Podívejte se na deset nejlepších fotografií raketoplánů a přidejte vlastní

aktualizováno 
Podívejte se na nejzajímavější fotografie, které zachycují roli ukončeného programu raketoplánu ve výzkumu vesmíru. Doporučte také deset dalších, které by měli vidět i ostatní čtenáři Technetu. Nebo které by vidět neměli.

Silueta raketoplánu Endeavour nad zemským obzorem na snímku z Mezinárodní vesmírné stanice | foto: NASA

Za třicet let provozu raketoplánů vzniklo tolik podařených snímků tohoto vesmírného prostředku, že se s z nich staly "supermodelky" kosmického výzkumu. Technet vybral deset fotografií, které podle našeho názoru dobře vyjadřují význam i příspěvek těchto dopravních prostředků ke kosmickému výzkumu.

Ale jsme si dobře vědomi toho, že náš výběr je žalostně neúplný. Proto bychom rádi požádali o spolupráci vás, čtenáře. Doporučte nám, o které fotografie bychom měli galerii rozšířit.

Postup hlasování je jednoduchý. Stačí Vám jen diskuse pod článkem, nic jiného zapotřebí není. Pokud máte pocit, že víte o fotografii, která by v ohlédnutí za raketoplány neměla chybět, vložte do diskuse příspěvek s plným odkazem na snímek, návrhem popisku a jménem autora. 

Registrace

Ještě jednou upozorňujeme, že k zadávání příspěvků musí být čtenáři Technet.cz zaregistrovaní. Pokud nejste, můžete se zaregistrovat na této stránce. Kdo už uživatelský účet má, může se přihlásit kliknutím na příslušné tlačítko v diskusi.

V souvislosti s hlasování vás žádáme ještě o jedno: nechejte diskusi volnou především pro návrhy fotografií, aby hlasující nemuseli listovat stovkami příspěvků.

Redakce také upozorňuje, že může některé příspěvky mazat nebo přesunovat, aby se hlasování čtenářům zjednodušilo. (To se samozřejmě týká i nevhodných odkazů.) Za omezení se omlouváme a věříme, že jejich důvod pochopíte.

Každý, komu se takto navržený snímek zalíbí, může příspěvku dát svůj hlas. Stačí kliknout na tlačítko "doporučit". Deset nejlépe hodnocených návrhů po víkendu doplní snímky ve stávající galerii, která zůstane na prominentním místě našich stránek vyvěšena do konce prázdnin.

Nenechte za sebe rozhodovat redaktory

Hlasování tentokrát nebude jenom ryze pozitivní. Pokud se vám některá z fotografií ve stávající galerii nezdá, vložte do diskuse příspěvek s názvem "Musí z kola ven". Vložte do něj například první větu z popisku dané fotografie, aby se dala jednoznačně identifikovat. Kliknutí na tlačítko "doporučit" v tomto případě bude fungovat jako záporný hlas.

Každá redakční fotografie, která nasbírá nejméně tolik "záporných doporučení" jako desátá čtenářská fotografie, půjde z galerie pryč. Místo ní se tedy do galerie dostane jedenáctá navrhovaná fotografie v pořadí. A tak dále.

Nestane se tak pouze v případě, že se sejde méně návrhů na nové fotografie, než bude uvolněných míst. 

Kdo, co a kdy

aneb pár technických rad

Pro zadávání tipů stačí vložit do diskuse příspěvek. Zadejte do něj plný internetový odkaz na fotografii, návrh popisku a také jméno jejího autora (a nositele autorských práv, pokud to není stejná osoba).

Fotografie v odkazu by měla mít rozměr alespoň 800 × 600 pixelů. Menší s největší pravděpodobností nezveřejníme.

Redakce musí znát jméno autora, aby nebyla porušena autorská práva třetí osoby. Musíme mít možnost ověřit, že autor souhlasí s uveřejněním fotografie.

Můžeme převzít pouze snímky, které jsou k dispozici bezplatně (např. pod licencí Wikimedia Commons). Jeden tip: fotografie z databáze NASA jsou pro toto použití k dispozici zdarma.

Pokud navrhujete vlastní fotografii, uveďte to do příspěvku. Zároveň napište na adresu redakce@technet.cz e-mail se souhlasem k jejím uveřejnění (Například: "Prohlašuji, že jsem autorem fotografie přístupné na této adrese (sem uveďte www adresu) a souhlasím s jejím uveřejněním v článku v "Raketoplán v obrazech" na serveru Technet.cz, a to bez nároku na honorář." (Jde o jednorázové poskytnutí práv k uveřejnění, nic více.)

Pokud byste chtěli do výběru doporučit snímek jiné osoby, kterou znáte, prosím, nejprve se s autorem spojte. Požádejte ho o souhlas s uveřejněným ve výše uvedeném smyslu. Pak se ozvěte náš e-mail redakce@technet.cz. My se ještě ujistíme, že nedošlo k omylu, a pak fotografii použijeme; samozřejmě pokud dostane dost hlasů.

 

 

Nejčtenější

Sexuálně nejvýkonnější vyzvědače přebrali československé rozvědce Sověti

Býval agent československé rozvědky v USA Karel Köcher

Československým komunistickým rozvědčíkům se ve špionáži proti Spojeným státům dlouho nedařilo. Nakonec ale zaznamenali...

Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

V Perském zálivu spustili největší baterii světa. Virtuální a bez lithia

Sodíko-sírové bateriové systémy japonské firmy NGK. Systém, který se vejde do...

Ve Spojených arabských emirátech byla připojena do sítě největší „virtuální“ baterie světa s obřím výkonem a úctyhodnou...

Severní magnetický pól se vydal na cesty. Co když doputuje až na jih?

Posun severního magnetického pólu

Naši planetu čeká přehození magnetických pólů. Nebude to zřejmě brzy, proč k tomu ovšem vůbec dojde a co může změna...

Další z rubriky

K Měsíci míří první soukromá sonda, slíbené miliony dolarů nedostane

Start nosiče Falcon 9 na misi Nusantara Satu 22. února 2019. Na palubě je...

Raketa společnosti SpaceX brzy ráno v pátek 22. února vynesla na oběžnou dráhu první soukromý stroj, který se pokusí...

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Zelené plameny a neskutečný hluk. SpaceX vyzkoušel motor pro let k Marsu

SpaceX otestoval motor kosmické lodi, která poletí k Marsu

Společnost Elona Muska provedla první zkoušku motoru, který by měl dopravit její stroje na Měsíc a poté i k Marsu.

Najdete na iDNES.cz