Na Měsíci se odehrála největší pozorovaná exploze. Výbuch byl vidět ze Země

  • 33
Pronikavě jasný výbuch způsobil na Měsíci meteorit, který naší oběžnici trefil. Vědci z NASA explozi označili za největší v historii projektu pozorování Měsíce.

Sedmnáctého března se na Měsíci odehrálo nezvyklé ultrakrátké divadlo. Na povrch našeho největšího satelitu dopadl meteorit. To by samo o sobě nebylo vůbec nic zvláštního, protože meteority dopadají nejen na povrch Měsíce stále. Jenže tenhle čtyřicetikilogramový kámen o velikosti 30 až 40 centimetrů způsobil takový výbuch, že jeho záře byla viditelná pouhým okem i ze Země.

Respektive, byla by viditelná, kdyby se někdo díval. Výbuch trval přibližně jednu sekundu a i odborníci z NASA jej ze záznamů objevili až o dva měsíce později, v pátek 17. května.

První jej na videu z teleskopu uviděl Ron Suggs z Marshallova vesmírného a leteckého centra. "Úplně na mě vyskočil, jak byl jasný," svěřil se Suggs. Není divu, výbuch byl podle vědců desetkrát jasnější než cokoliv, co předtím na Měsíci pozorovali.

Meteorit narazil do povrchu Měsíce rychlostí přesahující 90 000 kilometrů v hodině a zanechal za sebou kráter o velikosti 20 metrů.

NASA podrobně monitoruje Měsíc od roku 2005 a za toto období odborníci napočítali více než 300 dopadů meteoritů. Žádný však nebyl tak výrazný jako ten březnový. Odborník na meteority Bill Cooke z NASA se navíc domnívá, že dopad kamene na měsíční povrch byl součástí mnohem větší události. Ten den totiž speciální kamery sledující oblohu zaznamenaly neobvyklé množství meteoritů, které k nám přiletěly po téměř stejných drahách z pásu asteroidů. Cooke se domnívá, že kámen, který dopadl na Měsíc, byl jedním z těchto těles.

Na Zemi by takovýto "kamínek" žádné výraznější škody nezpůsobil. Pravděpodobně by k nám ani nedopadl, protože by shořel v atmosféře. Tuto ochrannou bariéru však Měsíc postrádá. Na Zem dopadne každý den 4,5 tuny meteoritického materiálu (většinou prach). Nás ohrožují jen větší tělesa, jakým byl například čeljabinský meteorit.