Zemřel astronaut Collins, z modulu Apolla 11 přihlížel dobytí Měsíce

  • 166
V 90 letech podlehl rakovině astronaut Michael Collins, který byl v roce 1969 součástí posádky Apolla 11, z něhož vystoupili na Měsíc Neil Armstrong a Buzz Aldrin. Collins musel zůstat v modulu na oběžné dráze, než se astronauti vrátí z "procházky" na Měsíci. Znovu už se do vesmíru Collins nepodíval.

Collins byl součástí tříčlenné posádky Apolla 11, která ukončila vesmírné závody mezi USA a tehdejším Sovětským svazem. Pilotoval loď, ze které vystoupili Neil Armstrong a Buzz Aldrin na Měsíc. Sám Collins však na měsíční povrch nikdy nevkročil. Ve vesmíru však byl dvakrát, poprvé v roce 1966 jako člen výpravy Gemini 10. Při obou výpravách strávil ve vesmíru po 11 dnech. Potom už se do vesmíru znovu nepodíval.

„Je lidskou přirozeností jít, vidět a pochopit,“ řekl v roce 1979 k desátému výročí přistání na Měsíci. „Objevování není volba, je to rozkaz a záleží na načasování.“

Collins se narodil 31. října 1930 v Římě. Jeho otec byl generál major americké armády James L. Collins. Po absolvování americké vojenské akademie se připojil k letectvu jako zkušební pilot. Let Johna Glena, který se stal prvním Američanem obíhajícím Zemi, ho přesvědčil, aby se připojil k NASA. Na druhý pokus ho přijali a v roce 1963 se stal součástí vybrané skupiny astronautů. Byl součástí mise Gemini 10, která trénovala lety do vesmíru i přípravy letu na Měsíc.

Často se ho ptali, jestli nelituje, že se neprošel po Měsíci jako jeho kolegové. Pro něj to ale nebylo možné, jeho specializací bylo pilotování vojenského modulu. Pro Armstronga a Aldrina představoval základní tábor a kdyby se něco pokazilo, astronauti by tam uvázli.

Ve své autobiografii Carrying the Fire později vzpomínal: „Vím, že bych byl lhář nebo blázen, kdybych řekl, že mám to nejlepší ze tří sedadel, ale můžu naprosto vyrovnaně říct, že jsem s ním byl spokojen.“

Collins na své druhy čekal osamocený ve velitelském modulu Apolla 11 přes 21 hodin. S letovou kontrolou v texaském Houstonu při tom pravidelně ztrácel spojení pokaždé, když se jeho loď při obletech dostala nad odvrácenou stranu Měsíce.

„Od Adama žádný člověk nepoznal takovou samotu jako Mike Collins,“ citoval Reuters ze záznamu v deníku mise Apolla 11, který odkazoval na biblickou postavu prvního člověka. Collins popsal své zkušenosti v autobiografické knize Carrying the Fire, ale publicitě se do značné míry vyhýbal.

Na úmrtí svého parťáka zareagoval i Buzz Aldrin: „Drahý Miku, ať už jsi kdekoliv, vždycky budeš mít Oheň, který tě vynese do nových výšin a budoucnosti. Budeš nám chybět, odpočívej v pokoji.“

Úřadující správce NASA Steve Jurczyk uvedl, že ať už byla jeho práce v zákulisí, nebo ve světlech reflektorů, zůstane znám jako jeden z vůdců, kteří podnikli první americké kroky do vesmíru.

Po úspěšné misi Apolla 11 Collins z NASA odešel, poté pracoval na ministerstvu zahraničí a nakonec nastoupil do Smithsonian Institution, kde vedl Vesmírné muzeum. Napsal několik knih.

V roce 1994 v předmluvě své knihy napsal: „Jsem příliš starý na to, abych se podíval na Mars a lituji toho. Ale stále si myslím, že jsem měl velké štěstí.“

Apollo 11: První mise člověka na měsíci:

20. července 2019

,