O nových snímcích planety informuje NASA na svém webu.
Nejvýraznější na fotografiích jsou prstence kolem planety. Jak NASA připomíná, objekty nebyly vidět tak jasně od průletu sondy Voyager 2 v roce 1989.
„Jsou to tři dekády, kdy jsme naposledy viděli tyto slabé a zaprášené prstence. Nyní je poprvé vidíme v infračerveném záření,“ uvedla vědkyně Heidi Hammelová. „Nebudu lhát. Když jsem tyto snímky viděla, rozplakala jsem se,“ přidala vědkyně na Twitteru.
Webbův teleskop také zachytil sedm ze 14 známých měsíců Neptunu. Ten největší - Triton - se na snímku zobrazuje jako velmi jasná hvězda.
Jak NASA píše, Neptun fascinuje vědce už od objevení planety v roce 1846. Nachází se od Slunce ve vzdálenosti 30krát delší než planeta Země. Slunce zde svítí tak slabě, že pravé poledne na planetě je podobné soumraku na Zemi. Neptun je osmou planetou sluneční soustavy, jeden oběh kolem Slunce mu trvá 164,8 let.
Webbův teleskop nedávno poslal také unikátní snímky planety Jupiter. Na dvou snímcích je Jupiter zachycen společně s několika měsíci a prstenci.
Teleskop Jamese Webba ukázal úžasný snímek Jupitera i s polární září![]() |
Vesmírný teleskop Jamese Webba v hodnotě deseti miliard dolarů (245 miliard korun) je projektem amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) a partnerů z Evropské kosmické agentury (ESA) a Kanadské vesmírné agentury (CSA).
Teleskop vynesla do vesmíru loni 25. prosince raketa Ariane 5 z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně.
Jde o dosud nejvýkonnější vesmírný dalekohled, vesmír od ledna letošního roku pozoruje ze vzdálenosti 1,5 milionu kilometrů od Země.