálního komplexu.
Falcon s modulem úspěšně odstartoval po několika odkladech v úterý 22. května 2012 - více v tomto článku.
Kosmonauti manuálně připojili k ISS modul, který není vybaven automatickým kotvicím systémem. Nejprve také čekali na denní světlo, aby mohli opticky modul lépe zkontrolovat. K definitivnímu ukotvení Dragonu s ISS došlo v pátek v 18:02 našeho času nad
Po připojení Dragonu ke stykovacímu uzlu ISS bude následovat série kontrolních testů, v sobotu by pak astronauti měli otevřít průchodovou komoru mezi modulem a stanicí.
Spojovací průchod se opět uzavře 30. května. Následující den se modul odpoutá a vydá na zpáteční cestu, jež má skončit v Tichém oceánu u pobřeží Kalifornie.