Na Měsíci bude stát dalekohled s tekutým zrcadlem

aktualizováno 
Nanesením tenké vrstvičky stříbra na otáčející se iontovou kapalinu se vědcům podařilo vytvořit tekuté zrcadlo, které by se mohlo stát jádrem budoucího obřího dalekohledu postaveného přímo na povrchu Měsíce.

Tekutá zrcadla mají pomoci vybudovat dalekohled na Měsíci | foto: NASA

Samotná myšlenka využít při konstrukci zrcadel kapalin není nijak nová, s nápadem, že rotací tekutiny v gravitačním poli získáme ideální paroboloid, přišel již v 17. století slavný Isaac Newton. Ostatně pozemských dalekohledů s tekutými zrcadly ( na bázi rtuti) existuje hned několik, za všechny vzpomeňme například třímetrový NODO (NASA Orbital Debris Observatory) v Novém Mexiku či šestimetrový LZT (Large Zenith Telescope) poblíž kanadského Vancouveru.

Použití kovové rtuti pro odraz a soustředění světelných paprsků má své nesporné výhody, kromě jejích vynikajících fyzikálních vlastností hrají v tomto případě roli především faktory ekonomické, výroba takového zrcadla je totiž zhruba stokrát levnější než výroba zrcadla stejného průměru ze skla. Navíc mají tekutá zrcadla mnohem méně nepřesností. Jediný problém, zdaleka ne však neřešitelný, tak představuje jen její jedovatost (nutná vyšší bezpečnost při manipulaci) a vysoká hustota (značná tíha a s ní spojené přepravní potíže).

Tekutá zrcadla přímo na měsíčních pólech?

Ale astronomové chtějí víc, rádi by postavili teleskop přímo na povrchu Měsíce, jehož povrch bez jakékoli atmosféry nabízí přímo ideální pozorovací podmínky. Navíc by se zrcadlo na měsíčním povrchu, vzhledem k známému faktu, že je na něm oproti zemskému jen asi šestinová gravitace, nemuselo otáčet tak velkou rychlostí.

Podle posledních zpráv americká NASA společně s Kanadskou kosmickou agenturou zvažují postavení teleskopu s tekutým zrcadlem na jednom z měsíčních pólů už v roce 2018, o čemž svědčí právě probíhající přípravné práce na projektu zvaném Lunar Liquid Mirror Telescope.

Naděje vkládané do iontových kapalin

Celá věc má ale jeden háček. Teploty na Měsíci klesají až na -150 °C a rtuť mrzne už při -38 °C, a tudíž je pro tyto účely nepoužitelná. Proto se vědci musí poohlédnout po jiných, vhodnějších kapalných materiálech.

V tomto ohledu se jeví jako velmi nadějná spolupráce Kena Seddona z Královské univerzity v Belfastu a Ermanna Borry z Lavalovy univerzity v kanadském Quebecku, kteří přišli s koncepcí zrcadla pracujícího na bázi iontových kapalin. Jde o komplexní soli složené z velkých iontů. Mají hned dvě velmi užitečné vlastnosti: mají velmi nízké body tuhnutí, takže se vyskytují v kapalném stavu i při teplotách hluboko pod nulou, a velmi nerady se vypařují, což se na Měsíci, v prostředí bez atmosféry, může náramně hodit.

Kapalná sůl pokrytá vrstvou stříbra

Při svých pokusech vědci použili etylsulfátový imidazol (tuhnoucí až při - 98 °C), na který ve vakuu nanesli tenkou vrstvičku stříbra. Vytvořili tak rotující zrcadlo, které pracovalo nepřetržitě po několik měsíců. Jak uvádí Ken Seddon na serveru New Scientist, “nikdo předtím se o nanesení kovu na kapalinu nepokusil”. Sám ale otevřeně přiznává, že prozatím jim není známo, proč stříbro tak dobře na kapalině drží.

