Odběr vzorků sondou OSIRIS-REx z asteroidu Bennu

Odběr vzorků sondou OSIRIS-REx z asteroidu Bennu | foto: AP

Vesmírná sonda úspěšně nabrala vzorky planetky. Některé se však zaklínily

  • 13
Americká agentura NASA potvrdila, že se sondě OSIRIS-REx podařilo hned na první pokus odebrat z asteroidu Bennu vzorky pro zkoumání na Zemi.

Americká sonda OSIRIS-REx odebrala podle prvních zjištění dostatečné množství vzorků z planetky Bennu. Informoval o tom americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Odebrání alespoň 60 gramů prachu a kamení bylo splněno, ujistil úřad. 

K potvrzení došlo dva dny po setkání s asteroidem Bennu, když NASA obdržela ve čtvrtek 22. října zaslané snímky. Na nich je zachycena hlavice sběrače vzorků, která se zdála plná částeček z asteroidu. Z kontejneru, kam sonda vzorky uložila, jich část vypadla do vesmírného prostoru, protože schránka zůstala pootevřená. 

Podle fotografií se větší kameny zaklínily v uzávěru sběrné nádrže se vzorkem. Nyní je podle NASA třeba se soustředit na to, aby byl odebraný vzorek bezpečně uložen a posléze dopraven na Zemi ke zkoumání.  

Sonda odebrala v noci na středu po několikahodinovém komplikovaném manévru jako první americké zařízení vzorek z povrchu asteroidu. I když vše proběhlo podle plánu, nebylo hned jasné, zda je odebraný materiál použitelný a dostatečný. Pokud by se středeční odběr nepovedl, mělo zařízení ještě dva pokusy. 

Sonda OSIRIS-REx o velikosti přibližně malého dodávkového auta se k Bennu vydala před čtyřmi lety a zpáteční cestu k Zemi má nastoupit v březnu. Počítá se s tím, že v září 2023 přistane v americkém Utahu.

Planetky jsou pozůstatky materiálu z doby vzniku solárního systému a rozbor jejich hornin by mohl přispět i k objasnění původu vzniku života na Zemi.

21. října 2020

,