Snímek „Proměny komety NEOWISE nad Tatrami“, který se objevil například ve...

Snímek „Proměny komety NEOWISE nad Tatrami“, který se objevil například ve výběru EPOD nebo BBC 4. | foto: Tomáš Slovinský, Petr Horálek

Česko-slovenská koláž komety Neowise zaujala v BBC i fotoprojektu EPOD

  • 2
Po třech měsících se znovu dostal český fotograf do mezinárodního fotografického výběru Snímek dne vědy o Zemi (Earth Science Picture of the Day, EPOD). Tentokrát se to Petrovi Horálkovi povedlo za pomoci slovenského kolegy Tomáše Slovinského.

Kometa Neowise, která v létě prolétala kolem Země v dostatečné vzdálenosti, že ji mohli na vlastní oči vidět amatérští astronomové, se stala vděčným objektem fotografů. Ještě když byla na obloze viditelná, tak se s  s jejím snímkem prosadil v prestižním výběru snímku dne označovaném jako Astronomický snímek dne NASA (APOD) fotograf  Miloslav Druckmüller.

I nyní, když se již tato vlasatice od Země vzdálila, se jejím záběrům daří. Nová koláž, která je společnou prací známého českého astrofotografa  Petra Horálka a jeho slovenského kolegy Tomáše Slovinského, se má objevit v měsíčním výběru deseti snímků programu Sky and Night stanice BBC 4 a vybral si ji také tým, který spravuje projekt Universities Space Research Association

V jeho rámci je vydávána každý všední den jedna fotografie v sekci Earth Science Picture of the Day ( EPOD, Snímek dne vědy o Zemi). Vedle toho se snímek již objevil  editorském výběru National Geographic pod sekcí TWAN (The World At Night) a na instagramovém účtu Nightscaper.

Vybraná koláž, či mozaika, jak fotografii nazývají autoři, „stála velké výdaje a úsilí obou fotografů, spánkový deficit, slovenský autor dokonce kvůli němu riskoval život“. Musel se totiž vydat i do oblasti, kde se vyskytují hnědí medvědi. Autoři snímek nazvali Proměny komety NEOWISE a zachycují na něm, jak se postupně měnila jasnost této komety. 

„Aby mozaika vůbec vznikla, spojili český a slovenský fotograf síly od počátku její viditelnosti 9. července až po její zeslábnutí na večerní obloze 2. srpna 2020. Petr Horálek za kometou cestoval prakticky dennodenně po celém území Česka a několikrát i do Polska. Tomáš Slovinský kometu zaznamenával na slovenském území a při své expedici na Krétě. Neboť poloha komety se vůči hvězdám na nebi při pozorování v jeden okamžik z různých míst na Zemi nijak nelišila, bylo nakonec možné nasnímané obrazy komety matematicky vložit do jedné oblohové mozaiky a ukázat tak vývoj komety pro každý druhý den,“ popisuje Petr Horálek vznik koláže.

Ve výsledku byla kometa zasazena pomocí techniky, kterou fotograf popisuje jako matematická vregistrace, do scenérie Vysokých Tater. Ta byla zachycena z vrchu Kozí Kameň s výškou 1 255 metrů, který je jižně od Vysokých Tater v pohoří Kozí chrbty.

Podrobnosti o vzniku snímku si můžete přečíst přímo z pera jeho autora zde.

9. července 2020