Tekutá zrcadla mají pomoci vybudovat dalekohled na měsíci Tekutá zrcadla mají pomoci vybudovat dalekohled na měsíci

Podle Ermanna Borry kombinace iontových kapalin se stříbrem umožní vývoj zrcadel s mnohem lepšími optickými vlastnostmi a mnohem větších průměrů (prozatím uvažují o rozsahu od 20 do 100 metrů). Takové dalekohledy by pak měly až tisíckrát větší rozlišovací schopnost než plánovaný Vesmírný teleskop Jamese Webba, budoucí nástupce dnešního Hubbleova teleskopu.

„Skutečnou výhodou tekutých zrcadel je jejich jednoduchost,“ tvrdí Ermanno Borra. „Základní síly přírody u nich společně působí tak, aby kapalný povrch získal ten správný tvar.“

Užitečné odkazy:www.nature.com, www.nasa.gov, www.newscientist.com

Autor:

Nejčtenější

Na Měsíci je život. Pochází ze Země, zanesla jej tam izraelská havárie

Na Měsíci je nyní tisíce želvušek (Milnesium tardigradum), které přežijí...

Člověk na Měsíc nevkročil od roku 1972. Přesto lze říci, že na něm je pozemský život. Izraelská sonda Berešit totiž na...

Družici se marně snažili dostat pod kontrolu. Jaderný reaktor zasáhl Kanadu

Druhý největší nalezený díl Kosmosu 954 na zamrzlém Velkém Otročím jezeře....

Co se stane, když satelit s jaderným reaktorem na palubě spadne na Zem? O tom se mohli nejlépe přesvědčit Kanaďané v...

Byl mocný a vlivný. Poprvé můžete vidět, jak se v Evropě zatýká diktátor

Zadržení Slobodana Miloševiče

Když přistáli v Bosně, Milošević si demonstrativně utřel kapesníkem boty, jakoby mu je tento stát zamazal něčím...

Na prahu objevu. Hledali středověký příkop, narazili na neznámé podzemí

Nejen na svatého Jiří vylézají hadi a štíři. Na snímku odhalený průhled do...

Mohla to být jen zavezená díra nebo bezcenné zbytky pobořeného zdiva. Na místě georadarem nalezené anomálie se však...

První test v ČR: Sennheiser Ambeo je soundbar z kategorie zázraků

Sennheiser Ambeo

Třináct reproduktorů, třináct zesilovačů, roky vývoje algoritmů a obvodů pro zpracování prostorového zvuku, reprodukce...

Další z rubriky

Zemřel letový ředitel NASA Christopher Kraft. Byl u Apolla i Mercury

Chris Kraft v původním řídícím středisku v Johnson Space Center v Houstonu,...

Ve věku 95 let v pondělí v Houstonu zemřel bývalý letový ředitel americké Národní agentury pro letectví a vesmír (NASA)...

Co kdyby posádka Apolla 11 zemřela na Měsíci? Bílý dům s tím počítal

Pohled na veškeré vybavení, které astronauti na povrchu zanechali: vlajka,...

Pro případ neúspěchu mise Apollo 11 měl prezident Nixon připravený smuteční projev, který by přečetl světu. Těla...

V noci proletěla nebem až stovka meteorů za hodinu

Jeden z meteorů z meteorického roje Perseid, který z ISS zachytil astronaut...

Během noci a rána vrcholil meteorický roj Perseid, který je také přezdíván Slzy svatého Vavřince. Tentokrát bylo...

ŠKOLNÍ ROZVRH: Stáhněte si zdarma pro svého školáka
ŠKOLNÍ ROZVRH: Stáhněte si zdarma pro svého školáka

Možná už připravujete s dětmi školní aktovku, nakupujete pomůcky, ořezáváte pastelky... Nezapomeňte na rozvrh hodin. Máme pro vás jeden k vytištění.

Najdete na iDNES.cz