Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

ISS se nafoukne o další místnost. Podobný systém může letět i na Mars

NASA vyzkouší na Mezinárodní vesmírné stanici nafukovací modul Beam. Měl by levně zvýšit skladovací kapacitu a prostory pro posádku.

Stanice ISS by se měla za dva roky trochu nafouknout. V roce 2015 by totiž u ní měl zaparkovat inflační modul Beam od firmy Bigelow Aerospace. Na začátku je to malé zařízení o délce asi čtyři metry, které se však na oběžné dráze naplní vzduchem, a jeho vnitřní objem se tak výrazně zvětší.

Smlouvu o zkoušce vesmírného "balónu" oznámila NASA společně s výrobcem ve středu 16. ledna. Zkušební nafukovací prostor vyjde agenturu na 17,8 milionu dolarů (340 milionů korun).

Nafoukne se i dál?

U stanice by měl modul strávit dva roky, během kterých bude posádka sledovat jeho parametry, například těsnost, jak modul snáší velké výkyvy teploty, radiaci a nárazy "vesmírného smetí". Modul je z několika vrstev materiálu podobného kevlaru a podle výrobce by měl být velmi trvanlivý a odolný, ale ověření je jistě zapotřebí. Po uplynutí dvou let se modul má odpoutat od stanice a shořet v atmosféře.

BEAM má hmotnost 1 361 kilogramů. Je tedy o třetinu lehčí než stejný hliníkový. Jeho doprava do vesmíru je levnější i proto, že rozměry složeného modulu jsou velmi malé, což může být pro cenu také důležité. Do vesmíru se dostane nákladní lodí Dragon od společnosti SpaceX.

Pokud se nafukovací modul osvědčí, mohl by se stát vzorem pro obydlí na Měsíci a při misích k Marsu. Jednou z jeho výhod totiž má být, že na rozdíl od kovových modulů nemůže náraz kosmického záření do pláště vést k uvolnění rentgenového záření.

Test nafukovacího modulu Beam je dalším krokem, kterým NASA přenáší své aktivity na soukromé firmy. Spojené státy zastavily v roce 2011 provoz raketoplánů a nyní dopravují své astronauty na ISS ruskými loděmi.

Hoteliér na orbitě

Společnost Bigelow Aerospace založil v roce 1999 hotelový magnát Robert Bigelow, který tvrdí, že ve vesmíru chce podnikat stejně jako na Zemi: "Stavím už 35 let. Není to pro mě nic nového," řekl Bigelow před lety v rozhovoru pro server Space.com.

Nezačal však od nuly. Od NASA koupil koncepci projektu TransHab, který pracoval s myšlenkou expandujících modulů, jež by se na oběžnou dráhu vynášely ve složeném stavu. TransHab měl být součástí vesmírné stanice ISS, ale v roce 2000 byl program zrušen.

Modul měl mít při startu tvar válce o délce zhruba čtyři metry. Po napuštění by jeho vnitřní objem měl činit zhruba 30 metrů krychlových. Pro srovnání: dnešní životní prostor posádky ISS je 916 m³. Inženýři firmy Bigelow, se kterými nadále aktivně spolupracuje NASA, princip ani rozměry modulu výrazně nezměnili. Projekt jen dostal nový název.

Nyní má společnost na oběžné dráze dva experimentální nafukovací moduly Genesis 1 a Genesis 2 s objemem vnitřního prostoru necelých 12 m³, které se do vesmíru dostaly v letech 2006 a 2007. Při zkouškách nezklamaly a jejich provoz naznačuje, že nafukovací moduly by mohly být skutečně použitelnou technologií. Na palubě ovšem samozřejmě nebyli žádní lidé, jen pokusná zvířata (švábi, škorpióni a mravenci).

Cílem firmy je vytvořit na oběžné dráže stanici ze dvou velkých modulů o celkovém objemu asi 660 m³. Pobyty na ní chce prodávat především státům, které nemají vlastní vesmírný program. Cena bude cca půl miliardy korun za 60denní pobyt. Často se také spekuluje, že by mohly sloužit jako vesmírné hotely, ale Bigelow takový záměr v tuto chvíli oficiálně nemá.

Ještě před pěti lety firma tvrdila, že by první velký "balón" s rozměry pro lidskou posádku mohl mít na oběžné dráze už v roce 2012. Těžko říct, jestli bylo prohlášení zacíleno na uklidnění investorů, nebo popisovalo skutečně plány společnosti. Jak je však vidět, projekt nabral celkem očekávatelné několikaleté zpoždění. Významnou roli v tom podle firmy hraje i fakt, že se zpožďují soukromé programy dopravy lidí na oběžnou dráhu.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

Vyzkoušeli jsme 3D tiskárnu pro děti. Je to hračka, která tiskne hračky

Pod značkou Kidoodle míří na trh 3D tiskárna určená přímo pro děti. Spoustu hotových modelů připravených k tisku k ní výrobce přibalil, tisknout však můžete i vlastní výtvory. Má své mouchy, ale...

19. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak dlouho budou naše stopy na Měsíci ještě patrné? 55 let od Apolla 11

O tom, jak důležitý okamžik nastal v oblasti vesmírného výzkumu před 55 lety, když člověk poprvé přistál na Měsíci, máme možnost se opakovaně přesvědčovat i v současnosti, kdy se ukazuje, že i s...

20. července 2024

Přičichli jsme k MHD budoucnosti, to nejzajímavější ovšem není vidět

Trochu kosmicky vyhlížející vozítko ze všech stran obalené kamerami a senzory – to je typická ukázka autonomní městské hromadné dopravy na technických veletrzích. V Plzni prošel testy systém, který...

25. července 2024  9:29

Jak přežijí dekády? Co je nutné zvážit při uchování fotek, videí a dokumentů

Premium

Uložit data není věda. K dispozici je jak interní úložiště přímo v PC, tak různá externí, jakou jsou přenosné disky nebo optická a pásková média, případně NAS zařízení či cloudová úložiště. Kam ale...

25. července 2024

To nejlepší, co divákům nabídly první dny letecké show Farnborough 2024

Pokochejte se první sérií letounů, které se letos objevily na letecké airshow v britském Farnborough. Kromě vojenských strojů nechyběla ani velká dopravní letadla.

24. července 2024  18:49

Staré necky v druhé světové válce. Pigboaty plují proti samurajům

Předcházející díly naší zábavné prázdninové série pojednávaly o vzniku a službě nejstarších amerických ponorek – takzvaných pigboatů. Některé čluny pozdních tříd zůstaly ve službě až do čtyřicátých...

24. července 2024

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...