Čtveřice dobrovolníků zahájila pobyt v zařízení 25. června loňského roku. Strávili v něm 378 dní. Cílem bylo simulovat některé podmínky, které by pravděpodobně zažila lidská posádka mise na Marsu. Vědci se mimo jiné zabývali pěstováním zeleniny, údržbou zařízení a prováděli simulace pohybu po povrchu Marsu. Vědecké analýzy se podle představitele NASA Stevea Koernera zaměřily především na stravu.
Účastníci projektu byli navíc vystaveni specifickým zátěžovým faktorům, jakým byla izolace a „zpomalená komunikace“ se Zemí, uvedla NASA.
Astronomové jsou překvapeni, kde na Marsu objevili jinovatku![]() |
Účastníci mise Kelly Hastonová, Anca Selariuová, Ross Brockwell a Nathan Jones podle agentury AFP neskrývali radost, že mohou modul opustit a setkat se svými blízkými. „Já se tu před vámi asi rozbrečím,“ uvedl Jones, který je v civilním životě lékař, pár okamžiků před tím, než začal opravdu plakat při setkání s manželkou.
Experimentální modul byl vyroben za použití 3D tisku a obsahoval mimo jiné tělocvičnu nebo místo pro pěstování zeleniny. Podle svých odhadů by NASA mohla vyslat lidskou posádku na Mars v 30. letech tohoto století. Ještě dříve se však chystá znovu vyslat lidi na Měsíc.